URTSCHA: Jj Rocinha je klasická favela - o stupeň líp je na tom sousední vidigal, který bývá označován za favela-bairro. Rozdíl mezi Rocinhou a ostatními velkými favelami nebo komplexy favel (na severu a západě města) je v poloze. Život v Rocinhě není život na periferii buď hned vedle anebo alespoň v blízkosti máš nejbohatší části města a tím pádem i šanci na lepší práci a větší plat, kromě toho v Rocinhě funguje i vlastní ekonomika různých živností a služeb a co si budeme říkat slušný peníze ve favele protočí i tráfico, které se na spotřebě domácností určitě podílí. V tomhle ohledu je Rocinha hodně jinde - já bych titulek toho článku změnil spíš na "Výlet do nejbohatší z nejchudších čtvrtí v Riu".
Na druhou stranu příjem domácností neznamená nutně větší kvalitu života - Rocinha trpí spousta neduhy - nejvyšší hustotou obyvatelstva v Riu - doslova přelidněním, špatnou sanitací, špatnou infrastrukturou, nemocemi (největší koncentrace tuberkulozy a HIV v Brazílii), zamořením odpadky...atd Velké rozdíli jsou ale v rámci samotné Rocinhy - sousedství jako Barcelos na začátku favely je prakticky chudší čtvrť, oproti tomu na pravé straně kopce v Roupa Suja máš některé domy z bláta, plechu a ze dřeva, nedostaneš se tam ani teréní motorkou a za dešťů na tebe padají kameny nebo strhává bláto domy. Kdysi jsem viděl přehled kvality života jednotlivých favel a Rocinha se k vrcholu neřadí ani náhodou.
Turismus v Rocinhě nebo ve favelách takových rozhodně není nic nového - v čem se Rocinha trochu liší od klasického favela turismuje fakt, že do favel, ve kterých je tráfico aktivní se většinou turisti nevodí. Dřív se brali leda tak do Tavares Bastos, Pereira da Silva tj. favel kde trafico nebylo - teď se obvykle vodí do Santa Marty a jiných favel s UPP. Jinak i ten turismus v Rocinhě má různé podoby od klasického safari v jeepech, které projedou Estrada da Gávea až po pěší tour alá Zezinho nebo Marcelo Armstrong.