Banka má v zásadě tři zdroje příjmů. Úrokovou marži (tedy zisk z úroků), servisní marži (tedy poplatky) a příjmy z Finance tradingu (tedy z trhů cenných papírů). Mbanka se evidentně rozhodla vzdát servisní marže, aby získala co nejvíc klientů. Neznamená to, že nebude vydělávat. Na vzoru nejmenované české banky mohu vyslovit tvrzení, že příjmy z úrokové a servisní marže jsou zhruba na stejné úrovni. O Finance tradingu přehled nemám.
Jak se tu debatuje, že banka by měla vydělávat na rozdílu úrokových měr depozit a úvěrů, tak takto banka nefunguje. Banky spolu obchodují na mezibankovním trhu a na tomto trhu má zvláštní postavení ČNB, která vyhlašuje sazby, za které je ochotna si od bank krátkodobě zapůjčit peníze. Základem je tzv. 2T Repo sazba (maximální sazba, za kterou je ochotna si půjčit peníze na 2 týdny), jejíž momentální hodnota je 3,25%.
Hodně zjednodušeně řečeno lze říct, že z úvěrových účtů má banka úrokovou marži ve výši rozdílu efektivní sazby (za kterou si půjčuje klient) a repo sazby. Naopak u depozit má úroková marže ve výši repo sazba mínus sazba úročení depozit. Odborníkům se omlouvám za veliké zjednodušení. Jde mi o to ukázat, že banka velmi dobře vydělává i na depozitech, za které z hlediska klientů "platí" a že i obchodní model založený na nulových poplatcích může fungovat.