• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    HARALDBanky, bankovnictví, bankovní operace
    STEPNI_VLK
    STEPNI_VLK --- ---
    A také jsem v jedné z diskusí našel tyto dva články:

    Chci celou Zemi a pět procent navíc
    Následující příběh svérázným pohádkovým způsobem odhaluje způsob jak funguje současný finanční systém. Někteří interpretátoři sice hovoří o jakémsi spiknutí bankéřů, ale pravděpodobnější bude, že lidé postupně sami volili řešení, která se svého času jevila jako logická a výhodná, avšak později se projevila v úplně jiném světle. Bez ohledu na to, ke kterému mínění se přikloníte, lze tento příběh použít k ilustraci deformace finančního systému, a možná, že nám usnadní nalézt východisko ze současné neutěšené situace.

    Peníze a banky – skrytá pravda za světovým zadlužením (Richard Greaves)
    1) Co jsou peníze? Jak jsou vytvářeny a kdo je vytváří?
    2) Proč je skoro každý až po uši v dluzích … jednotlivci, firmy i celé národy?
    3) Proč nemůžeme uspokojovat naše denní potřeby – domy, nábytek, auta, atd. bez půjček?
    4) O kolik by mohly klesnout ceny a vzrůst platy, kdyby firmy nemusely platit velké částky na úrocích, které tak musí přidat ke svým nákladům na zboží a služby, které dodávají?
    5) O kolik by se mohly snížit daně a zvýšit prostředky na veřejné služby, jako zdravotnictví a vzdělání, pokud by vlády mohly vydávat peníze samy, místo aby si je půjčovaly za úrok od soukromých bank?


    Zatím jsem je nečetl a tak nedokážu posoudit informační hodnotu (navíc jsou staršího data, takže je možná většina z vás už četla), nicméně po zběžném prohlédnutí si myslím, že bude nesporně o dost vyšší, než u článků serveru Novinky o tom, kolik má ČS bankomatů a že provozuje i některé platební terminály v obchodech. :))
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    STEPNI_VLK: mne totiz vubec nedoslo, ze nemusim smlouvu rusit a zustanou mi puvodni podminky. poradce se tomu taktne vyhnul, proto jsem ho taky ihned zrusil :-)
    STEPNI_VLK
    STEPNI_VLK --- ---
    _BENNY: Což mi připomíná: Finanční poradci: Ano, či ne? Obzvláště ta diskuse pod článkem je místy mimořádně výživná. ;)
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    STEPNI_VLK: ja blbec se nechal poradcem ukecat na zruseni druhe a zalozeni treti, ktera je uz horko tezko vyhodna. zaplatil jsem poplatek, rozmyslel jsem si to, treti smlouvu jsem zrusil a ted cekam na skonceni vypovedni lhuty u smlouvy druhe. sice tri litry v prdeli, ale nakonec bude porad lepsi kdyz mi ty prachy budou hnit nekde jinde, kdyz uz...
    ROMANET
    ROMANET --- ---
    YNZA:

    to jsou informace

    Spořitelna jako banka s největší sítí čelí největšímu náporu. Má 1090 bankomatů a provozuje i některé platební terminály v obchodech.
    ROMANET
    ROMANET --- ---
    STEPNI_VLK: no rozpočítej si, kolik platíš na poplatcích a jak by to posunulo tu úrokovou sazbu, ono ze dvou procent je pak snadno půl procenta, což je při čtyřprocentní inflaci docela chabé.
    STEPNI_VLK
    STEPNI_VLK --- ---
    _BENNY: No, mně ještě jedno dojíždí s tou starou podporou. Druhé už mám bez státní, ale ten úrok je tam natolik dobrý, že nevím, jestli by mělo význam dávat to někam jinam.

    Těžko říci, jestli se to stavebko s tou novou, nižší státní podporou ještě vyplatí. Co na to místní odborníci? :)
    ROMANET
    ROMANET --- ---
    nemluvě již o tom, že poplatek za založení je vesměs použit na zaplacení dotěrnýho agenta a jeho šéfa a jeho šéfa z nějaký agentury, o kterou nestojíte. :)
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    ROMANET: ja proto uz stavebko radeji zrusil
    ROMANET
    ROMANET --- ---
    já te´dka na starý kolena uvažoval o stavebním spoření a že bych se jako zacíloval na půl mega.

    jenže koukám, že 1% je jen za to, že mi to založej. takže já jím dám 5000 za to, že budu moct 5 let spořit a 5 let jim něco splácet. navíc ještě 200-300 ročně, že jsou vůbec tak hodní.

    nebejt státní podpory, tak je to úplně dementní produkt. takže poplatek je vlastně jen desátka z toho, co dá stát. respektive asi třetina.
    STEPNI_VLK
    STEPNI_VLK --- ---
    NTR23: Tak to je taky dobrý mazec! :) A ten poslední komentář v diskusi též pobavil..

    Ja sem ziral, kdyz sem na zahranicni ucet poslal z eBanky 30 euro (850Kc) a u platby naskocil poplatek 550Kc! Neuveritelne, ale poplatky u eBanky uz me asi neprekvapi.
    Taky vychytraly bankomat u RaifansenBanky na ul. MiladyHorakove, polepeny logy eBanka, ovsem za vyber je poplatek jako u cizich bankomatu…
    ROMANET
    ROMANET --- ---
    TRISSIE: to je stejný jako třeba u telefonních operátorů, novej si přijde má všechno možný zdarma a tak.
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    ROMANET: mě vadí, že mě jako staršího a "jistého" klienta diskriminují - noví klienti u nich nemusí mít otevřený úvěrový účet, HB si platby přímo inkasuje z jejich účtu v jiné bance (takže platí poplatek za vedení úvěru 150 Kč + poplatek za přímé inkaso), ale u starších úvěrů není možné na tenhle systém přejít - takže starší klient platí 150 za vedení účtu, poplatek své bance za odeslanou platbu, a pak 4*5 Kč HB za 4 provedené operace (připsaná platba, převod platby na vnitřní účet banky, připsané úroky, odepsaná daň z úroku) - tedy asi 180 Kč. Rozdíl 25 Kč každý měsíc.
    ROMANET
    ROMANET --- ---
    TRISSIE: tak tohle je v každý bance, že platíš nějakej malej poplatek a relativně malý poplatky za operace, ale pak úplně koukáš, kde co vylověj.


    já u čsob platim 39 korun měsíčně a i když jsem byl na zélandu platil jsem občas i 97 bez použití karty. vztah mezi poplatkem a používáním účtu jsem nevykoumal. za listopad jsem platil 62 korun a to už jsem měl několik výběrů z bankomatu.
    STEPNI_VLK
    STEPNI_VLK --- ---
    TRISSIE: Hm, tak to zní také pekelně kocourkovsky. :) Někdy nad těmi šachy kolem poplatků opravdu zůstává rozum stát..
    STEPNI_VLK
    STEPNI_VLK --- ---
    Investice pro opatrné
    Každá investice je spojena s rizikem, že investor bude nakonec zklamaný. Výnos totiž bude nižší, než jaký očekával. Někdy dokonce může přijít přinejmenším o část svého vkladu. Zabránit tomuto nebezpečí lze především obezřetným výběrem investiční strategie a produktů.

    Řekněme, že poněkud obecný, ale pro amatéra na poli investic jinak docela přínosný článek.. alespoň tedy dle mého (amatérského) pohledu. :)
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    STEPNI_VLK: mě velmi "potěšilo", když jsem zjistila, že Hypotéční banka mi na úvěrovém účtě (který jako klient z roku 2002 mít musím a nelze přejít na novější systém přímého inkasa z účtu v ČSOB, který se standardně nabízí novým klientům) nejprve připsala úrok 1,12 Kč, pak z něj strhla daň 0,17 Kč, a nakonec mi naúčtovala 2*5 Kč za dvě účetní položky na výpise. Celkově mě ten úrok stál 9,05 Kč. Super, ne?

    No, už nejsem klientem Hypotéční banky. Tohle teda nebyl důvod pro změnu (tou byl fakt, že po refixu mi nabídli sazbu o 0,65% vyšší, než novým klientům), ale jen další potvrzení, že jsem udělala dobře.
    STEPNI_VLK
    STEPNI_VLK --- ---
    Platit některé bankovní poplatky je absurdní
    Banky jsou stvořeny, aby generovaly zisk, a je legitimní, že za jejich služby se platí. Ovšem některé poplatky, které s radostí účtují, jsou doslova postavené na hlavu.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam