Nejsem expert na makroekonomii, ale k probíhající diskusi bych měl několik poznámek:
a) pozor na publikace vycházející z Liberálního institutu; pánové mají tendenci zcela ignorovat jakékoliv argumenty, které nesedí do jejich teorií. Jejich knihy lze brát jako zajímavé jednostranné agitky, ale je potřeba si prostudovat i protiargumenty, protože v jejich publikacích je nenaleznete.
b) než se prosadil státní monopol na generování peněz, bylo běžné, že banky vydávaly vlastní bankovky (směnky); v období krizí pak docházelo k tomu, že banky nebyly schopny proměnit vydané bankovky zpět na zlato nebo jiný ekvivalent z důvodu nedostatku hotovosti, což vedlo k bankrotům emitentů a úplnému znehodnocení držených poukázek
Pokud by měl být přijat požadavek pánů z LI aby banky mohly vydávat bankovky dle vlastního uváženáí, bylo by nutné zrušit mechanismy, kde stát (popř. státem zřízená instituce) odpovídá za hospodaření bank, tedy např. by se muselo zrušit pojištění vkladů, což by už bylo pro řadu lidí hodně nepředstavitelné.
c) další z problémů z doby, kdy banky emitovala vlastní bankovky, byla paralelní existence velkého množství měn paralelně vedle sebe, což vedlo např. k mnohem snadnějším paděláním a podvodům. Mnoho měn vedle sebe pak vede k problémům se směnnými kurzy. Představte si, že v Česku paralelně obíhá koruna, euro, zlotý a třeba lei. Někteří obchodníci přijímají koruny, jiní jen eura a zloté. Obchodování se najednou komplikuje, jedná se o zcela opačný proces, než jaký je vidět třeba u eura, když člověk žijící v EU nemusí řešit kurzy při pohybu po celé unii.
Existence centrální banky s monopolem má i své výhody - obchodníci jsou povinni měnu přijímat, nemusíte řešit jakou měnou budete platit v tom kterém obchodě. Stát pak i brání tomu, aby byly peníze padělány, že se vám stane, že vám budou odmítnuty, protože jste naletěli padělateli.
d) všechny emisní banky, o kterým mám informace, nemají za cíl generovat zisk; v jejich případě jsou peníze zboží, které nabízí na trhu výměnou za jiné statky, ale nečiní tak za účelem zisku (takže debaty o výměně hamburgeru za peníze z tiskárny jsou nesmyslné), ale obvykle za účelem stabilizace měny, popř. za účelem podpory hospodářství, což je ale v posledních letech většinou opouštěno.
Nemá vůbec smysl debata, zda se jedná nebo nejedná o podvod. To, že cena peněz je dána důvěrou a emisní banky mají nástroje, jak ovlivňovat situaci v daném hospodářském prostoru, je ekonomický fakt. Má cenu debatovat o tom, jestli jiný ekonomický model by byl vhodnější a proč. Používání slova "podvod" vnáší do debaty pouze emocionální stránku bez toho, aby cokoliv do debaty vnášelo.