• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    HARALDBanky, bankovnictví, bankovní operace
    NELDE
    NELDE --- ---
    ADAMM: Embosované karty mi nechybí. Čipové taky moc ne. Chybí mi SIPO (už aby bylo) a zahraniční platby (hlavně ty příchozí - ČS si bere za příchozí platbu ze zahraničí 150 jednorázově). Dále mi chybí možnost občasného přímého kontaktu - třeba na sjednání disponenta - poslali jsme podle instrukcí před měsícem dopis a do dneška ticho. Možná to ztratila Česká pošta - problém je, že se nelze jejím službám vyhnout.
    NELDE
    NELDE --- ---
    GHOSTDOG: Až od určité hladiny, kterou tam budeš posílat. Pokud se rozhodneš, že mBank bude vedlejší účet, tak tě nebude stát nic. A také si ho můžeš založit dříve, než aktuální účet zrušíš a můžeš tedy bez zbytečných nákladů převést transakce postupně (podle potřeby). Případně si nechat starý účet u ČS v té nejlacinější variantě na nějaké došlé platby. Já si třeba nechávám účet u ČS kvůli hypotéce (zruším ho až při přefinancování) a SIPU. Všechny transakce dělám na mBank.
    NELDE
    NELDE --- ---
    PETER_PAN: Nejsou, protože to je postavené na spousty předpokladech budoucího vývoje. Takže ať spočítáš cokoli, za půl roku to nemusí být pravda.

    Podstatné je zahrnout všechny výdaje spojené s bytem a hypotékou. Včetně poplatků které si tvoje banka strhne za inkaso od hypotéční. Včetně výdajů na zprovoznění a zařízení bytu - v novém bytě se moc bydlet nedá. Započítej si všechny investiční náklady, které budeš mít v průběhu tak pěti let. Přece nebudeš žít v provizóriu. Porovnej s výdaji na bydlení, které bys měl bez koupi bytu. Máš-li nějaký byt, který třeba budeš pronajímat, tak si započti ten nájem do svých nákladů (stávající byt buď prodáš nebo pronajmeš, ale to je jiný, samostatný případ), jako kdyby jsi ho neměl. Pokud je rozdíl menší, než kolik ze splátky hypotéky tvoří vlastní splátka půjčky (jistiny), tak na tom vyděláváš. Pokud je větší, tak stejně můžeš vydělávat díky rostoucí ceně bytů, ale to se nedá odhadnout.

    Co se týče úvahy, jestli není lepší si spořit nebo investovat, to je těžké, protože jsou různá rizika. V zásadě díky inflaci je každé dlouhodobé spoření vcelku neefektivní (pokud tam není státní podpora). Ta stejná inflace ti snižuje cenu půjčky, takže pokud bydlení opravdu potřebuješ, tak vzhledem k tomu, že to je majetek nezávislý na ceně peněz a neklesající příliš v ceně s opotřebením, tak se vyplatí jít do hypotéky, hned jak máš na základní splátku nutnou, aby nebyly tak vysoké úroky.
    ADAMM
    ADAMM --- ---
    GHOSTDOG: vlastní bankomaty nemá mBank žádné - výběry z běžného účtu jsou tři měsíčně zdarma kdekoliv, další za 19 Kč kdekoliv.

    rozdíly jsou třeba v tom, že u spořícího účtu jsou 3,5% u mBank pro jakýkoliv vklad, u eBanky až při vkladu nad milion korun. a odchozí platby v eBance, nepletu-li se, nejsou zdarma bez ohledu na obrat na účtu.

    ale je nutné taky upozornit na nevýhody mBank: zejména to, že zatím nemá embossované / chipové karty a nelze provádět klasické bankovní převody do zahraničí.
    GHOSTDOG
    GHOSTDOG --- ---
    ZBYNEK: jak je to u nich s bankomaty=nejsou nejake prehnane poplatky za vybery u konkurence? predpokladam ze moc vlastnich zatim nemaji
    NELDE: u eBanky by snad taky mely byt nulove ne? teda pokud posilas nad nejakou castku (coz posilam hodne vic)
    NELDE
    NELDE --- ---
    GHOSTDOG: Moje zkušenost je, že mBank si můžeš založit tak jako tak - nic to nestojí a díky nulovým poplatkům tam peníze neubývají.
    ZBYNEK
    ZBYNEK --- ---
    GHOSTDOG: Internetovým bankovnictvím vyhrává ebanka, ve všech ostatních ohledech je momentálně nejvýhodnější mbank.
    GHOSTDOG
    GHOSTDOG --- ---
    Prosba o radu:
    Chci zmenit banku (odejit od CS) - kterou banku byste mi doporucili? Premyslim o eance nebo Mbank. Mam obycejny ucet + sporici ucet, potrebuji kartu pro platby na netu, pojisteni ke karte a dobre zabezpecene inet bankovnictvi jednoduche na obsluhu.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    ALL: .. bry den vespolek .. rozumi tu nekdo dobre propoctum hypotek a dalsich vydaju s tim spojenych ,.,. potrebuju si zpocitat ruzne moznosti za predpokladu, ze se treba rozhodnu prodat byt zatizeny hypo po 5 ti nebo 10 ti letech, nebo i jine kombinace, pripadne "naklady usle prilezitosti" (tj. vynos usetreneho vs. ztrata zurokovaneho) apod.
    .. myslim ze pro cloveka co se tomu venuje jsou to trivialni zalezitosti, ja si to sice "jakoby zpocitam", ale treba jsem si neco neuvedomil, nebo neco prehlednul, nezahrnul apod.
    XMARTT
    XMARTT --- ---
    ADAMM: fajn, dík za info. takže se nejspíš jednalo o internetovou trn. docela mě překvapuje, že tahle trn prošla, protože podle toho jak by to mělo bejt zabezpečený by se to nemělo stát, pokud teda uživatelka neměla tak vysoký limit na nezabezpečený trn na netu.

    nicméně zrovna minulý týden se mému příteli stal podobný problém (má embosovanou VISA kartu právě pro platby přes net, ebay atd.), z ČS mu volali, že někdo v Americe chtěl zneužít jeho kartu - nákup veteránu, což samozřejmě nekupoval. Ta TRN však neprošla, neobjevila se právě ani v těch nezaúčtovanejch TRN (blokovaný fin. prostředky na účtu) a kartu mu zablokovali a teď mu vydají úplně novou.
    ADAMM
    ADAMM --- ---
    XMARTT: fyi - nemusí to být embossovaná karta, aby se s ní dalo platit po netu. jen musí mít povolené platby on-line ;)
    XMARTT
    XMARTT --- ---
    a to si jako k ty karte nekdo udelal falsifikat, ze s ni platil v obchode? nebo je to embosovana karta a nekdo s ni platil pres net v australskym eshopu?
    NELDE
    NELDE --- ---
    HARALD: Nemůže to řešit s karetní asociací, vždyť s ní nemá smlouvu. Je nutné to reklamovat v bance, případně dát trestní oznámení.
    HARALD
    HARALD --- ---
    COMMANCHE: tak tohle je špatné. tohle je třeba řešit hlavně s karetní asociací, reklamace v bance taky neuškodí.
    COMMANCHE
    COMMANCHE --- ---
    Tak je to nakonec jinak, pochopil jsem to spatne. Ta transakce probehla minuly tyden 15-16.5. a pritelkyne se dozvedela o tom az penize odesly :(.
    HARALD
    HARALD --- ---
    ...mnohem obvykleji to jsou 2-3 týdny
    HARALD
    HARALD --- ---
    COMMANCHE: ať zavolá na hotline komerčky 800 152 152
    úplně samozřejmé to není, ať si to radši ověří; platby ze zahraničí musí projít účetně přes karetní asociaci a málokdy se to zprocesuje rychleji než za 5 dní. Šance tu je slušná.
    COMMANCHE
    COMMANCHE --- ---
    HARALD: Nevim presne, jak to v bance probihalo, nebyl jsem u toho, ale cekal bych, ze to bude prvni, co udela prislusna pracovnice banky, s kterou to pritelkyne resila. Nebo to neni tak zrejme a mel bych pritelkyni okamzite poslat zpet do banky? :)

    Kazdopadne, mozna je uz pozde, obchod mel probehnout o vikendu a teprv vcera vecer dostala pritelkyne SMS se stavem uctu, pojala podezreni a dnes rano to resila v bance.
    HARALD
    HARALD --- ---
    COMMANCHE: Ať přítelka začádá o blokaci transakce z Austrálie. Což už se nejspíš stalo. Peníze jsou napřed na účtu jenom blokovány, ale ještě nejsou strženy. Takže je šance, že vůbec z účtu neodejdou. Je ale třeba si pospíšit.

    Doufám, že to ještě stihnete.
    COMMANCHE
    COMMANCHE --- ---
    Pritelkyne ma ucet v KB a k nemu kartu MC. O vikendu nekdo v Australii na tuto kartu nakoupil v obchode zbozi za cca 30 tisic. Pritom 15 min po transakci pritelkyne vybirala na tu stejnou kartu penize z bankomatu v Praze. Je to celkem jasna zalezitost. Pritelkyne podala reklamaci u KB a zrusila kartu. Banka na to ma pry mesic.

    Zajimalo by me, jak to obvykle probiha a jestli muzou nastat komplikace. Jaka je nadeje, ze bude castka vracena? Mate s tim nejake zkusenosti?

    Predpokladam, ze to banka musi resit s MasterCardem a ten zase s obchodnikem v Australii. Pokud budou penize vraceny, kdo to vlastne zaplati?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam