CASTER: Je třeba se ujistit, že má KB u MC karet nastavené EUR jako vypořádací měnu pro Island (což je velmi pravděpodobné.) Dále by mělo někde ve všeobecných podmínkách pro použití karet být, jakým kurzem se převádí z vypořádací měny na CZK. Nejspíš to bude deviza prodej, ale najde se pár pozitivních výjimek (Citibank a tuším, že kdysi u některých karet i spořka - deviza střed.)
Samotné kurzy Mastercard nejsou veřejné, ale u obou asociací se až na mimořádné situace liší od kurzů peněžního trhu (třeba na www.oanda.com) jen o zlomky procenta. Další nejistotu do toho vnášejí kejkle s datem zaúčtování.
Trik je ve skutečnosti v tom, jak banka vydávající kartu zachází s dodatečnýmy náklady (poplatky za přeshraniční platbu nebo konverzi měny) a výnosy (poplatek za použití karty) transakce. O výnosy kurz pochopitelně nenadlepšuje nikdo. Ale pár hrdinů je spolu se ziskem z konverze vypořádací měny ofsetuje s náklady a do kurzu dodatečné poplatky neschovává.
Nejčastější případ je, že se kurz upraví o cca 2-2.5%. V některých zemích, naneštěstí však ne v ČR, o tom musí být zákazník informován. Budiž čest a sláva výjimkám (mBank, Citibank...), které se po mnohém skřípění zubů chovají civilizovaně i tady.
V KB se lze optat, ale pochybuji, že odpoví korektně. Strategií většiny českých bank je úporně zatloukat a problém halit do mlhy právních eskamotáží ohledně přesného významu slovíček jako "kurz použitý karetní asociací."
Nejednoduší test je, najít si kurz peněžního trhu k datu nějaké elektronické transakce v jiné než vypořádací měně, pronásobit ho kurzem banky v den zaúčtování a hledat cca 2-3 procentní rozdíl vůči skutečně účtované částce. Takhle byly ostatně kdysi detekovány skryté poplatky mBank v době, kdy je v Polsku přiznávala a v ČR zatloukala.
Rychlá a poměrně přesná metoda odhadu výsledné částky v CZK při platbě v jiné než vypořádací měně je najít si FX kurz měny transakce přímo do CZK a navýšit jej o 4-5% (2-2.5 procenta poplatek a 1.5-2.5 procenta mark-up deviza prodej vydávající banky proti FX navrch) V připadě většiny finančních webů se to dá nastavit přímo ve vyhledávacím formuláři.
Tak či onak, za delší konec tahají banky.