• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    HARALDBanky, bankovnictví, bankovní operace
    NELDE
    NELDE --- ---
    Díky moc za tipy ohledně 2. pilíře.

    Ještě bych se zeptal na názor - čím nahradit kartu Axy? Která banka nabízí kartu zdarma (bez běžného účtu) s podobně dobrými kurzy pro platby v zahraničí (to, že ta karta něco vrací, je jedno, tohle je na občasné výjezdy ven). AirB, Equa či nějaká jiná?
    VANEK
    VANEK --- ---
    Už jsem to našel: tabulka na str. 3 http://file.mf.cz/202/3-19-24-E15-1902.pdf
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    T_Y_L: "Z Českých se Řecké mohou v příštích 10letích stát snadno. Řekové v roce 2000 - 2005 taky nečekali, kde skončí (a měli stejný rating a jejich dluhopisy nesly stejné úroky jako naše)."
    tohle je taky duvod, proc podle me nejaky takovy investice nemaji moc smysl, vyhozeny prachy.
    T_Y_L
    T_Y_L --- ---
    NELDE:Právě že tomu tak vůbec není. 3. pilíř byl státem regulovaný. Tedy většina aktiv šla do dluhopisů a jen málo do akcií. Navíc se tam část dluhopisů oceňuje specificky (ne tržní hodnotou - aby mohly garantovat nulu tak když drží státní dluhopis do splatnosti tak ho tržně neoceňují - takže i když jeho momentální hodnota poklesne tak penzijní fond to tak neoceňuje). Kromě toho penzijní fondy mohly připisovat i výkonost již nedosáhli (jako marketing doufaje, že na ty výnosy vydělají v budoucnu) - to ale dělal třeba Aegon, ale není to případ Allianz.

    Každopádně Allianz těch výnosů dosahoval, protože snad měl z nějaké doby nakoupení státní dluhopisy s výnosem kolem 6%. A díky netržnímu ocenění ty výnosy zřejmě mohl rozložit v čase (jinak by tam byl v krátkém okamžiku nadvýnos a pak výnosy jako u ostatních).
    Ale ten penzijní fond byl hodně malý a v roce 2012 se do něj nasunulo nové množství nových investorů a ti tyto pozice naředí (fond bude muset nakoupit nové dluhopisy a ty státní mají výnosy do 2%). Navíc bylo třeba nějak uhradit náklady na přechod (provize atd.) Za rok 2012 už bylo vidět, že se fondu takový výnos připsat nepodařilo a pravděpodobně se tak zařadí mezi ostatní (což asi ti, kdo se do něj houfně stěhovali, nečekali :-))

    V II. pilíři a nově ve III. pilíři ale stavějí portfolio odznovu (takže tahle náhodná výhoda už tam nebude). Není tam zákonem daná regulace (respektive lze investovat do dynamických strategií, kde budou i akciové pozice) – takže ta portfolia budou dost jiná. A vše se bude oceňovat mark to market (tedy tržní cenou) - takže nějaké schovávání výnosů do budoucna nebude možné.

    Takže závěrem - to že penzijní fond Allianz v nějakém období překonal konkurenci, není pro další vývoj (ani toho samotného transformovaného fondu) relevantní.

    Z Českých se Řecké mohou v příštích 10letích stát snadno. Řekové v roce 2000 - 2005 taky nečekali, kde skončí (a měli stejný rating a jejich dluhopisy nesly stejné úroky jako naše).
    NELDE
    NELDE --- ---
    T_Y_L: Nemyslím, že investoři ve druhém pilíři budou nějak odlišní od těch ve třetím. Takže pokud umí zhodnotit lépe, tak v tom asi bude pokračovat. Ad typ fondu - já mám hlavně strach z investic typu řeckých dluhopisů, do kterých bylo nacpáno hodně peněz v době, kdy to bylo hodnocené jako bezpečná investice agenturami.
    T_Y_L
    T_Y_L --- ---
    NELDE: To je relevantní způsob výběru (i když na dlouhodobě nejvyšší zhodnocení ve 3. pilíři bych se nedokazoval - to mělo své důvody a ty jsou nepřenositelné - pravděpodobně ani ten PF Allianz si je neudrží.

    Každopádně mnohem důležitější než výběr správce je výběr konkrétního fondu v jeho struktuře. Tady nemá smysl (pokud to člověk nemá za pár) brát něco jiného, než dynamický fond. Rozhodně nemá smysl odcházet z I. pilíře a následně investovat do konzervativního fondu, který bude držet především státní dluhopisy. Tím člověk vůbec nesnižuje riziko, protože když stát bude mít problém s důchody tak bude mít problém i se státními dluhy. A pak je tu samozřejmě inflace, která má na dluhopisy dlouhodobě zhoubný vliv.
    NELDE
    NELDE --- ---
    T_Y_L: Na rovinu, ten výběr je hodně malý - 3 velké české bankovní skupiny, které lezou do všeho (někdy mám pocit, že jen kvůli tomu, aby měli kam nacpat zasloužilé ředitele) + RB, která se jim snaží podobat, ČP a Allianz. Ač je mi Partička sympatická a tento fond má 50% zapsaných zájemců (takže možná jako jediný splní podmínky na 50k spořících), ČP moc nemusím. Takže mi z toho vychází Allianz (také mají dlouhodobě nejvyšší zhodnocení v 3. pilíři). Nejen kvůli poplatkům, které mají nejnižší (ostatní mají maximální a odpustí je za prvních x měsíců, co dělá pár stokorun, zatímco 0,1% ročně bude dělat fakt hodně)
    YNZA
    YNZA --- ---
    neni to FUK, je to podFUK
    T_Y_L
    T_Y_L --- ---
    ZARAKI_KENPACHI: A RB vám poslala konkrétní rozložní portfolií (včetně konkrétních instrumentů, regionálního rozložení atd.)? Nebo jen takové ty obecné řeči jako kolik může být v jakém fondu akcií atd? Nám se tedy ke skutečně konkretním informacím dostat nepodařilo.
    T_Y_L
    T_Y_L --- ---
    NELDE: Důležité informace jako složení portfolia nikde nejsou - ostatně ani v těch fondech není moc peněz, tak není co vykazovat. Poplatky jsou podobné. V tuto chvíli je to tedy celkem loterie, jakékoliv dostupné srovnání srovnává jen méně důležité informace, které se navíc v čase podstatně změní. Teprve za nějaký čas půjde nějaké relevantní srovnání udělat.
    Ale ono to zase tak nevadí, protože logicky ze začátku tam má člověk málo peněz a tak to je podružné. To kde v jakém fondu a u o koho peníze jsou, bude důležité až v pozdějších fázích spoření.

    Jinými slovy - je to fuk. Jestli je ti nějaký ústav sympatičtější - zvol ho.
    ZARAKI_KENPACHI
    ZARAKI_KENPACHI --- ---
    VANEK: no ony snad ještě ani všechny penzijní společnosti nezveřejnili co nabídnou.... liší se tak možná tím, že nabízejí různá životní pojištění v případě pracovní neschopnosti, úrazu atd., různou formou "garancí", odpouštění poplatků atd.

    Na dotaz konkrétní společnosti by měly jít dohledat i konkrétní struktury jednotlivých strategií, tedy alespoň my v práci jsme to od RB dostali, teď to ale nenajdu..
    VANEK
    VANEK --- ---
    NELDE: Onehdy byla někde v novinách přehledná tabulka včetně poplatků za změnu strategie a tak, ale nevím kterých, natož je-li to online :-/ Že by E15? K jiným už se pomalu nedostanu...
    NELDE
    NELDE --- ---
    ZARAKI_KENPACHI: Takže se to liší jen "brandem" a trochu poplatky (jak dlouho je budou odpouštět)? To není moc odlišení (-;
    ZARAKI_KENPACHI
    ZARAKI_KENPACHI --- ---
    NELDE: "nejlíp" asi zatím vypadá
    Poplatky penzijních společností: Zákon stanovil laťku - Investujeme.cz
    http://www.investujeme.cz/poplatky-penzijnich-spolecnosti-zakon-stanovil-latku/
    NELDE
    NELDE --- ---
    Nevíte o nějakém článku, který shrnuje, jaké fondy nabízí druhý pilíř a v čem se vlastně jejich nabídky liší? Zatím jsem viděl jen reklamy některých z nich.
    YNZA
    YNZA --- ---
    sest pulek, no to vite, to je hned pryc
    S474N
    S474N --- ---
    DARUMA: nemusel, staci se podivat na netu a vyuzit stavajicich kodu, je jich vsude "sest pulek".
    PATRIKCHRZ
    PATRIKCHRZ --- ---
    NELDE: Nikoliv nezbytně. Např. VISA NZD v kurzovním lístku (http://www.visaeurope.com/en/cardholders/exchange_rates.aspx) má, takže taková Axa (ale i třeba kreditky - pozor, pouze kreditky - od Rajfky zúčtovací měnu použít nemusí).

    Zpravidla se zúčtovací měna používá v případě, kdy banka nemá měnu platby v kurzovním lístku. NZD se ale v kurzovním lístku některých bank vyskytuje: http://www.kurzy.cz/kurzy-men/nejlepsi-kurzy/NZD-novozelandsky-dolar/

    Na druhou stranu jsou banky (např. mBank), které zúčtovací měnu používají vždy, je-li platba provedena v cizí měně a to i když ji mají v kurzovním lístku.
    NELDE
    NELDE --- ---
    ZARAKI_KENPACHI: NZD, stejně jako řada jiných měn, nebude převáděna na CZK přímo, ale přes USD nebo Eura.
    PATRIKCHRZ
    PATRIKCHRZ --- ---
    DARUMA: To převádění do ČR bych dělal s nějakými devizovkami, oproti bankám ušetříš dost na kurzu
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam