• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    HARALDBanky, bankovnictví, bankovní operace
    CAMELLA
    CAMELLA --- ---
    SRNECEK: Air Bank je prave asi nejvstricnejsi banka, co se sporu tyče, zažila jsem mnohokrát, ze raději při reklamaci vrátí peníze, než aby se nějak hádali se zákazníkem. Samotné se mi stalo, ze jsem přišla o několik tisíc kvůli ukradené kartě, vse do cca 7 dni vrátili zpět.
    SRNECEK
    SRNECEK --- ---
    Díky za reakce. Jsem nyní u ČS a vadí mi měsíčni poplatky za vedení účtu a příchozí a odchozí platby, nemluvě o poměrně vysoké částce výběru z bankomatu v zahraničí, avšak pokud vznikne nějaký problém, tak jsou otevření k řešení, a tak nevím, zdali Air Bank nebude přívětivá do prvního střetu. Vesměs jsem v tomto ohledu dosti nenáročný zákazník.
    EDERA
    EDERA --- ---
    PATRIKCHRZ: Fakt? Více karet na různá jména pro lidi, co nejsou manželé? Když jsem to zjišťovala, tak se jiné banky tvářily, že to neumějí. Ale už to je taky nějaký pátek.
    PATRIKCHRZ
    PATRIKCHRZ --- ---
    EDERA: Tohle umí naprostá většina bank - více karet k jednomu účtu, stejně jako to, že má každý svoje internetové bankovnictví.
    Z té čtyřky, co jsem jmenoval to neumí určitě jen Equa. U Creditas nevím, FIO to umí určitě - tam to jde dokonce ještě dále - ve svém IB je možné mít více účtů. Já to mám tak, že ve svém IB mám účet svůj, přítelkyně a dále SVJ kde jsem místopředsedou.
    Ke každému účtu (běžnému i spořicímu) je zdarma platební karta pro majitele a a každého disponenta zdarma (ne max. 2 karty zdarma celkem jako u AirBank).

    Ovšem něco jiného je společný účet, to u nás umí jen velmi málo bank. Já vím o mBank a snad to umí Unicredit. Rozdíl je propastný. Zatímco na účtu s disponentem patří veškeré prostředky majiteli účtu (a tímto způsobem vstupují např. do dědictví, v případě úmrtí majitele účtu může dojít k blokaci účtu do vyřešení dědického řízení) u spolumajitelů účet běží dál a prostředky jsou společné.
    EDERA
    EDERA --- ---
    SRNECEK: Já jsem s Airbank taky spokojená. Máme to jako "společný" účet s partnerem (účet je na mě, on má dispoziční práva), oba k tomu máme mobilní bankovnictví ve svém telefonu a každý kartu na své vlastní jméno. Nevím o jiné bance, která by ty karty takhle uměla, když nejsme manželé, ale v podstatě dva cizí lidi.
    PATRIKCHRZ
    PATRIKCHRZ --- ---
    Já mám BlackBerry (ještě s BB OS), takže aplikace jdou mimo mne. U FIO právě oceňuji, že jejich IB je natolik jednoduché, že zle provozovat i na Opeře mini. Bohužel to nejde říct o IB většiny bank :(

    Každopádně s žádnou z těch čtyř se vyloženě nespálíš, vzhledem k tomu, že jsou zdarma, můžeš si zřídit všechny čtyři a postupně je vyzkoušet (já mám všechny a ještě některé další :D )
    BLAAZEN
    BLAAZEN --- ---
    HARALD: Aha, mám jen dva účty aappku používám jen u Airbank, tak nemám ten přehled.
    HARALD
    HARALD --- ---
    BLAAZEN: Přihlášení otiskem prstu má už mobilní appka snad všech bank. Minimálně všech bank, ke kterým mám mobilní bankovnictví. Air bank byla poslední, která to zavedla.
    BLAAZEN
    BLAAZEN --- ---
    SRNECEK: U Airbank se mi libí jejich appka - přihlásit se na iphonu tim otiskem prstu je skvely. Jako běžný uživatel za 4 roky bez problému, nikdy jsem za nic neplatil, jen mi penize diky úroku přibývají.
    PATRIKCHRZ
    PATRIKCHRZ --- ---
    OTZ: bohužel je to standardní přístup FIO - neuznávání reklamací, natahování reklamačního řízení. Zavolej tam (Nebo napiš zprávu přes IB) a řekni jim, že v souladu se zákonem trváš na připsání prostředků z neautorizované transakce zpět na účet a to bez zbytečného odkladu. Pokud tak nebude učiněno do třech dnů, že podáš podnět finančnímu arbitrovi. Podle zkušenosti lidí z diskusních fór to celkem funguje tak v polovině případů.
    Pokud to nepomůže, opravdu podnět finančnímu arbitrovi dej - to pomůže v druhé polovině případů.


    SRNECEK: V zásadě bych vybíral ze čtyř bank: Fio, Creditas, Equa a Air Bank. Každá má svoje pro a proti. U FIO mi vyhovuje jejich internetové bankovnictví, Creditas má velmi solidní kurzy cizích měn, takže výběr v zahraničí vyjde i přes 30 Kč poplatek (5 výběrů v rámci ČR měsíčně je zdarma) levněji, než u řady bank výběr "zdarma" (od ekvivalentu cca 100 EUR), Equa má výběr v zahraničí jen za 9 Kč, takže pro drobné výběry dobrá. Výhodou Air je zase 1 % úrok na běžném i spořicím účtu (při splnění podmínek 5 plateb kartou v měsíci a maximálním zůstatku 100K na běžném a 250 K na spořidím účtu).
    CAMELLA
    CAMELLA --- ---
    SRNECEK: Mam zkušenost jako klient i bývalý zaměstnanec a pokud člověk nepotřebuje nic než obyčejný účet, tak jsou fakt fajn. Problém nastává, jakmile potřebuješ třeba kreditku nebo novou hypotéku, to ti nesplni. Negativní reference jsou obvykle lidi, co nedostali úvěr nebo lidé, co jsou naštvaní kvůli snižování úroku.
    SRNECEK
    SRNECEK --- ---
    Ahoj, prosím Vás zvažuji změnit banku a nějak mne zaujala AirBank. Avšak jsem začal googlovat reakce a jako vždy jsem nalezl hromadu negativních komentářů, nicméně se točí kolem neposkytnutí půjček, a tak mne zajímalo, zdali někdo nemáte jak kladné, ta záporné zkušenosti. Líbí se mi nulové poplatky za vedení účtu, výběry z bankomatu v zahraničí za 25 Kč, přídchozí a odchozí platby zdarma a případně i nějaké zúročení [malý tarif]. Děkuji za reakce.
    OTZ
    OTZ --- ---
    zdravicko, pred casem (1,5m zpet) jsem si tady postezoval na fraud viz OTZ. nasledne byla podana reklamace a to 7.8. od te doby ticho po pesine, dnes, tedy po 38 dnech byla majitelka uctu v bance (nase slavne FIOOOOOOO) a napsala mi presne toto:

    nekdo nekde neco nenaklikal takze ta reklamace stala, sepsan novy papir a cekani nanovo..

    no, popravde uz je to trochu k posrani, nejsou uz na tohle nejaky paky? UPOS nebo bankovni dozor nebo ja nevim jaky instituce..ma nekdo radu?

    PATRIKCHRZ
    PATRIKCHRZ --- ---
    NELDE: všechno se to odvíjí od té částky - třeba kvůli 100 eurům to nemá smysl, kvůli několika tisícům a třeba vidině pravidelných plateb ano. Pak bych doporučoval slovenské FIO.
    NELDE
    NELDE --- ---
    MATT: Jsou i možnosti jako otevřít si účet v eurozóně, složit peníze na něj a poslat převodem.
    PATRIKCHRZ
    PATRIKCHRZ --- ---
    MATT: o jak velkou částku jde? Ono může vyjít nakonec nejlevněji je prodat v dobré směnárně a následně koupit přes devizovku, která je pošle na zvolený účet bez poplatku.
    U velké částky bych asi založil EUR účet u FIO, za poplatek 0,5 % (min. 75 max 250 Kč) vložil a pak za 20 Kč poslal na litevský účet.
    MATT
    MATT --- ---
    ahoj, potreboval bych prosim poradit, jak nejefektivneji vlozit na litevskej ucet eura co mam v hotovosti. predem dik.
    PATRIKCHRZ
    PATRIKCHRZ --- ---
    NELDE: jo, je to různé, jak kde. Já z těchto důvodů s sebou vozím 1 dolarovky a 5 eurovky. Většinou mi ale vyšlo levněji směnit a platit místní měnou. V tom horším případě nabídl prodejce oficiální kurz, v tom lepším někde mezi oficiálním a veksláckým. Falešné bankovky jsem nikdy nedostal, snažím se měnit vždy malé částky a pokud možno chtít bankovky nízké hodnoty.
    Ale v každé zemi platí něco jiného, člověk to musí vyzkoušet. Rozhodně nemá smysl po příjezdu směnit nějaký velký balík dříve, než se člověk rozkouká.
    NELDE
    NELDE --- ---
    PATRIKCHRZ: Směna na černo má riziko u veksláků, pokud dobře neznáš ochranné prvky. Ale funguje to skvěle, pokud znáš někoho místního.
    Já mám osobně vyzkoušené platit rovnou v dolarech nebo eurech - mnohdy dá prodávající slevu, protože pokud je chce koupit, tak jsou drahé. Taky mi fungovalo smlouvat v eurech a pak dát dolary (-;
    PATRIKCHRZ
    PATRIKCHRZ --- ---
    NINE_OF_NINE: Tak pak o důvod víc, vzít si eura nebo dolary (dobré předem zjistit, co tam má výhodnější kurz). Moje zkušenost při cestování je, že v zemích, které nemají volně směnitelnou měnu je výhodnější směňovat načerno. Někde jsou rozdíly mezi oficiálním a černým kurzem velmi výrazné.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam