• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PEPITOCo mám pořád vařit když už musím, (nebo chci) ?
    DOCKINEZ
    DOCKINEZ --- ---
    ZCR: Asi jdu s křížkem po funuse, ale tohle je tip na boršč, jak ho dělá moje žena z Luhansku.

    Maso - hovězí a vepřový je klasika, já použil asi 0,8 kg kližky a asi kilo krásnýho bůčku s kostí a kůží.
    Mrkev
    Cibule
    Česnek
    Nakrouhaný hlávkový zelí (asi 0,5 kg)
    Jedna větší bulva červený řepy
    Brambory
    Protlak

    Volitelně: kyselý zelí, kopr

    1. Nejdřív se dá dělat vývar. Skot a vepře vařit spolu s mrkví, cibulí, česnekem, když má člověk třeba starší rajče, řapíkatý celer nebo bulvu celeru, tak to tam v přiměřeným množství může vrznout taky, žáno. Z koření pepř, nový koření, bobkový list. Osolit jen lehce.

    2. Když už vývar skoro bude, vrzneš na pánev nakrájenou cibuli a nastrouhanou mrkev a poměrně dost orestuješ. Pak ke směsi přidáš celý protlak a tak jednu větší naběračku vývaru. Necháš chvíli dusit, pak vypneš oheň, přikryješ poklicí a necháš být.

    3. Mezitím scedíš vývar, vrátíš na plotnu a dáš do něj dělat nakrouhaný hlávkový zelí. Až ti jakž takž vychladne maso, nakrájíš ho na kostičky a vrzneš do vývaru taky. Pokud jsi dělal vývar dost dlouho, kůže bůčku se jen rozpadá, tak se toho nebojíš a nahrájenou na kousky ji tam dáš rovněž. Boršč má bejt totiž co? Ano, tučnej a výživnej!

    4. Asi 20 minut po zelí do polívky přijdou brambory. Když už skoro jsou, vmícháš do hrnce směs cibule, mrkve a protlaku z bodu 2. V tomhle kroku taky můžeš do polívky nepovinně vrznout kysaný zelí.

    5. Jakmile jsou brambory hotový, vypneš plamen a do směsi vrzneš čerstvou nahrubo nastrouhanou řepu a čerstvý nasekaný kopr, zamícháš a jdeš vyvenčit psa. Po návratu ochutnáš, podle potřeby dosolíš a jemně dokyselíš octem. Pokud jsi použil i kysaný zelí, není většinou dokyselování potřeba.

    Hotovo!

    Servíruje se tradičně s chlebem, špekem a česnekem.

    B3TL
    B3TL --- ---
    B3TL: a povarit i s morkovou kostí, morek vydlabnout, rozmíchat do vyvaru...mnam
    B3TL
    B3TL --- ---
    ZCR:
    Hovězí přední na menší kostky, osmahnout dokud se neodpari voda, přihodit zeleninu - udělat zaklad, zbytek zeleniny a nakonec zalít vodou a pod poklicí povařit...
    SIRIUS
    SIRIUS --- ---
    ZCR: veprove bych dal uzene a hovezi idealne klizka
    ZCR
    ZCR --- ---
    budu dělat boršč a zkusil bych hovězí+vepřové - má někdo nějakou osvědčenou kombinaci konkrétních prasete i kráva částí?
    DA_NIELA
    DA_NIELA --- ---
    KURE: Dopadloo to báječně, díky.
    SOJKA
    SOJKA --- ---
    my jsme teda paštiku vždycky mixovali tyčákem takže v tom nevidím problém
    KURE
    KURE --- ---
    DA_NIELA: dá.
    Králičí paštika recept | Roman Vaněk
    https://www.rohlik.cz/chef/587-kralici-pastika
    DA_NIELA
    DA_NIELA --- ---
    Dá se udělat králičí paštika bez mlýnku, třeba v mixéru? Po vykostění ušáka mi zbyla hromada kousíčků masa, mlýnek nemám.
    CMLKA
    CMLKA --- ---
    IKA: V auditku Radi jime z ni ted nekdo delal livanecky, vyfiltruj si to
    BONEMINA
    BONEMINA --- ---
    MUTHA: chmelicek je super :)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    MUTHA: křídlatka úplně mladá, tedy když je ještě pazoch, je podobně dobrá jako ten chmel.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    ADELHAIDA: ještě jsem to nejedl, ale až na tom budu finančně zle, tak vím do čeho se pustit
    ADELHAIDA
    ADELHAIDA --- ---
    PALEONTOLOG: Jedl jsi ji jen povařenou jako chřest? Jak jsi to prosím lřesně udělal?

    Mimochodem, spousta kytek chutná jako chřest, třeba i ta bršlice, kterou si v podstatě nejde s ničím splést. I bolševník velkolepý prý chutná jako chřest, ale toho bych se teda asi bála:-)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    IKA: to neni tezky, spis jde o to ji poznat, kde ted roste, a na jare se tam vratit pro vyhonky. a bacha, odkrojky koreni i o velikosti 2 cm, takze pred vyhozrnim sparit :))
    IKA
    IKA --- ---
    ZUZKAOU: Asi budeš musieť ty. Dá sa to vôbec skvasiť?:D
    IKA
    IKA --- ---
    ADELHAIDA:
    PALEONTOLOG: mám to v pláne, najprv sa ju musím naučiť bezpečne identifikovať. (Tento rok som sa učila spoznávať rozne bobule.)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    RUTHLESS: protože je toho neúrekom zdarma všude dost ;) a je to exotika, křídlatka, kdo z vás to má, pánové
    RUTHLESS
    RUTHLESS --- ---
    PALEONTOLOG: Proč bych jedl něco jako chřest, když muzu mít na jaře chřest normální? :-D
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    IKA: vegani mají k dispozici volně rostoucí křídlatku japonskou, na jaře se dají jíst výhonky s chutí k chřestu
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam