• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KERRAYoO( ) psychedelické memy ( )O๑.. ॐ ..๑O( ) psychedelic memes ( )Oo
    KERRAY
    KERRAY --- ---
    SINGULARITA --- --- 9.55:58 14.12.2005
    "Doktore! Musite mi pomoct mam strasne a nekonecne Deja-vu." "No tak se posadte a povidejte." "Doktore! Musite mi pomoct mam strasne a nekonecne Deja-vu." "No tak se posadte a povidejte."
    EKONY
    EKONY --- ---
    co srdce nebolí, to oči nevidí
    MARSHUS
    MARSHUS --- ---
    Pokud si připustíte, že jste neuvěřitelně nemorální, zlí a odpudiví, a pokud tato představa - která je jinak úplně pravdivá - pronikne pevně do vašeho vědomí, nebudete schopni dále žít. Ztratíte veškeré sebevědomí a budete plní odsouzení vůči sobě samému, že už nebudete schopni lásky. Nebudete schopni se pohnout ani pohlédnout na jinou lidskou bytost. Budete se cítit tak mizerně, že budete chtít zemřít. Ten pocit vás zabije. A přitom je naprosto pravdivý ..

    Osho
    KRVAVY_KRUMPAC
    KRVAVY_KRUMPAC --- ---
    kdykoliv jste na pochybach, vratte se k zakladum
    MORTANOR
    MORTANOR --- ---
    co nás nezabije, to se nás pokusí zabít zase.
    KERRAY
    KERRAY --- ---
    http://70.86.201.113/imageserv2/temporary/archive.html

    tady je to všechno... některý jsou "jen" zajímavě a různorodě humorný, některý jsou fakt psychedelický...
    POTHEAD23
    POTHEAD23 --- ---
    Než přijde Velký přelom
    Esej o třetí kultuře a o tom, proč Marx nechodil na houby
    Když vystudovaný fyzik a chemik Charles Percy Snow, takto baron z Leicesteru, vydal v roce 1959 vlivnou knihu Dvojí kultura, označil v ní za příslušníky první kultury hlavně literární intelektuály, ke kultuře druhé pak počítal zejména vědce. Jak si postěžoval, ke škodě všech spolu přitom obě kultury bohužel téměř nekomunikují. Trvalo šestatřicet let, než americký myslitel John Brockman v roce 1995 jeho myšlenku zvedl a začal hovořit o kultuře třetí, která se podle jeho mínění pomalu začala vynořovat a již vytvářejí lidé z empirického světa, vědci a technici. Čas mu dal za pravdu v tom, že právě tito lidé dnes stále častěji zaujímají postavení tradičních intelektuálů „první kultury“ a vyjadřují se i k otázkám smyslu člověka a světa či uspořádání společnosti. Zbývá tak otázka: Pletou se do věcí, kterým nemohou rozumět, anebo tradiční intelektuálové vršili velká slova tak dlouho, až se v nich utopili?

    Wittgenstein a vysavač

    Pojem „intelektuál“ byl dlouhou dobu vyhrazen lidem od literatury, zejména literárním kritikům a vzdělancům s filozofickým zázemím. Mnoho z těchto lidí se distancovalo od přírodních věd a dodnes se veřejně chlubí třeba tím, že neznají matematiku, jako by neznat matematiku byla nezbytná vstupenka do intelektuálního světa, a nikoliv nedostatek. Nenajdete však vědce, který by byl pyšný, že nezná Shakespeara. První kultura je ve své podstatě mimoracionální, prostřednictvím hudby či poezie kultivuje emoce (tříbí ducha) a stojí na literární tradici třech tisíciletí. Pěstuje velký obraz světa a propracovává se k němu v podstatě scholastickým způsobem komentářů o komentářích. Má tendenci zacházet s velkými pojmy a slovy, jako by ten, kdo jich používá, musel být rovněž velký. Tento nešvar je dobře vidět například na historii umění. Snadno se rozplývá v sémantické mlze. Má sklon k pýše a ráda přehlíží.
    Druhý svět empirické vědy má tu výhodu, že v něm zacházíte s „věcmi“, které se vám na rozdíl od slov většinou nějak vzpírají. Empirický vědec se pravidelně v konfrontaci s přírodou cítí jako idiot a jen si tiše mumlá: Já už ničemu nerozumím! Jeho řeč je opatrná, racionální a často jednostranná. Ve vědě se dobře píše o věcech, které se dají obsáhnout smysly, o kytkách a žížalách, ale obtížně o věcech z „mimosmyslového“ světa, jako jsou například neutrina. Vědci jsou vesměs poctiví, a to znamená omezení. Z hlediska této doby však mají několik výhod – pokrok ve filozofii se dokládá hůř než třeba pokrok ve vývoji vysavačů. Věda je neustále nová a hmatatelně přináší tak úžasné věci jako atomová bomba nebo květiny z umělé hmoty, které se nemusí zalévat. Politika naproti tomu je nějak cyklická. Lidská povaha se mění pomaleji než okolní svět. Když si přečteme Plutarchovy Životopisy slavných Řeků a Římanů nebo popis Velké francouzské revoluce, úplně ustrneme nad tím, jak aktuální problémy korupce, intrik a demokracie Římané či Galové řešili.
    Nezabýváme se zde problémem dvou kohoutů na smetišti světa a jejich zápasem, kdo je víc a kdo má právo mluvit o světě, zda intelektuál či vědec, ale konceptem „třetí kultury“, tedy vědci, kteří vystupují (a to čím dál častěji a ve stále větším počtu) v roli tradičních intelektuálů. Prostřednictvím vědy se stále častěji vyslovují k problémům dříve řešeným humanitními vzdělanci. Není to tím, že by chtěli obsadit místo intelektuálů, ale lidé pociťují potřebu dozvídat se něco o reálném světě. V jedné sci-fi nabádal spisovatel A. E. van Vogt, abychom se naučili rozlišovat mezi výrokem o věci a výrokem o výroku o věci. Empirická věda je blíž tomu prvnímu.

    Hmota je veselá

    Vědci se prostřednictvím studia vesmíru či pochodů v lidské hlavě začínají stále víc vyjadřovat k otázkám, které dřív řešila teologie či filozofie. Jaký je počátek vesmíru? Co to je myšlení? Kde se bere agresivita? Jak máme zacházet s planetou a jejími tvory?
    A je tady ještě jeden důležitý aspekt – intelektuálové jsou převážně vážní, ale vědci často srší humorem. Ono taky pozorovat třeba bernešku nebo makaka je humornější než zabývat se ontologií nebo hermeneutikou. Někdy pochybuji o tom, zda si ekonomové a politologové dokážou vyprávět vtipy. A to je varovné. Vtip je schopnost vidět jednu věc ze dvou stran zároveň a bavit se napětím mezi oběma polohami. Sbírat trilobity, houby nebo lišejníky je ve své podstatě legrační. A což teprve lovit motýly nebo třeba jenom sysla! Proto taky vážného Marxe či zasmušilého Freuda na houbách nikdo nikdy nepotkal.
    Dál zde existuje podezření, že tradiční intelektuál si přeje sdílet své myšlenky jenom s ostatními intelektuály, tedy že píše pro elitu. Píšící vědci, pokud dokážou odložit svůj žargon, vesměs píšou pro všechny, hlavně pro vědce z jiných oborů, ale hodně myslí na studenty a na ostatní publikum. Hmota je odnaučila přílišné pýše. Možná, že hmotu můžeme nejlépe definovat jako „to, co si dělá legraci z vědců“. Píšící vědci jsou jiní než ostatní vědci, protože je vždy zajímá nějaký širší obraz a ne jenom specializované znalosti. Ostatní vědci se na ně dívají s nedůvěrou, nebo dokonce pohrdáním. Slovo „popularizátor“ má zhruba stejný zvuk jako v jiném oboru „správce konkurzní podstaty“.
    Jak vypadá česká scéna třetí kultury? Začala samovolně vznikat počátkem 90. let a mnozí její protagonisté (třeba Jan Zrzavý, Stanislav Komárek, Vojtěch Novotný, Cyril Höschl či Zdeněk Neubauer) zatím vůbec nevěděli, že k nějaké třetí kultuře patří. Dřívější role píšícího vědce byla celkem jednoznačná – poučovat hloupý lid a popularizovat vědecký obraz světa. Dnešní situace je odlišná – poznatků je tolik, že píšící vědci se obracejí na kolegy ze stejné univerzity anebo pěstují mezioborovou vzdělanost. Často přitom mají na mysli také nadané mladé lidi, které se snaží nalákat do svého oboru, na rozdíl od anglosaského světa však zatím až na výjimky téměř nevstupují do politiky.

    Singularita

    Čím se teď tahle „odrůda“ vědců zabývá? O čem přemýšlí a o čem dnes píše? Jedním z nejvýraznějších autorů, které John Brockman ve své knize Třetí kultura zmiňuje, je počítačový vědec, držitel mnoha amerických patentů a editor časopisů Artificial Life, Complexity a Future Generation Computer Systems Daniel W. Hillis, který se zabývá „myslícími stroji“. Kromě toho také uvažuje o světě a má za to, že je nablízku stavu, který jsme si zvykli označovat výrazem singularita. Není sám. Podobný pocit má řada dalších myslitelů a asi i mnoho běžných lidí.
    Připomeňme, že singularita je pojem původně používaný zejména v matematice, kde označuje určitý jedinečný návrh řešení rovnice. V biologii, paleontologii či naukách o zemském systému je používán v přeneseném slova smyslu a užívá se jej pro označení nějakého nečekaného, kreativního a předem neodhadnutelného řešení krize. Příkladem může být třeba katastrofa způsobená pádem meteoritu, během níž sice vymřou dinosauři, ale začne vývoj savců. Charakteristickým rysem singularity je existence problému a nečekaně nápadité (což neznamená, že senzačně úspěšné) řešení krize. Singularita je singularitou, protože se nikdy neopakuje. Všechny historické krize světa nám mohou napovědět, nikoli ovšem vyřešit singularitu, která nás teprve čeká.
    A že je dnes singularita cítit doslova na každém kroku, je patrné na každodenní úrovni z katastrofických scénářů přetavených do hollywoodských filmů; z varovných slov ekologických iniciativ a klimatických, ekonomických či vojenských expertů. V pozadí je velmi mnoho nejistoty a někdy i velký a temný, chiliastický strach, že „něco je ve vzduchu“. Časy se měnily vždycky, ale teď možná vstupujeme do tavicího kotle singularit hlouběji než kdy jindy
    PSYION
    PSYION --- ---
    "Bytostným určením pravdy je svoboda"
    M. Heidegger
    KOSTRABO
    KOSTRABO --- ---
    "Všetko je iba haluz."
    COLBEN
    COLBEN --- ---
    Moderní člověk se obecně hodně zaplétá do sítě slovního myšlení, možná, že to není dobrý nápad. Možná, že formulování psychedelického memu je pro dost lidí brzdou, možná, že lepší cesta je fungování v obecných vlnách a tocích než ve slovech. Možná, že slovní uvažování a převádění vjemů na myšlenky a touha vědět jak všecko šlape může být v podstatě projevem strachu z terorizujícího faktu, že prostě nevíme jak to šlape a taky, že chceme mít čistý systém. otázka zní "potřebujeme to vůbec vědět"?
    Musím říct, že mě osobně velmi baví uvažovat ve vlnách. je to fakt prdel.
    Proč se na svoje myšlenky nepodívat z ptačí perspektivy? Nefunguje to úplně a není to žádný super spolehlivý systém a ani si to nedává za cíl, ale mysl je obecně protejkavější a problémy se zdají býti více relativními.
    KERRAY
    KERRAY --- ---
    Moderní člověk se natolik zaplétá do sítě rozvažování a zvažování možností, že ztrácí schopnost rozhodování, ochotu k činu. Bohatá intelektuální výbava jde proti jasnému převzetí odpovědnosti za vlastní život. Neboli není to tak, že intelektuálové jsou sice nepochybně chytří, ale v podstatě líní a zbabělí lidé?

    pravdepodobne Kierkegaard, z Reflexu
    TEKYES
    TEKYES --- ---
    proč je něco, když jednodušší by bylo, kdyby nebylo nic?
    DEJLIC
    DEJLIC --- ---
    jak se asi muze citit?Jestli neni jeste mrtvi...
    TABRIS
    TABRIS --- ---
    NONAME777 - [27.10.05 18:20] new
    ILUCERA: a tak, si každej udělal svoje pojmy až nikdo nikomu nerozuměl...
    někteří obzvláště otrlí jedinci se pokoušeli si zavést výkladové slovníky termínů svých přátel, ale časem i oni ztratili přehled....
    tak všichni mluvili jazyky a nikdo nikomu nerozuměl

    víme kdy to tady už bylo....že?

    grimoar.cz
    MAJAK
    MAJAK --- ---
    Mnich se zeptal Sózána:
    ,, Co nejsvětější věc na světě?"
    Sózán odpověděl: ,,Mrtvá kočka!"
    Mnich se podivil: ,,Jak to?"
    Sózan odověděl: ,,Protože je bezcenná."
    (koan)
    KERRAY
    KERRAY --- ---
    Skutečnost je krajina bez jakýchkoliv překážek.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam