JAZZZ: víš co je třeba jeden z háčků vodíkové ekonomiky? protože vodík je špatně skladovatelný, tak ti vždy nějaký unikne do atmosféry. a co udělá vodík v atmosféře? vystoupá vzhůru a nakonec prchne do kosmu....
Dá se argumentovat, že vody je na naší planetě (zatím) dostatek, alespoň té slané v mořích. Jenže háček je, že vodík je ve vesmíru na planetách pozemského typu a jejich měsících spíše vzácný zdroj. Takže vodíková ekonomika, vzhledem k neúčinnosti skladování vodíku, ve skutečnosti není uzavřeným cyklem (tzn. že vzniká voda, která zůstane v oběhu) - ale vždy se malé množství toho vodíku nevratně ztratí. Ano... v horizontu jednoho živta se to může zdát zanedbatelné.. (asi jako ten fosilní uhlík v 19.století...)
Nechci mluvit jako fatalista.. ale lithium je v kosmu obecně taky dost vzácný zdroj (všechno vzniklo v rámci nukleosyntézy po Velkém Třesku - stejně jako deuterium, taky považované za perspektivní zdroj energie).
To, že nám příroda nějaké to lithium prskla na zemi do cesty, a my ho jsme schopni využít způsobem, kdy je recyklovatelné a všechno zůstává v oběhu - to je příjemná náhoda, a prostě sázím spíš na "lithiovou", než "vodíkovou" ekonomiku (ok, ten vodík z řas by šlo snad spotřebovávat bezprostředně... ale skladovat ho fakt v podstatě nejde...)