• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    rozbalit záhlaví
    IKSIK
    IKSIK --- ---
    ABDULAH:
    Hele, já si to studuju sám a když mi něco není jasný, tak se zeptám. Je to hodně špatně? Hovna vole píčo nemel.
    Ti řikám, že ti to namaluju a ty na mě s dalšíma hovnama kerý mě nezajímaj, né dopyče!
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    IKSIK: prosim te venuj alespon trosku casu samostudiu ... pochop par veci
    1 - tebe zajima spinani aby jsi nemel treba posunutou fazi a jeden nesepnul a druhy jeste nebyl sepnuty
    2 - jsou SSR i s triakem co maji zhaseci obvod takze se daji rozepnout i za plneho proudu
    3 - idealni stav je napojit pulvlny - tudiz pokud tam mas sfazovany menic je to jednoduche a idealni
    4 - pokud nemas sfazovane a das tam treba torojdni trafo tak bez ochran ti klidne vyhodi jistic - torojdni trafa se zakmitavaji ono i ostatnim zarizeni to nemusi delat moc dobre :-)
    5 - dokud nedas do kupy co tam mas muzes rikat co tam je vsechno nepotrebny atd ale ...

    Zapomen na hovna typu podle me to neni potreba - rekni si tohle je potreba :-) Pak se to dela mnohem lepe :-) .-P

    Takze sem hod co to je za victrona a udelej nakres ... do te doby se muzeme dohadovat zasirat forum kravinama ...
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    IKSIK: boze SSR ma v sobe ridici elektroniku chapes? Jinak by se sepnul kdekoliv v pulvlne pri spinacim signalu ... Proto se delaj ... Podle tebe toho bude zbytecnyho mnohem vic ... Podle lidi co s tim delaj a navrhujou to tak ne ... proste - umi se ten menic sfazovat se siti nebo ne?
    IKSIK
    IKSIK --- ---
    ABDULAH: Jo takhle. Tak to už chápu. Ale to je podle mě zbytečný. Když vypneš triak (přestaneš mu pouštět proud do gate), tak se nevypne sám až na konci proudový půlvlny?
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    IKSIK: otocis tim spinani tech ssr zatim co jedno sepnes druhe se vypne a obracene
    IKSIK
    IKSIK --- ---
    ABDULAH: Jo tohle. Tak to vůbec nevim, k čemu mi to je. :-(
    IKSIK
    IKSIK --- ---
    ABDULAH: Tak to s tím tranzistorem a odporama zrovna nechápu. Ale ten průser s půlvlnama naopak jo.
    Hele já to nějak namaluju a ukážu. Ať je líp k pochopení o co mi jde.
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    IKSIK: chapes ze kdyz budes mit spinani v nule jediny co staci je tam dat tranzistor a dva odpory na otoceni faze? Pruser je v tom, ze kdyz neni vystup fazove korektni tak treba poslat dve kladny pulvlny za sebou na toroidni trafo znamena ze jistic poleti ...
    IKSIK
    IKSIK --- ---
    ABDULAH: Jo, je to rozdíl. Ale triak se vypne v nule tak nějak od přirození, ne? A potom dalším triakem, kterej by byl spínáním v nule vybavenej, bych to připnul na jinou fázi.
    Nějaký schema časem vyplodim a zeptám se teda znova, no. Jestli to pomůže...
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    IKSIK: sepnuti a rozepnuti v nule je rozdil. To ze rozepne v nule neznamena ze sepne v nule :-) pokud tam mas chranic a sit od panelu neni uzemena a pripojis za to spotrebic s tim ze odpojis fazy tak nevadi pripojeny nulak. Osobne bych sem hodil nakres rozvadece a co chces prepinat. Takhle je to tezky
    IKSIK
    IKSIK --- ---
    ABDULAH: Má. Je to taková strašně chytrá modrá mrcha od Victronu. Proleze tím 50A skrz a do toho to umí namíchat dalších 13A(3kVA) z baterky. Na panelech mám 3kWp. Pustit přebytek do bojleru je samozřejmost, a to dokážu vyřešit normálním stykačem. Ale to se doohřeje za chvilku.
    SSR nejsou drahý. Stojej podobný peníze, co normální stykač od OEZ. Trochu blbý je, že kvůli fíčkům budu muset přepínat i nuláky. Měnič má svůj a odstraňovat se mi ho nechce.
    Mají tyhle SSR relé na výstupu vždycky triak? A dá se tedy spoléhat na vypnutí při nulovým proudu? Rozhodně bych pořídil relé se spínáním v nule napětí. Nenapadlo mě, že když je přepnu hned, tak stejně mezi sebou nutně musej mít aspoň malinkou mezeru. Nebo kdybych - teoreticky - vypínal čistou indukčnost, tak by se mohlo stát, že půjdou přes sebe?
    Jasně, že řeším kraviny. Hraju si. :-)
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    IKSIK: kolik ti da ten menic? Je v rozvadeci?
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    IKSIK: heled zadnej lacinej jednoduchej bazmek to neumi a nebude umet. Nejjednodussi bude tam dat dve ssr se spinanim v nule a mit synchronizovany prubehy. Pak jen staci koupit dve ssr co sepnou jen v nule a dat je proti sobe. At sepnes kdy sepnes - nikdy nejdou do sebe. Pak jen predratujes cast rozvadece na vlastni svorku a na ni to privedes. Ssr bude drahy ale bude to jednodussi. Pokud nemas synchro musis to prepinat s mezerou. Coz asi nechces. A co to cpat do bojleru? Prepnes jeden na nulak a dva das na razi a uvidis toho proudu ;-)
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    IKSIK: podle me resis kraviny. Bude to docela pruser. No rekneme - ma ten menic k solaru nejaky programovatelny vystup?
    IKSIK
    IKSIK --- ---
    Tomu stykači bych se chtěl vyhnout kvůli přeskoku z okamžitýho napětí na jedné fázi na napětí na té druhé. Hlavně kvůli elektronice. Ty polovodiče by se měly umět vypnout v nule proudu, počkat 2/3 periody a pokračovat z nuly napětí na další fázi dál. Ale třeba by stačilo dát na výstup přepěťovou ochranu.
    IKSIK
    IKSIK --- ---
    Ahoj, řešil jste někdo přepínání fází u FVE? Mám 1f měnič a hlavní jistič 3x25A. V létě, když bude nadbytek energie a malá spotřeba, bych na tu jednu fázi měl připojený úplně všechno. Jenže se může stát, že se bude zrovna ohřívat voda v bojleru, budeme něco péct v troubě a někdo si bude chtít uvařit kafe v konvici. To už hravě přesáhne 25A. Takže když proud touhle fází dosáhne té jmenovité hodnoty, chtěl bych třeba zásuvkový obvod v kuchyni přepnout na jinou fázi a radši roztáčet elměr než abych shodil jistič. Myslíte, že stačí přepínací stykač nebo byste to řešili nějakýma ssr relé, triakama apod. a nebo vymejšlím Ameriku a nějakej takovej přístroj se běžně prodává a používá?
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    XCHAOS: pokud ten troll cetl tohle - tak ten elektro mobil musi jezdit zadarmo - https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Emisní_norma_Euro

    Kamosuv novej kocar ma prumer 4.2 litru na 100km ne psanej ale to co najezdi. Takze ho palivo vyjde na cca 1.2 kc na km... Ted mi zjisti kolik vyrobi na 1kw hodinu bordelu ten mix elektraren ... No a nasledne pripocitej spotrebu bordelu na vyrobu vseho no a hod sem cisla. Lol
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    XCHAOS: az uvidim zlaty prase tak uverim. Proti euro 6 tezko ... Oproti 148 tatre bych to vzal ...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Electric Cars Emit 50 Percent Less Greenhouse Gas Than Diesel, Study Finds - Slashdot
    https://hardware.slashdot.org/...ic-cars-emit-50-percent-less-greenhouse-gas-than-diesel-study-finds
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam