• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    ze by nejvetsi fuzni reaktor v tehle slunecni soustave nezaril IR? to by me pak zajimalo proc ze se to snazej ti hlupaci na zemi tu fuzi napodobit
    CYBERHIPPY
    CYBERHIPPY --- ---
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    XCHAOS: slunce v infračerveným spektru kupodivu moc nevyzařuje (proč asi) - /facepalm
    https://en.wikipedia.org/wiki/Sunlight : In terms of energy, sunlight at Earth's surface is around 52 to 55 percent infrared (above 700 nm), 42 to 43 percent visible (400 to 700 nm), and 3 to 5 percent ultraviolet (below 400 nm).

    A to je prosim na POVRCHU Zeme, kde uz toho spoustu sezrala atmosfera. Ale mistni expert na solarni energii presto tvrdi, ze "Slunce v IR kupodivu moc nevyzaruje". No, LOL, dalsi polozka do seznamu 8)))

    XChaosi, hint: vymluv se na uzeh 8)))
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    XCHAOS: a nie je to tam take na samovrazdu? ked vidim jak aziati jazdia, tak by som mal celkom strach :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JVCNC: slunce v infračerveným spektru kupodivu moc nevyzařuje (proč asi). Teoreticky by ale bílá mohla odrážet infračervené vyzařování z okolí :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DZODZO: jen v tunelu, mimo tunel 100.

    Už mi z dálnice vyrazili (v rekonstruovaném úseku, kde nebyl odstavný pruh)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    No, solární panel na střeše by kompenzoval právě tak cca spotřebu klimatizace :)
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    DZODZO: neni nadto prijit k vychlazenymu auto s prazdnou baterkou... :-D
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    model X ma moznost udrzovania teploty v kabine (buzzword: cabin overheat protection), klimatizacia nebezi nonstop ale iba dochladzuje, tym padom to nema nejaku extremnu spotrebu

    Tesla cabin overheat protection feature
    https://www.youtube.com/watch?v=IByl13beBmg
    PER2
    PER2 --- ---
    JIMIQ: ja bych tuhle moznost ocekaval u vsech aut na baterky...
    nic to nemeni na tom, ze jestli ti nevadi, ze je 42 nebo 48, tak to musis bejt superhuman ... nekde sem kdysi cetl o nejakym pokusu, kde vyslo, ze cerny auto ma i vetsi spotrebu o asi 2% neb musi drtit vic klimatizaci nez svetlejsi barvy a taky uz jsme trochu off topic
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    jinak co jsem pohledal, tak jak Tesla Model S, i Nissan Leaf umožňují nechat běžet A/C v zaparkovaném autě.

    Running the AC while parked - My Nissan Leaf Forum
    http://www.mynissanleaf.com/viewtopic.php?t=4956
    "You can turn the AC on when the car is off via the iPhone app or Carwings internet page"

    https://forums.tesla.com/forum/forums/running-air-conditioner-tesla-s-ev-overnight-while-parked
    "Stop, shift into neutral, apply parking brake via touchscreen. Turn on A/C if not already on. Walk away. Or, not. The A/C (or heat) along with everything else will remain on whether the car is occupied or not."

    Dá se tedy předpokládat, že Sono Sion to bude umožňovat také. I rest my case. *mic drop*
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    diskuze o chlazení klimatizací začla tímto příspěvkem
    "bohuzial tie panely zvladnu nabijat leda tak klimku, aby sa kabina neprehrievala, na nejake extremne dobijanie range to nebude :)"

    když má vzduch 30°C a vnitřek auta 45°C, tak ti větrák interiér může ochladit až na těch 30°C, to podle mě chlazení je. Tím spíš, že třeba pod autem je vzduch ještě chladnější (časem), protože je ve stínu.

    https://www.jpauleytoyota.com/blog/how-does-the-toyota-prius-solar-roof-feature-work/
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    JIMIQ: takze veskera tvrzeni opiras o nepodlozenou domnenku moje otazky odkdu ze tu informaci mas ignorujes, takze tu informaci nemas a je to jen tvoje prani aby to tak bylo, coz ti staci k tomu abyy jsi to pouzil jako argument, uzasne.

    vetrak ti nic neochladi, sice pises vetrak a ne klimatizaci, ale napises vetrak na chlazeni interieru. no moje trpelivost prave dosla.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    kolikrát já mám tobě opakovat, že máš najít jiný, lepší experiment?
    Ano, tvrdím, že člověku bude stejně špatně v 42 stupňovém i 48 stupňovém autě
    no a? Ano, okna jsou součástí auta, gratuluji
    Mohla-li by klimatizace běžet v zaparkovaném autě (které se ještě sériově nevyrábí), tak by platilo to co říkám. Spokojen?

    Odpusti si, prosím, to ad hominem. Díky :-)
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    JIMIQ: no koukam ze zdatne xchaosujes, kolikrat ti budu jeste opakovat ze ten experiment nic neprokazuje z duvodu pouziteho meridla? :D

    tak jasne clovek nerozezna 6°C rozdilu teploty :D

    ale soucasti auta jsou, nebo ne?

    a znova po 3. odkud mas informaci ze v tom aute muze bezet klimatizace i kdyz je zaparkovane?
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    "pak zase pripomenes o jakem aute ze se bavime a o cem ze je diskuze, takze zde bych te jeste jednou poprosil o odpoved na to odkud mas informaci ze v tom aute muze jet klimatizace i kdyz auto parkuje, bez toho se dal nepohnem."
    Jde o domněnku, že auto (kterého existuje pouze neprodejný prototyp!), které má baterii a solární panely, může těmito panely pohánět klimatizaci, a to i když je zrovna auto zaparkováno.

    Omlouvám se, že diskuze byla pouze hypotetická :-)

    (již 20 let existují Priusy, které solárním panelem pohánějí větrák (ne klimatizaci) na chlazení interiéru auta, je-li zaparkováno)
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    JVCNC: 1) nevyvrátili, naopak já jsem dodal výsledky experimentu, které potvrzují mé tvrzení, že barva auta nemá na vnitřní teplotu zásadní vliv
    2) správně, rozdíl je člověkem takřka nepozorovatelný
    3) ano, okna nejsou součástí diskuze, to byl jenom krycí manévr Abdulaha, na který jsem se, bohužel, nachytal.
    4) najdi jiný test, který prokáže, že teplotní rozdíl vnitřku bílého a černého auta je zásadní, rád si ho přečtu

    Najdi si začátek této diskuze - někdo postnul auto Sion, které má solární panely. Následovalo debatování o tom, že panely nemají valný vliv na dojezd, načež někdo poznamenal, že alespoň umožňují jet klimatizaci. Pak byla debata o barvách a výsledek byl takový, že ač je auto černé, díky tomu, že má panely, může být chladnější než jiné, bílé, auto, které panely nemá.
    ---------

    Opět opakuji - mám pravdu v tom, že Sion, ač je to černé auto, díky tomu, že má fotovoltaické panely, bude ve vnitř chladnější, než jiné, bílé auto, které panely nemá a tím pádem nemůže nechat běžet klimatizaci neomezeně.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    jo zapomnel jsem jednotliva tva tvrzeni u jednotlivych bodu odcitovat, jetli chces muzu doplnit
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    JIMIQ: ty jsi fakt xchaos2, napred ty do toho prestan motat domy :D
    napred jsi tvrdil ze mezi cernym a bilym povrchem neni podstatnejsi rozdil ohledne ohrati "Mezi bilym a cernym zas tak velky teplotni rozdil nebude", to jsme ti vyvratili.

    pak ze mezi 42 a 48°C neni podstatnejsi rozdil, no dejme tomu ze vnimani teploty je znacne subjektivni.

    pak jsi vytahnul ten test, ktery je neobjektivni uz z duvodu pouziteho meridla, ale ok i v tom testu byl zmeren rozdil tech 5-6 stupnu kteri ti prijde zanedbatelny, me ne ale ok.

    pak jsi tvrdil ze sklo propousti jen dovnitr a ven ne, pak jsi vse vysvetlil jak jsi to myslel a pak hned ze okna nejsou soucasti diskuze.

    ty zacnes argumentovat klimatizaci v aute a ja ze ve stojicim aute vetsinou klimatizace nejede.
    ty pak ze se bavime o jendom konkretnim aute, ktereho se mimo jine ten test netykal a ja se zeptal odkud ze mas informaci o tom ze v nem muze bezet klimatizace i kdyz je zaparkovano.

    pak jsi zacal argumentovat klimatizaci v dome, nejak nechapu kdyz diskuzi usmernis na jedno konkretni auto proc do ni zacnes tahat domy, ale ok.

    pak zase pripomenes o jakem aute ze se bavime a o cem ze je diskuze, takze zde bych te jeste jednou poprosil o odpoved na to odkud mas informaci ze v tom aute muze jet klimatizace i kdyz auto parkuje, bez toho se dal nepohnem.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    no tak černá barva zlepšuje FV panel třeba o 30% a teplo ho snižuje o 20%... a jak bylo řečeno, s dostatečným časem i bílý panel se zahřeje (takže ten sníží účinnost vlivem tepla třeba o 17%)... neboj, tohle všechno už bylo vymyšleno dřív než jsme se narodili :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam