• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    CUKI
    CUKI --- ---
    DZODZO: No na ty hliníkový k-ce jsem koukal, ale ty stojej majlant. To si raději něco svařim, z hliníku to nepotřebuju. Ale to základní uchycení do střechy mi dělá starost...
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    CUKI: no aha tuto to dokonca maju vypisane:

    Základní údaje pro využívání sluneční energie - TZB-info
    https://www.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/100-zakladni-udaje-pro-vyuzivani-slunecni-energie

    Optimální sklon pro letní provoz kolem 30° od vodorovné roviny
    Optimální sklon pro celoroční provoz kolem 45°
    Optimální sklon pro zimní provoz kolem 60° - 75°

    inak mne museli strechu prevrtavat ale iba na nejake kotviace haky co sa uchytili na krov a pak na to sa namontovali take hlinikove listy na ktore sa to primontovalo
    CUKI
    CUKI --- ---
    DZODZO: Při navrhování staveb používám tuhle:
    Oslunění/zastínění okenní plochy - TZB-info
    https://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/54-osluneni-zastineni-okenni-plochy
    CUKI
    CUKI --- ---
    RSZ:
    jasný pro 35° severní šířky. Praha je víc než 50°... Když budu na jih tak je to při zimním slunovratu 16°a nějaký drobný. Pokud mám střechu orientovanou na JZ, tak to maximum nebude ve 12 ale pozdějc a tedy ještě mnohem níž. A z toho je potřeba vycházet. Tyhle tabulky a výpočty se uvádí pro maximální zisk z celého období dohromady, ale to je dost odlišné od toho co potřebuje ostrovní systém.

    A pro mě je směrodatné abych měl co největší zisk při zimním slunovratu. Ne v létě. Navíc čím víc kolmo tím menší problém se zasněžením.

    Tedy jinými slovy i kolmo na fasádě by to nebylo marné, ale to zde bohužel nejde. Pokud bych věděl že to mamut udrží prsknu to asi rovnou na tu střechu a nechám úhel 22°. Ale stejně bych to viděl asi na nějakou podpůrnou k-ci. Protože panel taky může odejít. Nebo ho budu potřeba servisovat. A nevím jak rozumě a bezpečně sundat lepidlo s plechové krytiny s PU krycí vrstvou...
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    mamuta se neboj. drzi mi panel chyceny na plastove trojuhelniky na strese karavanu, kde za jizdy ti fici taky a k tomu jsou tam dost velky vibrace
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    jak by si nasiel tu kalkulacku pre konkretnu lokaciu tak postni link som to skusal hladat ale neviem si spomenut ako som sa k tomu doklikal
    RSZ
    RSZ --- ---
    RSZ: tohle je samo první co jsem našel, lze to i vygenerovat pro konkrétní místo..
    RSZ
    RSZ --- ---
    CUKI: hele tvrdí to každá tabulka, kde je účinnost, úhel a směr orientace. Ano, v zimě to bude jinak, ale i tak mi nepřijde tvých 50° nic jinýho než střela od pasu



    DZODZO
    DZODZO --- ---
    CUKI: pokial hladas nejake skusenosti s ostrovnymi elektrarnami tak skus prelistovat ostrovne elektrarne na forum.mypower.cz pisu tam ludia co si to zbudovali sami, tak tam maju casto aj fotky a schemy, jeden to napr. vyriesil tak ze dal panely na vozik aby ich mohol pocas dna natacat za slnkom :D
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    CUKI: pokud ten lepeny spoj bude mit rozumne velkou plochu, tak by to byla ta posledni vec, ktera ti tam v pripade vichrice selze :)
    CUKI
    CUKI --- ---
    RSZ: Tak mi pošli tu která to tvrdí. Ono je něco jiného když potřebuješ maximální zisk který solární baroni dodají do sítě a něco jiného je aby jsi zajistil v průběhu roku co nejlepší zisk i v tom nejhorším období... V létě budu mít přebytky že nebudu vědět co s tím, ale v zimě? při zimním slunovratu je slunce pouze 14°nad obzorem... A já to navíc nemohu směřovat na jih, ale jen na jihozápad.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    optimalny sklon je podla mna tak 30-35 stupnov, kdesi som narazil aj na taku kalkulacku kde sa zadaju parametre jako gps suradnice, sklon a plocha strechy a na zaklade toho to pocitalo celkovu produkciu
    CUKI
    CUKI --- ---
    DZODZO: Ty ztráty v tomto případě budou značné, ale ano Bude to nakonec určitě nějaký kommpromys, ale po pravdě, že bych to přilepil natvrdo mamutem k plechu se mi nezdá ani tam moc bezpečné...
    RSZ
    RSZ --- ---
    CUKI: jak jsi přišel na 50°?
    CUKI: tabulka závislosti sklon panelu/účinnost
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    a nebude lacnejsie nejaky ten panel navyse pridat na vykrytie strat zo sklonu? nevyjde to lacnejsie nez laborovat s naklananim a s neistym vysledkom?
    CUKI
    CUKI --- ---
    RSZ: která tabulka účinnosti, to tvrdí?
    CUKI
    CUKI --- ---
    DZODZO: protože jde o ostrovní systém na celoroční provoz s odklonem na JZ. A střecha má jen 22°sklon... Ideální by bylo kolem 50°, tedy dalších 30° přidat.
    RSZ
    RSZ --- ---
    CUKI: dává smysl to naklánět na 45-50°? tabulka účinnosti říká že ne....
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    preco chces tie panely este davat na nejake konzoly aby boli viac naklonene? to som nikde nevidel aby sa na sikmu strechu davali panely este viac nasikmo :D
    CUKI
    CUKI --- ---
    JAZZZ: Mamuta znám a používám i lepší klony, ale Představ si tu energii, kterou by to lepidlo muselo dokázat při vichřici pohltit... Budou tam 3 panely tedy asi 240x 90cm s odklonem od 22° střechy minimálně stejně tak..
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam