• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    DZODZO: bojim se ze to bude presne obracene
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    ABDULAH: mas pravdu nie je to zrovnatelne, nove panely budu mat este lepsie parametre ako 40 rokov stara technologia

    CUKI: ako to myslis s tym vykryvanim nocnej spicky? ja mam tieto dni pomerne vyrovnanu bilanciu, kedy cez den este stacim nabit baterku, ktora mi pokryva nocnu spotrebu, tak za uplynuly mesiac mam priemernu spotrebu z DS 1,32 kWh denne, v zime to bude samozrejme ina pesnicka, ked sa denne vyrobia 2kW, ale to by vyriesili dalsie panely a vacsia bateria :)
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    DZODZO: jsi si jisty ze lze srounavat panel coma 8 a 24 procent ucinnost???
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    CUKI: neni novy reaktory umej 50 - 100 procent a dnes pomerne rychle ... cimmensi vykon tim rychlejsi zmena ...

    JIMIQ: cena pro jaderku je za 90 haleru ...

    ale xchaoz nam vysvetli proc jaderka prodrazuje elektrinu ... hihi
    CUKI
    CUKI --- ---
    JIMIQ: Tak jádro je bezesporu nejlevnější zdroj. Ač bych raději viděl cokoli jiného, když se sečte opravdu vše, tak je to u nás i nejekologičtější zdroj. Ale nedá se to paušalizovat. Protože jádro je dost složité na regulaci, čili je nutné aby jelo stále na 100%. Rozdíl mezi útlumem a špičkou během dne je nějakých 20-30%, které musí pokrýt jiný rychle regulovatelný zdroj. Tedy ekologicky ideální, jsou přečerpávačky a zbytek uhlí. Soláry jsou naopak regulační problém. Krom toho že jde o velmi měkký zdroj, tak jejich větší podíl na celkové výrobě energie je dosti nevyužitelný. Krom toho že stejně nestačí na vykrytí noční špičky, která je největší problém.

    Ale přijde mi docela zajímavé využít více tepelnou složku sluneční energie. Například Gemasolar ve Španělsku mi nepříjde od věci. Letos jsem se tam chtěl jet podívat je je to nějaký soukromý projekt a člověk se nemá šanci dostat na několik km daleko. Od dálničního exitu nás začali nahánět policajti a tvrdili, že celý exit z dálnice už je soukromí :-D
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    JIMIQ: v UK maju (v labu) panel, ktory funguje stale po 60 rokoch, v nemecku maju panely, ktore maju po 35 rokoch 4% pokles ucinnosti https://www.presse.uni-oldenburg.de/einblicke/54/files/assets/downloads/page0009.pdf

    myslim ze operujete s projektovanou zivotnostou, ale cisla z realnej prevadzky ukazuju ze to je ovela viac nez projektovanych 20-25 rokov

    u tej atomovky je prave ten problem, ze sa vacsinou stavaju niekolko rokov pocas ktorych sa cena diela neustale navysuje zatial co cena renewable rieseni (panely, baterie) sa znizuje

    ako hlavnu nevyhodu by som videl, ze pre distribucnu sustavu je lepsie, ked je vyroba energie centralizovana, je menej miest, ktore treba regulovat, u microgridov je vela vyrobni, ktore by mali v ramci microgridu handlovat prebytky, idealne ich ukladat do nejakeho uloziska (napr. vyhrievanie mestskeho bazenu)
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    ještě dodám, že životnost jaderné elektrárny je dvojnásobná proti FV a 1,5 násobná proti větru (ale toho Česko moc nemá), takže výhodnost stoupá na 20-24x
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    ABDULAH: FV + vítr v Česku ~ 2300MW za 1 000 miliard Kč, Paks2 v Maďarsku 2000 MW za 330 miliard Kč :-) (jádro má koeficient využití 75-80%, slunce + vítr < 20%, čili jádro se vyplatí 12x víc, pokud se podaří dodržet cenu)
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    hehe https://www.euro.cz/...-se-konala-akce-nuclear-pride-na-podporu-jadra-ma-zastavit-oteplovani-1426158

    kolik jaderek by bylo v cr za to co se promrdalo do solaru atd???
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    vidim bozi oko na nebesich ...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    jinak jsem z toho udělal NYX událost [ Cargo Bike Fest 2018 / festivalfestival / 27.10.2018 / CR - Praha - na lodi Altenburg 1964 v pražských Holešovicích ] i když s tímhle klubem to souvisí jen volně - většinou budou prezentována hardcore šlapací cargokola, zatímco já věřím na to, že praktický dopad na život a dopravu ve městech by měla spíš cargo-elektrokola...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JAZZZ: tentokrát snad jo (i když to kolo nepůjde smontovat v tom stavu, v jakým cestu dokončilo, protože bylo v naprostým rozkladu... rád bych tam dorazil už s novou opravenou verzí...)

    kdo to přesně pořádá? tentokrát si to dám do kalendáře včas :-)
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    XCHAOS: Doufám, že na jaře dovalíš do Valče na Zcestovalec ;)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    nějakou přednášku o cestě budu mít např. tady:
    Cargo Bike Fest 2018: Tentokrát v Praze - Prahou na kole
    https://prahounakole.cz/zpravicky/cargo-bike-fest-2018-tentokrat-v-praze/
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ANDY_WARHOL: no já nadšení pro fixní střešní montáže nikomu brát nechci, ale občas ta jednoduchá řešení prostě fungují. Aspoň zatím se jim ten panel nijak neponičil.. je to prostě kus plastu, daleko víc panely ničím já na kolech, která se mi čas od času prostě stejně vždy převrátí na zem.
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    XCHAOS: liší se to tak moc od situace, kdy výrostci dávají na koleje kamení? - hele, zkus si pokus: hod kamenem na solarni panel a na ocelovou kolejnici. Schvalne jestli v tom bude nejakej rozdil 8)))
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ABDULAH: jo, asi bych mohl data z roku 2015 i 2018 přepsat do spreadsheatu, hmm. z posledních 2 týdnů mám jen velice nepřesná data, protože mi odešlo skoro všechno, vč. cycleanalystu... a databox pořadatelů sice měři vyrobené i spotřebované watthodiny: ale občas se během dne bez slunce resetla vybitá baterka, když sem jí omylem zatížil. Navíc se některé dny databox neasocioval na GPS...

    Mám ale poměrně přesná data za cca 11000 km.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ANDY_WARHOL: dík za inspiraci, double ignore je zajímavá možnost, stejně si chci zase koupit prémiovku, když jsem se vrátil :-) Každopádně to ignore je úžasná psychická úleva. Fakt bych nevěřil, že na internetu (co, na Internetu: vůbec na Zemi) můžou existovat lidi, kteří vynaloží tak obrovské množství energie na to, aby jednou jinou konkrétní osobu adresně psychicky deptali (no, to je tady offtopic).
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DZODZO: liší se to tak moc od situace, kdy výrostci dávají na koleje kamení?

    jinak třeba vysokorychlostní železnici už bývají běžně obehnané plotem (v Číně pak plotem s min. ostnatým, optimálně žiletkovým drátem - jako ostatně v totalitním státě všechno...)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam