DZODZO: energetická samostatnost je příliš vysoká ambice a já zbytečně zabil 20 let života tím, že jsem neustále meditoval nad energetickou soběstačností... ta je čistě pomocí OZE v českých podmínkách skoro nemožná, na samotě u lesa to nejlíp vyřeší nízkonákladová řešení typu že topíš dřevem (kterého ti většinou raší dost všude kolem, zvlášť když párkrát nepokosíš louku, tak ti zaroste náletovými dřevinami apod.)
daleko lepší je uvažovat z hlediska soběstačnosti mimo topnou sezónu. Plyn je dneska levnější než elektřina, když si ho ale jednou natáhneš do domu, tak s ním budeš chtít i ohřívat vodu, protože je to levnější... a jedinej kdo se bude smát poslední, bude Gazputin. Takže jak jsem uvedl v předchozím příspěvku: už jen návrh domu tak, aby při připojení pouze na elektřinu místo na elektřinu+plyn byly reálné provozní náklady srovnatelné s realizací plynové přípojky, dává smysl.
jako samozřejmě jsem si vyslechl spoustu "chytrých strategií" typu "dám si na střechu fotovoltaiku jen na přihřívání vody v bojleru, abych nemusel tahat trubky". Jako rychlé lokální řešení to vypadá nejjednodušeji, protože počáteční investice je minimální.. jenže návratnost takové investice je taky slušně nekonečná a končí to u nápadů typu "ještě že v létě dávají rozpálení solární panely méně", což je nakonec podle mě perverzní. souhlasím, že vracení přebytků do sítě má nejasjnou budoucnost... ale jako cestu vidím připojovat celky typu bytových domů, které poptávku agregují a nakonec zaručeně odeberou všechno.
jinak já bych šel fakt spíš cestou typu stejnosměrné rozvody pro LED osvětlení přímo z FV a baterií, mimo invertory a AC adaptéry, protože tohle nakonec zvýší životnost a sníží provozní náklady (ve veškeré dnešní levné elektronice určitě pro připojení k AC stejně první ze všeho odchází kondenzátory...). a jako bonus takový systém ještě zajistí funkci osvětlení i při výpadcích rozvodné sítě. Dtto třeba i myšlenka mít všude v bytě vedle zásuvek i USB zásuvky pro nabíjení mobilů (rozvody to pochopiltelně chce mít aspoň 12V kvůli ztrátám a v zásuvkách step-downy... podstatné je, že se sníží nároky na invertor)
prostě zpětně dobastlovat do hotového objektu OZE řešení nahrazující primární zdroje je podle mě právě důvod, proč se to nevyplácí... domy, které by byly od začátku navrhované na integraci úsporných až autonomních systémů by ekonomicky vyšly líp (v tomhle mají dobrou výchozí pozici ty dodávkáři a karavanisti, protože disponujou od začátku spoustou spotřebičů na 12V.... i když teda otáčivé spotřebiče s motory se bez kvalitního střídavého proudu obejdou blbě vždycky...)
no abych to nějak shrnul: snaha o plnou autonomii domácnosti podle mě vyjde min. o řád dráž, než chytrá snaha o autonomii aspoň mimo topnou sezónu (+ částečné úspory i během ní a její zkrácení)