• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Nebo Rakusaci co svou jaderku dostaveli a nikdy nespustili :-(
    HERR_FLICK
    HERR_FLICK --- ---
    JIMIQ: to je neco jako kdyz predcasne vyhodis jeste perfektne fungujici auto, se kterym bys jeste minimalne dekadu bez nakejch vetsich vyseru moh jezdit, abysis koupil novej elektromobil kvuli "ekologii" a uhlikovy stope

    Pres kopirak stejna pracurakovina proti prirode byla, kdyz se nemecko rozhodlo predcasne ukoncit provoz jadernych elektraren, ktery by jen s nakou udrzbou fungovaly dalsi dekady, a zaclo ve velkym zasirat krajinu vrtulema a solarama a novejma uhelnejma elektrarnama
    HALEXE
    HALEXE --- ---
    JIMIQ: Jj, naprostý souhlas. Tam to všechno začíná. Imho to je v lidech zakódováno a nic s tím neuděláme. Jak ve filmu SEDM říkal ten pomatenec : "lidstvo se nepovedlo" . Trochu fatalistické, hm :(
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Velky problem je, dle mne, zbytecny konzumerizmus. Nejsem marxista tak nechci lidem zakazovat letat nebo kupovat suvcka, ale myslim ze to neni potreba v tom rozsahu v jakem to probiha. Druha vec je ze lide si porizuji (hlavne) veci co nepotrebuji ale co chteji :-) a nevim co s tim, ale myslim ze je to problem
    HALEXE
    HALEXE --- ---
    JIMIQ: shodnem, neshodnem. Jsme tu mezi svými, i když nemáme stejné názory na věc, tak sem s těmi závažnějšími problémy. Zajímá mě v čem se treba neshodnem :)
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Ja nepopiram ze narustani populace je oriblem. Ale imho jsou zavaznejsi potize, ktere je potreba vyresit, v tom se treba neshodnem :-) ale jsem pro aby se prestaly dotovat evropske potraviny a tim se prestaly dovazet do Afriky :-)
    HALEXE
    HALEXE --- ---
    JIMIQ: I v těch nejchudších regionech ti lidé musí jíst. Když zapomenu na to, že např. do Afriky proudí velké množství potravin formou pomoci (produkty intenzivního zemědělství) a budu předpokládat, že se stravují výhradně z místních zdrojů, tak nekonzumují celé rostliny (konzumace masa tu bilanci zhoršuje) a zbytky končí na skládkách. Víc lidí, víc odpadů a víc CO2 a CH4 - typické skládkové plyny. A problém není v tomto případě jen s oxidem uhličitým, ale hlavně s metanem, který biomasa nevrací zpět do koloběhu, a i když má horší vlastnosti než CO2, tak se na něj nějak zapomíná. Nikdo nesleduje poměr výkonnosti (při genezi oněch plynů) skládek odpadů a výkonnosti odběru fotosyntézou. Ale vzhledem k tomu, že se lesy a pralesy spíš kácí, tak asi úplně dobře nebude. Jinak souhlas s tou rozvaleností lidí. Celý ten systém, který stojí a padá na zvyšování HDP je systém, který je trvale neudržitelný. Bohužel se domnívám, že fotovoltaika nemá ten správný potenciál něco výrazně ovlivnit na makroúrovni.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    HALEXE: kvuli jidlu pro ty lidi to zas tak moc neni. Nejvic pribyvaj lidi v nejchudsich regionech kde jedi orevazne lokalni plant based stravu prinejhorsim kure. Texasanu konzumujicich steaky ve velkem moc nepribyva. Problem je ze ti lidi co uz na zemi jsou chteji auta, veci (mobily, obleceni...) a klimatizace
    HARVIE
    HARVIE --- ---
    DIY Solar Tracker || How much solar energy can it save?
    https://www.youtube.com/watch?v=_6QIutZfsFs
    HALEXE
    HALEXE --- ---
    DZODZO: Souhlasím ! Jde mi jen o to, abychom se zkusili shodnout na tom, jaký příspěvek ke zvyšování obsahu skleníkových plynů (CO2, CH4, H2O...) v atmosféře je způsoben jen tím, že vzrůstá počet obyvatel na této planetě.
    CYBERHIPPY
    CYBERHIPPY --- ---
    Dutch couple to drive solar-powered, 3D-printed vehicle to the South Pole | Inhabitat - Green Design, Innovation, Architecture, Green Building
    https://inhabitat.com/dutch-couple-to-drive-a-solar-powered-3d-printed-vehicle-to-the-south-pole/

    DZODZO
    DZODZO --- ---
    HALEXE: vsak uhlie/ropa je CO2, ktore bolo od doby dinosaurov zakopane v zemi, ale za poslednych 100 rokov ludia to CO2 vyfukali cez kominy... problem zmeny klimy nie je ze sa obsah CO2 zvysuje, ale rychlost akou sa zvysuje, s tym sa atmosfera nedokaze vyrovnavat a preto vznikaju extremne vykyvy pocasia

    Climate Science Special Report
    https://science2017.globalchange.gov/
    HALEXE
    HALEXE --- ---
    XCHAOS: Už prosím, nepoužívej, co jsem v nepřípustné zkratce napsal o tom vydechovaném CO2. Sdělil jsem ti, že to byla chyba. Takže něco k té nepřípustné zkratce. Prosím, napiš, zda souhlasíš s následujícím předpokladem: množství CO2 v atmosféře se mění ve chvíli, kdy jeho vstupující množství se nerovná množství, které z atmosféry vystupuje (uvažujme výhradně s fotosyntézou). Zanedbávám množství CO2, které do atmosféry vstupuje po srážkách molekul dusíku s protony, které do atmosféry pronikají z vesmíru.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JIMIQ: tak popravdě, když to teď čtu
    How do we know that recent CO2 increases are due to human activities? « RealClimate
    http://www.realclimate.org/...w-that-recent-cosub2sub-increases-are-due-to-human-activities-updated/
    tak koukám, že jsem si naběhl: jde o poměr stabilních isotopů, ne o ten nestabilní, který se používá k datování. odlišit jde jen atmosférický uhlík od organického+fosilního současně.

    můj argument, že uhlík pocházející z biomasy je odlišný od uhlíku fosilního, byl vlastně chybný: jde měřit pouze nepřímo součet obojího (tedy pálení fosilních paliv PLUS úbytek biomasy, což je ale oboje špatně) a sledovat poměr vůči uhlíku, který se v atmosféře pohybuje už dlouho.

    pořád ale platí moje rozhořčená výtka, že žádný CO2, který vydechují lidé, není přímo fosilního původu (i když pomocí těch isotopů to vlastně odlišit nejde, nebo jen nepřímo)

    HALEXE: viz předchozí: nejde o radiokarbonové datování, ale o jiný poměr stabilních isotopů, to jsem trochu popletl. ale pořád platí argument, že prostě fosilní uhlík se do oběhu v biosféře (tedy i jakékoliv "vydechování lidmi") dostane až poté, co je spálen.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    HALEXE: myslím, že XCHAOS se snaží říct že uhlík v uhlí/ropě/plynu má jiné poměry C-12, C-13 a C-14 než uhlík v zelenině, kterou jíme :-) jestli je to pravda jsem nezkoumal
    HALEXE
    HALEXE --- ---
    XCHAOS: Můžeš mi, prosím, vysvětlit, co přesně radiokarbonové datování v tomto případě dokazuje.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Ale tu technologii si CEZu neprodal :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JIMIQ: ehm, počkej, jak "předběh"? čtu správně? my takovou serverovnu provozujeme už 2 roky. v podmínkách ČR jsme podle mě jedni z prvních (když odhlédneme od toho, že Wedos pokud vím ohřívá veřejný plavecký bazén, čímž žádné peníze neušetří :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    HALEXE: velmi teoreticky můžeš argumentovat, že zemědělství je dnes závislé na fosilních palivech a hnojivech, obsahujících opět uhlík fosilního původu... jenomže co se týče konkrétních molekul CO2, které lidé vydechují, tak tam je prakticky jistota, že se stravujeme výhradně pomocí uhlovodíků, které vznikly výhradně fotosyntézou, a fotosyntéza funguje výhradně na bázi absorbce atmosférického CO2 (o mase se asi bavit nemusíme - pro hospodářská zvířata platí to samé, a platí to i pro ten hmyz, kterým argumentoval kdysi nějaký velechytrý článek na osel.cz)

    ttzn. i když bude rostlina mít přístup k jiným formám uhlíku v prostředí, neumí je nijak využít, dokud ten uhlík není oxidovaný do podoby CO2... tohle je strašně zajimavé, na jednu stranu průmyslová revoluce výrazně zvýšila množství biomasy, které takto reálně může existovat, nad rámec toho, co by v přírodě dokázalo shořet bez člověka.. na druhou stranu, pokud se v průběhu tohoto procesu, který je sám o sobě pozoruhodný, obsah CO2 v nějakém období zvýší tak, že se na planetě sníží množství biotopů, kde se vůbec biomasa dokáže nějak vyskytovat a hromadit, tak to bude fakt průser)

    mezi uhlíkem fosilního původu a uhlíkem, který je v atmosféře dlouhodobě součástí karbonového cyklu, lze velmi snadno rozlišovat metodou radiokarbonového datování, tedy zjišťování poměru obou hlavních izotopů uhlíku. je to naprosto exaktní, deterministická metoda - na rozdíl od pokusů datování různých vykopávek, které přesné není. Tady totiž pracuješ s oběma extrémníma hodnotami, které mohou nastat, nesnažíš se odhadovat "něco mezi"...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JIMIQ: no, otázka je, jestli není na čase se mi přestat smát a začít místo toho hledat způsoby, jak se mnou spolupracovat :-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam