• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    HALEXE
    HALEXE --- ---
    DZODZO: U těch solárek vždycky záleží hlavně na tom, kde žiješ. V Austrálii, snad kromě jhu, mají slunce daleko víc než u nás. To se jim to vytahuje.
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    DZODZO: kolik energie stoji vyroba vseho??? pripadne upravy ....
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    lubilo by sa mi nieco taketo, otazne ci to nemaju spoplatnene ako je u nas ten eon virtualni baterie

    Energie téměř zdarma pro 52 domácností v Austrálii díky Tesla Powerpack | TESLAFAN
    https://www.teslafan.cz/...y/energie-temer-zdarma-pro-52-domacnosti-v-australii-diky-tesla-powerpack
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    ty nejnovější lednice ani nemají viditelný kondenzátor... záleží kolik dáš za tu fólii, moje stála celkem 199 z lidlu, vrátilo se to za rok
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    JIMIQ: myslis ze by to melo smysl u A+++?
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    ledničku mám vytuněnou - mezi zadek lednice a kondenzátor jsem dal odrazovou fólii, to samé vespod mezi kompresor a mrazící část, spotřeba šla dolů o 20%. Ještě mám v rukávu jeden trik, ale čekám na termočidlo z Číny - mám starý PC zdroj a větráčky, když to jede tak to žere asi 10-12W, připojím to dle termočidla, když se nahřeje kompresor, aby to chladilo kondenzátor aktivně, úspora (po započítání spotřeby zdroje a větráků) asi 50Wh/den :D
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    Na 12v by se dalo udělat osvětlení v domě, ale těch drátu navíc...
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    ty 12V rozvody by se vyplatili v krajním případě, že má někdo herní notebook, kterej hodně využívá a bude mu napevno stát metr od baterky :D takže asi tak 0,5% populace by to využilo
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    DZODZO: topim na 20 hihi
    a jinak souhlas vid - i kdyz muj 70w pocitac by toho moc nenatopil ... jinak garaz nemam ... dobrej napad - to muze xchaozz taky pouzit - vidis dalsi namet ...

    klidovy odber byl merenej a odfiltrovanej od spicek co dela kotel 2x denne kdyz netopi a nebo neprotaci cerpadlo atd ... a lednicka ... mel jsem pujcenou mrchu co to merila, uz nevim znamej to vzal z prace - takova draha masinka ...

    DZODZO
    DZODZO --- ---
    ABDULAH: iba pre zaujimavost, takto vyzera vasa lednicka kym spite, ale cim je chladnejsie tym menej si vezme, idealne mat ju niekde v garazi z hladiska uspor energie, ale z hladiska pohodlnosti by bolo najlepsie ju mat vedla kompu :D

    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    XCHAOS: jinak pro priklad muj byt ...

    lednicka s klasickym termostatem ... nula klidovy odber
    pracka s manualem - klidovy odber nula
    mikrovlnka machanicka - 0
    svetla na vypinac a ledky vsude - 0
    atd ... navic vypinac co pri odchodu vypne vse krom kotle a zasuvek pro lednicku a nabijeci
    i ty casovace mam s rele - 0w klidovy odber ...

    trvaly prumerny klidovy odber kvuli kotli co jsem meril za mesic mam 3w ...

    takze si to spocitej ...

    pokud prejdu na moderni veci - soused ma klidovy odber kolem 70w ... mavne rukou a sviti atd ... pracka s displejem atd ... jen jsme to zkouseli merit

    me kazde dva roky meni elektromer - nikdy nenasli cerny odber ...

    vis pocital jsem a spocital ...

    ps: i zdroj k wifi mam na dve napeti 5v a 12v - bere mene nez dva a stoji stejne ... 12v microtik po poe a 5v router ...

    atd atd atd ...

    vykladej mi neco o usporach ... jak to mas doma ty??? lol
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    ABDULAH: cece mam ucnak a vidim ze kecas ...

    JIMIQ: ono se na starym baraku vyplati i 14 cm a hodne ... dvojskla s folii jsou srounatelna s trojsklem atd - jinak sohlas ... pocitat pocitat pocitat ale to da hodne prace ...
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    XCHAOS: zeptej se odborniku u piratu ... co koukam mate tam samy borce ...

    tvuj dum plny menicu pokud bude brat jen jednu amperu na prazdno pri 5v to mas 5Ws to ti za rok da ... cca 158MJ energie ... takze projeta energie v dome na prazdno za nic ti vezme cca 20 procent zabrzdeni vlaku ... no tomu rikam uspora jak svine ...

    tak jeste tu o cervene karkulce ...
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    XCHAOS: to není pravda. Všechno se musí spočítat. Je-li návratnost investice (do čehokoliv) nad 10 let, tak se to v podstatě nevyplatí a je výhodnější (jak pro peněženku tak pro přírodu) alternativa. To samozřejmě neplatí je-li alternativa fosilní palivo, proto by se tak moc hodila pořádně spočítaná uhlíková daň, která by jednotlivé zdroje energie (kam se z praktických důvodů počítají i úspory) srovnala.

    Takže co se vyplatí - okna na jih, někdy i trojskla (není to tak jednoznačné), zateplení 20cm+, rozumně velká lokální FVE...
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    XCHAOS: spocitej kolik ten vlak doda do site pri brzdeni z 160 na 80 za minutu.

    pokud vezmu vlak 1000 tun ... pak 1/2*m*v² tak mi vyjde ze pocatecni je cca 1GJ a konecna je cca 0.25GJ ... takze mi vychazi ze to je

    jako chces mi tvrdit ze to co temelin vychrli za vterinu je podle tebe ucinne???
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JIMIQ: mícháš dohromady páté přes deváté. DC standard dobíjení všeho se rozšíří, USB k tomu má všude ve světě nejblíž, z 12V neuděláš transformátory, ale pouze step-downy (které jsou levnější, než dnešní AC adaptéry).

    tvoje teorie, že levnější je energii vygenerovat samozřejmě vede k nutnosti stavět další a další jaderné reaktory, takže jakékoliv úspory, vlastně kříží cestu tomuhle tvému primárnímu záměru.
    HALEXE
    HALEXE --- ---
    JIMIQ: Jo, to jsem četl. Já neříkám, že by se nemělo s energiemi šetřit, ale je třeba dodržovat určité proporce, abys pak nakonec nezjistil, že jsi vlastně neušetřil nic nebo málo energie a někde jinde se provalila nějaká sračka, kterou budeš muset zaflastrovat nějakým opatřením, které je ještě pochybnější než ten první flastr. Mně osobně nejvíc vadí, jak se přefukuje nebezpečnost jádra, což vede k tomu, že se nikdo neodváží smést ze stolu ty nejnemožnější požadavky na zvyšování bezpečnosti, které samozřejmě ženou cenu té stavby vzhůru. A když se ptám lidí ve svém okolí ( a nejsou to zdaleka jen ignoranti), co jim je známo o příčinách např. havárie v Černobylu, tak nikdo neví a tuší, že vznikla ze samé podstaty té výroby EE.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Xchaos nechape ze je lepsi za X penez vygenerovat Y energie nez za X penez usetrit Y/2 energie. Viz jeho napad s natazenim desitek metru kabelu s 12V napetim po baraku a instalaci nekolika transformatoru na 5V a usb zasuvek pro usetreni 1kWh rocne
    HALEXE
    HALEXE --- ---
    XCHAOS: A máš představu o ušetřené energii ?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    HALEXE: jde o princip: ČEZ a SČDC/dopravci dnes nemají zájem na změně statusu quo, protože je tam nějaký barter, že se uhlí přepravuje výměnou za dodávky energie pro trať. Je to přesně takový ten win-win, kdy nejvíc se ušetří, když se na nic nesahá.

    Současně se ale mluví o prolamování limitů, dostavbě Temelína, apod. Takže je dobré udělat inventuru, jestli byly vyčerpány tyto možnosti. Protože zatížit celou zemi dalšími závazky na desítky let mi přijde nezodpovědné.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam