• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    S timhle si umim autonomii predstavit velmi dobre :D
    https://youtu.be/83Ooug8jG5Y (Uz jsem to sem daval, tohle je update)
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Tak vysavac nakonec jen 24Wh. Celkem 57Wh standby 48 hodin a cca hodina vysavani
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    No mne podle tzb info kalkulacky i s 30cm polystyrenu a vysokymi solarnimi zisky vysla potreba tepla 2,7MWh, to imho autonomne vyjma nadrze na propan neudelas
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DZODZO: je to problém. od doby, kdy jsem se tímhle začal vážněji zabývat, mi došlo, že jenom tak jednoduše bych celoroční energetické autonomie jen tak nedosáhl.

    v podstatě všichni, kdo to dělají, mají tendenci zahrabávat se do nějaké hrozné hromady polystyrénu (pasivní dům) a pumpovat si po tou duchnou teplo sem a tam jak je potřeba (tzn. např. v létě můžeš tepelným čerpadlem klimatizovat a "odpadním teplem" vyhřívat vodu, atd.). pokud je dům zkontruovaný takhle, tak ten zbývající primární zdroj na dohřátí během cca 3 nejtužších zimních měsíců nemusí být zas úplně extra předimenzovaný, ale...

    SHINIGAMI: ... takže je to hořlavá srágora? to bych teda radši někde skladoval ten horký vosk :-)
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Dalsi stats robovysavace - velka mistnost 45 minut (odhaduju 20-21m2 ciste plochy, jinak 28 vcetne nabytku), dal jsem nabijet, uvidime kolik sezere, odhaduju 36Wh (24W po dobu hodiny a pul)
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    HALEXE: tak ještě snížit tu cenu tak na setinu a můžeme se bavit :-)
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    DZODZO: energie je jedno v cem ji udas - porad to vyjadris v joule...
    HALEXE
    HALEXE --- ---
    JIMIQ: U toho vosku se využívá skupenské teplo odebrané voskem při jeho tání a recipročně vracené při jeho tuhnutí. Asi se tam naráží na to, že tepelná vodivost vosku není vysoká, takže to jistě omezuje rychlost výměny tepla dost významně. V tomto případě se ovšem jedná o využití reakčního tepla při přeměně jednoho izomeru té látky na jiný izomer téže látky. Při změně jednoho izomeru na druhý se nemění počet a druh atomů ve sloučenině, nýbrž jen struktura té sloučeniny. Tato reakční tepla nebývají moc vysoká, takže toho bude potřeba mít opravdu větší množství.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    JIMIQ: hm teraz este som sa dival na minulu fakturu za plyn a protopil som 21 MWh, to by som potreboval toho vosku asi za taku mensiu telocvicnu :D
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    ABDULAH: "Podle Moth-Poulsena by inkriminovaná technologie mohla být během deseti let k dispozici pro komerční využití."

    super, to by som sa toho mohol este aj dozit, akurat teda neviem preco to porovnavaju s powerwallom ked to skor bude uchovavat teplo nez elektricky naboj ne?
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    SHINIGAMI: a kurva ... ta cena nic moc ...
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    XCHAOS: bingho
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    A uz je nabito za 10Wh. Myslim ze celkem dobry vysledek. Pulhodina vysavani (cely maly pokoj) by mohla byt za 25Wh
    SHINIGAMI
    SHINIGAMI --- ---
    Co se tyce nove uzasne tekutiny, nechci vam, chlapci, kazit radost, ale jednu vec v tech clancich zapomimaji zminit - https://www.chemicalbook.com/Price/2-5-Norbornadiene.htm

    JAZZZ: a presne v tomhle jsou tihle kavarnici uzasne efektivni. Coz dost prekvapi, vzhledem k tomu, ze maji byt ta lepsi, inteligentnejsi, blablabla cast spolecnosti...
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Roboticky vysavac - standby 17Wh (0.017kWh) za 24 hod, vysavani male mistnosti (3,5x3,5, ale vetsinu zabira postel a skrine, takze realne asi 7m2) trvalo 13 minut. Ted se nabiji prikonem 24W
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    ale nepíšou tam kolik to má měrné skupenské teplo... ty vosky mají (co jsem našel) 250kj/kg, což není nic moc. Na 1MWh potřebuješ 14 tun vosku :D voda-pára má 2200, takže by to chtělo něco takového

    hm, etanol není špatný, plynné skupenství nabývá při 78°C a skupenské teplo 920kj/kg. Ale plyn se skladuje hůř než kapalina
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JIMIQ: vosk má menší hustotu než voda... takže by musel mít nějakou mega tepelnou kapacitu...
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    XCHAOS: prostě zavřená krabice, kterou v létě proženeš teplou vodu a v zimě studenou... jinak na podobném principu jsem viděl voskové úložiště už snad před dvouma rokama (nevím jestli to bylo na fully charged na youtube nebo někde jinde), takže nejde o principiálně žádnou novinku. Akorát ten materiál má asi lepší vlastnosti, ale zase je nový, nevyzkoušený a drahý. Vosk je taky drahý ale imho levnější a hlavně se dá reálně sehnat
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ABDULAH: budeš teda tímhletím prohánět teplou, resp. studenou vodu...hmm
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam