• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    rozbalit záhlaví
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    XCHAOS:
    E2E4: thorium je uz 20 let pouze 5 let daleko :-) fuze 2.0
    E2E4
    E2E4 --- ---
    XCHAOS: Indové na tom makaj

    India's three-stage nuclear power programme - Wikipedia
    https://en.m.wikipedia.org/wiki/India%27s_three-stage_nuclear_power_programme
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JIMIQ: a jak "dopadlo thorium"? (myslím je to tady offtopic, ale ten U233 ve vyhořelém palivu fakt není až tak velká výhra... snad se tím eliminují otázky kolem dlouhodobého úložiště ale o to víc se tam všechno musí řešit krátkodobě...)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ABDULAH: no ok, takže i u baterie je to přepočtené na kg.. to asi dává smysl. (pokud by šlo o elektrokola, tak je tahle cena přímo zázračná, musím říct... jde asi o čtvrtinu současné ceny článků, natož pak celé baterie s balancerem....)
    E2E4
    E2E4 --- ---
    JIMIQ:

    já jsem dosud žil v domnění, že v létě když jedou solary naplno je na trhu v tu chvíli energie přebytek. protože nemůžeš vypnout zdroje které nejdou vypnout, mozna i import.. pokud to tak je, nemá smysl přidávat další solary. leda bys jich přidal 100x víc a dávaly by 2GW i v zimě. :)
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    JIMIQ: takze z rekneme 6ti hodi svitu dostanes jako v lete za 40 minut? coz je cca okolik mensi ucinnost? cca nejaky 2 procenta??? v rpumeru za tu dobu osvitu ...

    No kdyz bych mel 90 tak vysledna ucinnost by mohla byt klidne 18% coz je vlastne tolik co ma dnes prumerny panel za bezneho osvitu ... ono dneska ten panel prijima hlavne Infra co?
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Baterie se sklada z clanku, elektroniky a chlazeni
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    XCHAOS: ono clanek neni ta vysledna baterie ... takze baterie z clanku muse byt klidne 2x drazsi ...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    [ MRAKY @ Elon Musk (SpaceX, Tesla Motors, Solarcity, Hyperloop, Neuralink, Starlink atd.) ]
    Šéf Tesly Elon Musk letos svým akcionářům řekl, že pokud nevzrostou ceny surovin potřebných k výrobě baterií, náklady na výrobu bateriových článků ještě do konce roku klesnou na 100 dolarů za kilowatthodinu, náklady celé baterie na tu samou hranici pak mají klesnout do konce roku 2022.

    Nerozumím tomu "náklady celé baterie" :-)
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Mne vychazi zimni prumer jako kdyby za den svitilo 40 minut naplno, na strechu 60m2 ti dopadne 60kW slunce (kdyz sviti). Tj s 50% ucinnosti mas 30kW, 40 minut je 20kWh. To je na jeden den v prumeru v zime. Pokud by se povedly ty anteny s ucinnosti 90% tak uz vubec neni o cem. Ale imho to dopadne jako thorium :D doufat muzeme
    E2E4
    E2E4 --- ---
    DZODZO: pokud posíláš přebytky tak jo. ale o tom řeč puvodne nebyla.
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    JIMIQ: jakou ucibbost to muze mit pod mrakem? Stejne ti tam spousta energie chybi nebo ne??? pokud mam pod mrakem zimu atd kolik tam proti primemu slunci muzu mit? 20% ... je mi jasny ze to bude stejne 10x vic nez stavajici solar ale i tak proti letu to bude malo ... pro rodinny dum dostacujici ...
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    ABDULAH: na to by byly vyborny ty anteny. Tim bys (za pouziti tepelneho cerpadla a zatepleni) mohl mit rodinne domy pokryte vlastni vyrobou i v zime
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    JIMIQ: no nevim jestli v kapalnem reaktoru musi byt .... ale jinak ano jak to rikas ...
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Je mi to jasny, taky jsem tady nekde rikal ze energo mix ceska by mel byt 65% jadro, 10% voda + precerpavacky a zbytek solary+vitr. Ale mam silny pocit ze to je nepruchozi a kdyz to neprojde ted tak za deset let urcite ne.

    Co se tyce thoria tak tam jsou dva problemy ktere spolu souvisi - je problem sehnat material co z tech soli nekoroduje a to je vlivem toho, ze thorium je podfinancovano (od 40. let), protoze ten cyklus neni vhodny na jaderne zbrane
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    JIMIQ: jeste dotaz - kdyz budu pokryvat vlastni spotrebu vlastni vyrobou - neni to nejlepsi pomer stability ekonomiky, zamestnanosti a pritom i bezpecnosti co se tyce dodavek zbozi?

    preci jen je elektrina stejna komodita jako jina - okolo se zdrazi ale ja to muzu udrzet nize ... jinde bude blackout a ja muzu pracovat dal ... atd ...

    asi jako kdyz se poslal do prdele ceskej prumysl - ted si nemci pisknou a nezbude nam tady nic kdyz to budou chtit zavrit ze dne na den - cili ekonomika behem noci v hajzlu ... polaci nemci atd to tady skupuji a delaji si z nas treti svet - lacinou montovnu jejich krapu ...

    delal jsem ve firme concept ... a kdyz si vzpomenu kolik byla vyroba v CR a ten samy vyrobek za kolik se dovazel z ciny - tak znicit fabriku jen kvuli zisku o 15% vetsimu je dost trapny - chapu muzes rici ta fabrika to muze prodavat sama - bohuzel nevim proc to neslo - jeji spatnej management ...
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    JIMIQ: proste pokud tady nekdo rve na recyklaci jaderky ale uz nepocita kompletni slozitou recyklaci panelu - nema to moc smysl - zrouna tento aspekt do toho cpat ...

    dalsi aspekty typu baterie - coz jadro nepotrebuje atd ...

    a bezpecnost at si strcej za klobouk - grafitem moderovanej reaktor by jim nevadil ale ruskej vodou moderovanej ano?

    Ze ma temelin konstrukci na to aby prezil havarii pri ktere dojde k uplnemu utrzeni primarniho chlazeni nikdo neresi - by me zajimalo kolik tech v ramci NATO spojeneckych reaktoru to umi ... navic palivo drive dodaval i westinghouse - tak jaky problemy se smerem na vychod ...

    je to hnusny kdyz politika vitezi nad zdravym rozumem a pripadne jeste masteni kapes :-(((
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    JIMIQ: je mi jasny ze jaderka je proste v dnesni dobe uz trosku zastaraly vlivem pozdrzeni vyvoje tak o 30 let zdroj energie ... psalo se otom hodne jak se postavi reaktor kam se nacpe neprekopane palivo primo z jednoho stareho do noveho atd ... psalo se vse mozne ale bohuzel nejsme tak daleko aby to slo - pak by to byla revoluce ...

    reaktor na thorium taky snad 60 let a poradne nic ... atd atd atd ... neni penis neni laska ... predpokladam ze nacpat tam tolik penez co bylo dano jinde tak to vypada uplne jinak ...
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    JIMIQ: dobre - jen otazka - kdy zacne ta cena elektriny klesat? :-)))

    Bohuzel ja se snazim kdyz procitam ty veci o jadru rozhodovat ekonomicky ... a pokud ruskej reaktor splni co jiny zvlkadne vse co jini a narozdil od jinych si to z vetsiny postavime sami - tudiz ty penize daji chleba nasim lidem - prijde mi to nejlepsi reseni ...

    jinak pokud ten solar bude dostatecne recyklovany atd tak proc ne?

    PS: vadi mi takovy to rvani - nas nezajima ze recyklace solaru je silene draha a energeticky narocna - kouknete na jadro ... bud budu chtit neco co je celkove ekologictejsi a nebo jen v danem aspektu ja na tom vydelam a pak neduhy radeji prevedu aby rec nestala na jiny zdroj ktery se mi nelibi protoze na tom vydela nekdo jinej - rozumis mi?
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    ABDULAH: ale o jadru se nerozhoduje ekonomicky, nybrz politicky.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Jsme na spolecnem evropskem trhu, ne na samostatnem ceskem pisecku. Rakousko minimalne 10 let nepokryva svou spotrebu vlastni vyrobou a nikomu to nevadi
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    JIMIQ: nezlob se na me - jadro od rosatomu s tim jak to ma byt mi vychazi pro nas nejlepsi :-(((

    pokud nekdo nabidne jine jadro se stejnymi moznostmi tak klidne ...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam