• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    Ve Španělsku má vyrůst největší evropská solární elektrárna s instalovaným výkonem téměř 600 MW
    https://oenergetice.cz/...st-nejvetsi-evropska-solarni-elektrarna-instalovanym-vykonem-temer-600-mw/
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    India Orders Uber and Rival Ola To Electrify 40% of Fleets By 2026 - Slashdot
    https://tech.slashdot.org/...54247/india-orders-uber-and-rival-ola-to-electrify-40-of-fleets-by-2026
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    nejake cisla

    Spanielsko:
    Spanish utility company Iberdrola is planning to construct the largest solar farm in Europe, a €300 million ($337 million), 590 megawatt project in Extremadura, the company announced on Thursday.
    Iberdrola said the project will supply enough energy for 375,000 people annually. The company is aiming to construct 3,000 MW of renewables in Spain by 2022.


    Australia:
    The Macadamia Processing Company (MPC) has installed a 600 kW rooftop solar system on its New South Wales factory in Australia, the country’s ABC outlet reports. The factory operates 24 hours a day, six days a week, and the new solar installation meets 25% of the operation’s electricity demands.
    MPC has invested $1 million in the system, and while some may think that’s downright nuts, the company believes solar power will give it a good crack at larger returns for growers.
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    LINKOS: zrovna tenhle graf ma oproti te hromade blitek, co se tu obycejne vyskytuje docela vyznamnou hodnotu :)

    SHINIGAMI: nikde tam nemuzu dohledat, jestli tou zivotnosti PV mysli jen klesnuti vykonu na 80%. samozrejeme by bylo lepsi ty panely nechat dojet, dokud konstrukce drzi, pokud teda ta instalace nezabiji krajinu a pod panely je dost mista, aby se tam treba mohly past ovce.
    ale pisou tam, ze pochopitelne dost zalezi na lokalite a na nejlepsich mistech, je vynos az 7krat lepsi, nez s cim pocitaji. to by pak ten graf vypadal uplne jinak :) ale pro CR a Nemecko to asi zhruba sedi a proto ma v tehle podminkach jadro svuj smysl.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    LINKOS: ajo tak to sa mna netyka, ja mam nemecke, ale ak sa to berie globalne tak potom to u tych solarov asi spravi nejake pocty, kedze vacsina ich je z ciny :)
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    XCHAOS: Xchaos RO na den, za hloupé řeči
    JAZZZ napomenutí za rozjizdeni OT
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    DZODZO: dřív když se toto téma řešilo dřív, tak problém byl hlavně v tom, že se produkují v Číně, tudis špatná bezpečnost práce a smrtelné úrazy.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JIMIQ: počítáš i beton, kterej se musí vylejt do pangejtu, pokud se stavba třeba zadrhne?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    LINKOS: a fungují pod vodní hladinou!!!
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    mate pristup aj na tu samotnu publikaciu aby sme videli ze akou metodou to pocitali? napr. ze ci je to ze niekomu padol na hlavu panel zo strechy alebo dieta v kambodzi zomrelo na otravu pri tazbe kadmia pre vyrobu panelov?

    najzelensie z toho paradoxne vychadza to uhlie, lebo cim menej ludi, tym mensia zataz na planetu (CO2, odpady, spotreba)
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    SHINIGAMI: No, blbustka... me to prijde jako dost podstatna metrika, kterou by meli povinne studovat vsichni greentardi.
    SHINIGAMI
    SHINIGAMI --- ---
    SHINIGAMI
    SHINIGAMI --- ---
    JAZZZ: Tohle by mela byt produkce co2 na kWh se zapocitanim celeho zivotniho cyklu daneho zdroje.



    Zdroj: https://www.carbonbrief.org/solar-wind-nuclear-amazingly-low-carbon-footprints
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    já nevím jestli jsem to dobře počítal, ale kdysi jsem se pokusil zjistit jak dlouho jaderné elektrárně trvá "splatit" co2 z betonu a vyšlo mi že je to 8 hodin, takže i kdyby to bylo tisícnásobně déle, tak je to furt minimální. Horší bude asi těžba uranu
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    SHINIGAMI: mas alespon hruby odhad kolik CO2 padne na ten masivni betonovy reaktor, kolik je potreba na tezku a zpracovani paliva, jeho transport a management potisice let?
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    to je silovka? K tomu máš ještě distribuci a ta se třeba nezvedla, takže defakto 12,5%. Stejně docela pálka
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    vychadza mi to spravne, ze mi eon zvysil cenu elektriny o 25% u D02d?

    https://www.eon.cz/-a174999---Ucp38Pjv/srovnani-elektrinatrend-srpen-pdf

    2082 - 1666 = 416 / 1666 * 100 = 24,96% ?

    ak to takto pojde kazdy rok tak to sa mi ta elektrarna splati rychlejsie :D
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    jinak u tech střech je problém že často je mezi krovem velké rozpětí a střešní latě se pak prohýbají, proto se musí kotvit tak aby se to rovnou přenášelo na krov. pokud je krov už v takovém stavu, že neunese ani to, tak za to asi nemůžou úplně ty panely, že...

    "libi se mi pristup solarniku ... preci solar = zadny problem :-DDD vsechny ostatni zdroje jsou samy problem ..."
    to tu nikdo netvrdí a za tyhle nesmysli má RO na den
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    ABDULAH: vtipné naše asi 120 let stará střecha má betonové tašky, obdobně spejchar... Jinak ses z hodně drahého kraje pokud 2mice rekonstrukce střechy...
    Spis mam dojem, že si vymyslis problémy a nafukujes je.
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    LINKOS: libi se mi pristup solarniku ... preci solar = zadny problem :-DDD vsechny ostatni zdroje jsou samy problem ...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam