• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    HONZAF
    HONZAF --- ---
    JIMIQ: nemas misto na strese .. prave ze nemas ... :) to je ten trik .. :)
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    JIMIQ: 500km2 mi doda kolik GWh kazdy den?
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    LINKOS: tak mi vysvetli proc se vsude taha treba 4x6cyky misto 4x10ayky i kdyz stoju pulku ...
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    LINKOS: lol
    No precti si to vse jeste jednou ...
    Veci odtrzene od praxe? Hm ... asi jo kdyz to rikas
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    ABDULAH: u nás se dělá všechno, ČEZ ti to maximálně odpojí od sítě, když to je potřeba a tím končí. Já jsem tahnul ve fabrice medenou 3x120+70 zdvojeně a bylo nás na to asi 6. Jednoduše táhnout 3x240+120 už nebylo v našich silách.
    První odkaz na Googlu mi tvrdí, že 3x240 v hlíně 300, v mědi přez 2000... Proto nechápu proč sem cpes takový kabely, když evidentně to je 8x dražší už jen v meterialu, nemluvím o tom jak blbě se to tahá.
    A pak na základě takovyhle věci tvrdíš jak to bude všechno drahé a přitom sem dáváš věci odtrzene od elektrikářské praxe
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    LINKOS: no ja nedelal u CEZU ... ani nedelam instalace pro CEZ ... nechapu o co ti jde ale budiz - chtel jsi vedet proc se nedava hlinik ... tak tam mas odpoved ...
    To ze mas nejakou predstavu ze treba vedeni po meste taha CEZ tak prosim - u nas to jen CEZ dozapoji zbytek delaji jine firmy ...
    Me stacilo tahat naposled pred mesicem 5x16 med po fabrice 120 metru v tvrdem provedeni a ve dvou by jsi to nedal snad ani za tyden ...
    No tak si porovnej jine vodice na 60V rozvodu :-) Ja mam navrh pro kamose na 750V spicka a mam klid :-)
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    ABDULAH: já jsem zažil med v kolika v 1% z instalaci v siti? I kdyby bylo pět, tak proč mluvíš furt o mědi když ta se dneska prakticky nepoužívá?
    Jinak ty technikalie si můžeš odpustit, fakt mě neoslni, že víš jak se co lisuje a že máš někde dát vazelinu.
    No a ohebnejsi vodič, no dneska jsou ceny od ČEZu nastaveny tak, že bys mohl instalaci co děláš den dělat týden a furt by sis vydělal. Ostatně, když pozoruješ konkurenci, kde to sami co kluci dělaj ve dvou dělá 8 lidi...
    Pak je samozřejmě jasný, že když narves všude predimenzovany věci, tak ti to najednou vyjde hrozně dráhy... A pak nadav, že tu Evropani chtěj mít bezpečný jaderky a proto jsou předražený... Přijde mi, že jsi trochu nekonzistentni
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Honeni nad ucinnosti ve svete kde pokryti 500km2 pokryje pul ceske spotreby je nesmysl. My mame realisticky 10 000km2 k vyuziti. A svet ma oceany ktere tvori 3/4 plochy Zeme. Ucinnost fakt nikoho nezajima.
    Amici maji spotrebu v tisicovkach kWh mesicne a jedou fotovoltaiku
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    ABDULAH: 215kWh rocne? Tak dokoupim jeden 380W panel za 7000 a vrati se mi to za 4 roky :-) dokad je misto na strese...
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    SHINIGAMI: ale tie uz sa aspon rozbehli, nie su v stadiu planovania alebo schvalovania, ze "za 10 let zacneme"

    nieco zo zivota, v sonnentoru v cejkovicich pribudla mala stresna fve (84 panelov ak to spravne pocitam, tj. tak 20-25kWp podla toho ake panely maju), orientacia na juh ale pod malym uhlom



    maju tam aj tepelne cerpadlo



    a pribudli aj nabijacky na elektromobily

    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    LINKOS: 240mm2 hlinik = kolik? 160mm2 med :-) med je mnohem drazsi a kabely jsou tezsi - silnejsi izolace a pevnejsi - v pripade celeho jadra ne licny med skoro neohnes :-)

    Podle normy se hlinik nesmi pouzivat pro ochranne vodice napriklad s mensim prurezem nez 16mm2 - i z duvodu lisovani ok kde ty spoje netecou a nedochazi ke korozi - spravny lisovany spoj se maze vazelinou proti vode atd atd atd ...
    No par medenejch 120mm2 uz jsem tahal a takovy pajeni koncu na licnu je fakt mazec - vzhledem k tepelne vodivosti medi atd ...
    Lisovana oka o tehle prurezech moc neuvidis - navic na tvrdou jsme to take pajeli - ale je to sranda nespalit izolaci par metru dozadu ...

    Jsou nejaka doporuceni - ktere jsou z duvodu mechanicke odolnosti, pripojitelnosti - lisovana oka atd ...

    Kazdopadne se v praxi nedava hlinik pod 16mm2 - protoze slabsi med nevyjde o tolik draz ... vsude mas nejake grafy co se protnou a krizi a zde se to meni :-) a kdyz uz nejde jen o cenu mas i slabsi vodic - v pripade licny je s nim lepsi prace i kdyz je drazsi :-)

    A zde se ti v praxi opet stretava cena instalace vs cena materialu - drazsi ohebnejsi vodic nainstalujes i za zlomek casu bez poskozeni izolace atd pri protahovani nez pevny - cili cena prace ti srovna rozdil v cene materialu :-)
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    ABDULAH: tak mi vysvětli proč se rozvodné síť netaha v mědi ale v hliníku? Když teda jako to je tak hrozné výhodné a ekonomické tahat to v mědi?
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    LINKOS: tak ono na 10KW uz je kazde procento znat a na velkych vykonech jeste vice ...
    ono orzdil mezi tema menicema je kolikrat i 20% ceny ... to jen k tomu - jelikoz nemas cas si ty informace zjistit ... a tech 20% se ti na elektrice navic vrati ...

    Ou a spocital jsis kolik pri tech 50A dela za ztraty kazdy mm2 medi navic pri napriklad 20meterch vzdalenosti?

    Ono ano z dlouhodobeho hlediska se ti kazda kacka vrati - ale to by jsi musel vzit kalkulacku a spocitat :-D
    pri 20 metrovem vedeni - 40 metru vodice a hustote 6A/mm2 budes mit ztraty na 2,5mm2 - 65W ... ale to je pri 600V rozvodu :-) cili rozdil nula prd ...

    pokud to budu mit na 60V tak uz nemam 15A ale mam 150A :-) no a tam kdyz das 10mm2 mas ztratu - 1607W :-)
    takze halt sahnes po silnejsim ... 35mm2 to mame 476W ...
    takze jeste silnejsi - 75mm2 - 215W
    no mozna jeste nejaky silnejsi ne?

    pokud by to dalo tolik energie tak si spocitej ze pri cca 1300 hodinach slunecniho svitu kdy to ma ten vykon rocne ti to udela dost postatne ztraty ... 75mm2 ti da - jen nejakych 220KWh :-) to mas 1000Kc co ti zmizi za rok :-)

    Za to u 600V rozvodu DC budes mit rocne cca 85KWh navic pri mnohem levnejsim vodici - 30Kc i u dvojplastoveho :-)))

    Uz to vidis? :-)))
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    ABDULAH: jestli se vyplatí koupit 4x dražší součástky pro získání "až několika procent" nechám na každém jednotlivé investorovi, podobně jako jestli se ti vyplatí tahat to v mědi a predimenzovavat, jak to máš ve zvyku
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    LINKOS: tak tady mas doplneni myslenky - vyvoj soucastek - sice je 4x drazsi ten tranzistor ale zvednes pri stejnem zapojeni ucinnost az o nekolik procent :-) https://www.semikron.com/...dules.html?gclid=EAIaIQobChMI6s2CkuKC5gIVDeJ3Ch2qKAY9EAAYASAAEgLudPD_BwE

    to jen k rozdilu mezi drazsim a levnejsim menicem ...

    zase demagogie :-) ja se ptal jaky je rozdil - kdyz si odpovi zjisti co je lepsi :-)
    Jinak doporucuju ty odkazy precist - pak zjistis kde se berou ty moje hovna co tady melu ...
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    ABDULAHu, vyvaruj se tapetování, bez doplnění kontextu a vlastních myšlenek.
    Je to obdobně ubohé jako tvoje dřívější mám pravdu a ty si zjisti proč.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam