• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    rozbalit záhlaví
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    DZODZO: hm tedy na vsechny 100KW ... co to je za firmu?
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    kazdopadne je to nevypovedajuca hodnota, kedze to pokrytie maju odhadom tak 1/10 celkovej plochy striech :)
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    ABDULAH: zabudol som sa spytat obsluhy, toto maju iba v chodbe u vstupu na zachod umiestnene, tak som si to odfotil...
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    DZODZO: a tabulku s denni vyrobou behem roku nemaji? Tohle ti nic nerekne - proc nemas fotku napriklad z dneska kdy u nas jsou mlhy a nizka oblacnost?
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    ABDULAH: to je na tom monitore, aktualna vyroba, ale to tam nemaju pokrytie pre cely ten komplex budov, maju to iba na 1 streche, na druhej maju kvetinovu zahradu a vcelie ule a tretia budova je iba klasika vlnity plech
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    HONZAF: dobra otazka - kazdy den to da jine mnozstvi :-D
    HONZAF
    HONZAF --- ---
    ABDULAH: spatna otazka .. ne den .. ale 24hodin .. ;)
    HONZAF
    HONZAF --- ---
    JIMIQ: nemas misto na strese .. prave ze nemas ... :) to je ten trik .. :)
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    JIMIQ: 500km2 mi doda kolik GWh kazdy den?
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    LINKOS: tak mi vysvetli proc se vsude taha treba 4x6cyky misto 4x10ayky i kdyz stoju pulku ...
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    LINKOS: lol
    No precti si to vse jeste jednou ...
    Veci odtrzene od praxe? Hm ... asi jo kdyz to rikas
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    ABDULAH: u nás se dělá všechno, ČEZ ti to maximálně odpojí od sítě, když to je potřeba a tím končí. Já jsem tahnul ve fabrice medenou 3x120+70 zdvojeně a bylo nás na to asi 6. Jednoduše táhnout 3x240+120 už nebylo v našich silách.
    První odkaz na Googlu mi tvrdí, že 3x240 v hlíně 300, v mědi přez 2000... Proto nechápu proč sem cpes takový kabely, když evidentně to je 8x dražší už jen v meterialu, nemluvím o tom jak blbě se to tahá.
    A pak na základě takovyhle věci tvrdíš jak to bude všechno drahé a přitom sem dáváš věci odtrzene od elektrikářské praxe
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    LINKOS: no ja nedelal u CEZU ... ani nedelam instalace pro CEZ ... nechapu o co ti jde ale budiz - chtel jsi vedet proc se nedava hlinik ... tak tam mas odpoved ...
    To ze mas nejakou predstavu ze treba vedeni po meste taha CEZ tak prosim - u nas to jen CEZ dozapoji zbytek delaji jine firmy ...
    Me stacilo tahat naposled pred mesicem 5x16 med po fabrice 120 metru v tvrdem provedeni a ve dvou by jsi to nedal snad ani za tyden ...
    No tak si porovnej jine vodice na 60V rozvodu :-) Ja mam navrh pro kamose na 750V spicka a mam klid :-)
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    ABDULAH: já jsem zažil med v kolika v 1% z instalaci v siti? I kdyby bylo pět, tak proč mluvíš furt o mědi když ta se dneska prakticky nepoužívá?
    Jinak ty technikalie si můžeš odpustit, fakt mě neoslni, že víš jak se co lisuje a že máš někde dát vazelinu.
    No a ohebnejsi vodič, no dneska jsou ceny od ČEZu nastaveny tak, že bys mohl instalaci co děláš den dělat týden a furt by sis vydělal. Ostatně, když pozoruješ konkurenci, kde to sami co kluci dělaj ve dvou dělá 8 lidi...
    Pak je samozřejmě jasný, že když narves všude predimenzovany věci, tak ti to najednou vyjde hrozně dráhy... A pak nadav, že tu Evropani chtěj mít bezpečný jaderky a proto jsou předražený... Přijde mi, že jsi trochu nekonzistentni
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Honeni nad ucinnosti ve svete kde pokryti 500km2 pokryje pul ceske spotreby je nesmysl. My mame realisticky 10 000km2 k vyuziti. A svet ma oceany ktere tvori 3/4 plochy Zeme. Ucinnost fakt nikoho nezajima.
    Amici maji spotrebu v tisicovkach kWh mesicne a jedou fotovoltaiku
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    ABDULAH: 215kWh rocne? Tak dokoupim jeden 380W panel za 7000 a vrati se mi to za 4 roky :-) dokad je misto na strese...
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    SHINIGAMI: ale tie uz sa aspon rozbehli, nie su v stadiu planovania alebo schvalovania, ze "za 10 let zacneme"

    nieco zo zivota, v sonnentoru v cejkovicich pribudla mala stresna fve (84 panelov ak to spravne pocitam, tj. tak 20-25kWp podla toho ake panely maju), orientacia na juh ale pod malym uhlom



    maju tam aj tepelne cerpadlo



    a pribudli aj nabijacky na elektromobily

    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    LINKOS: 240mm2 hlinik = kolik? 160mm2 med :-) med je mnohem drazsi a kabely jsou tezsi - silnejsi izolace a pevnejsi - v pripade celeho jadra ne licny med skoro neohnes :-)

    Podle normy se hlinik nesmi pouzivat pro ochranne vodice napriklad s mensim prurezem nez 16mm2 - i z duvodu lisovani ok kde ty spoje netecou a nedochazi ke korozi - spravny lisovany spoj se maze vazelinou proti vode atd atd atd ...
    No par medenejch 120mm2 uz jsem tahal a takovy pajeni koncu na licnu je fakt mazec - vzhledem k tepelne vodivosti medi atd ...
    Lisovana oka o tehle prurezech moc neuvidis - navic na tvrdou jsme to take pajeli - ale je to sranda nespalit izolaci par metru dozadu ...

    Jsou nejaka doporuceni - ktere jsou z duvodu mechanicke odolnosti, pripojitelnosti - lisovana oka atd ...

    Kazdopadne se v praxi nedava hlinik pod 16mm2 - protoze slabsi med nevyjde o tolik draz ... vsude mas nejake grafy co se protnou a krizi a zde se to meni :-) a kdyz uz nejde jen o cenu mas i slabsi vodic - v pripade licny je s nim lepsi prace i kdyz je drazsi :-)

    A zde se ti v praxi opet stretava cena instalace vs cena materialu - drazsi ohebnejsi vodic nainstalujes i za zlomek casu bez poskozeni izolace atd pri protahovani nez pevny - cili cena prace ti srovna rozdil v cene materialu :-)
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    ABDULAH: tak mi vysvětli proč se rozvodné síť netaha v mědi ale v hliníku? Když teda jako to je tak hrozné výhodné a ekonomické tahat to v mědi?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam