• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    rozbalit záhlaví
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    SHINIGAMI: tak jeste jednou, ERU ma zoznam vydanych licenci na provozovanie FVE a teda vie aka je instalovana kapacita a ake su potencialne vykony, takze si vie spocitat ake vykyvy v sieti mozu vzniknut

    z mojej elektrarne sa najednou ziadny vykon do siete nevali, lebo ide do bateriek alebo do bojleru, takze ziadny odber sa neprepada a tak to moze byt v pripade vsetkych OZE ktore budu zalohovane uloziskami energie, ked nevies precitat ani obrazkovy graf, tak uz neviem ako to nazornejsie vysvetlit :)
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    SHINIGAMI: zatez site a tudiz jeji potreby definujou odberatele a on je jeden z nich. ano v nemecku a rakousku jsou proof of concept instalace kde prosumeri takhle fungujou, ale maji jednak kapacitu ktera uz stoji za rec a taky jde o to vyzkouset ten byznys model ze ti krome energie plati i za kapacitu uloziste.

    tady v jeho pripade je to proste jen o tom, ze prenosove soustave ulevuje misto toho, aby nejak zahadne zvysoval nerovnovahu. od toho ma ty baterky, spotreba domacnosti neni konstantni a da se ridit jeji rozlozeni v case.

    jestli neco bude zvysovat tu nerovnovahu pri velkem podilu solaru, tak to bude vecerni dobijeni elektromobilu a proto bude dulezite, aby se nabijely i pri parkovani v praci.
    SHINIGAMI
    SHINIGAMI --- ---
    JAZZZ: ach bozicku, to jsem to schytal:) Na balancingu by se podilel, kdyby rizene prepoustel do site, kdyz je tam nedostatek, a nasaval prebytky. Rizene jako ze tak jak potrebuje sit, ne on.

    DZODZO: to je jak u blbych fakt... tak jeste jednou. Behem dne je u nas zhruba plochy odber, muzes se podivat do grafu. Ten odber je suma vsech odberu vsech prumyslu, domacnosti, atd. V okamziku, kdy ve dne zacne nejaka skupina brat stavu ze slunce, odber se propadne. Chapes jo? Celkovy soucet, prumerny odber, to se bere nekdy v sesty tride mam pocit, takovy prumery. Cim vic solaru, tim vetsi propad, tim vetsi sesup rano a vecer, tim vetsi problemy pro sit, potreba ji zmenit, investice atd... Jestli jsou ty solary na poli nebo na strechach je ukradeny, jde o vykon, co se najednou vali do site. Tim hur, kdyz nas treba prebehne studena fronta ap.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    SHINIGAMI: tu slunicko vyslo okolo pol 9, zlta ciara je graf elektromeru, mozes mi povedat kde je tam dulek? ten zvysok co tam vyskoci cca pred 12. hodinou wattrouter smeruje do bojleru, mozes mi povedat kde je tam dulek do DS? skus opustit tu ideu velkych hnusnych polnych FVE a presun sa do buducnosti stresnych HFVE, ktore pokryvaju spotrebu na mieste a prebytky ukladaju, ktore su nasizovane na miesto spotreby, s ktorymi operator prenosovej sustavy nema az take trable ako s polnymi FVE

    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    SHINIGAMI: pokud ma nekdo doma solar s bateri, tak se prirozene podili na grid balancingu soustavy. bud svoje tvrzeni o tom, ze je to prave naopak, doloz a nebo radsi mlc a uc se, kdyz necemu nerozumis.
    SHINIGAMI
    SHINIGAMI --- ---
    Blíží se éra obnovitelných zdrojů energie bez dotací? | Kurzy.cz
    https://www.kurzy.cz/zpravy/526493-blizi-se-era-obnovitelnych-zdroju-energie-bez-dotaci/
    SHINIGAMI
    SHINIGAMI --- ---
    LINKOS: takze na dotaz, co je v tomhle stoleti jinak, vyplodis tohle, ok.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    SHINIGAMI: takže na námitku, že se odhodláme stavět jeden ze 14 potřebných, který bude pravděpodobně stát 300miliar napíšeš že slunce nesvítí v noci. Ok
    SHINIGAMI
    SHINIGAMI --- ---
    DZODZO: obvykle zhruba ve stejny okamzik vychazi slunicko, plus minus par minut, a hele, dulek je na svete. To ti ta tvoje logika nerekla? Ona asi rekla, ale nehodi se ti to do kramu, co?

    LINKOS: ony se nam od minulyho stoleti zmenily prirodni zakony? Nebo ted slunicko sviti i v noci? Nejak jsem si nevsim.

    DZODZO: mas v tom sam chaos chlapce. Sam prosazujes, aby to do 20 let byl nas hlavni zdroj. Pritom se to ma spotrebovat lokalne. Vlastne je to v poho, protoze jich nepribyva ale pritom maj nahradit to jadro a vsechno ostatni. LOGIC 100 nebo jak to pises...
    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    DZODZO: http://portal.chmi.cz snimky druzic msg - muzes sledovat mraky a kdyz das rozsireni BT zjistis i teplotu - vysku priblizne ... Obcas se tam podivej kdyz prijde fronta ...
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    SHINIGAMI: peníze vždycky zaplatí koncovej zákazník, sesťymsmyř. Anebo si taky postav FV panely a ocitni se na druhý straně barikády.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    LINKOS: mne tie namitky pridu neopodstatnene jednak z dovodu, ze u stresnych instalacii sa predpoklada primarne spotreba na mieste a dalej pri pohlade na % instalovaneho vykonu a medzirocny narast za posledny rok vidime, ze je to stale zanedbatelna polozka :) to nie je jako ze nam sem z Nemecka poslu surprise 3,5GW z vetra co teda uz poriesili PST, ale verim, ze casom budu vacsinu z toho balancovat baterie resp ine uloziska energie

    Registrace — Čeština
    https://www.ote-cr.cz/cs/statistika/statistika-poze/registrace
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    DZODZO: zapomněl si dodat, že se vám ty baterky vybíjejí ve stejný okamžik.
    Jako já ty jeho námitky chápu, akorát, že to je myšlení z minulého století a nakonec stejně jediné co tím chce říct je ze máme stavět těch dalších 14 bloku o velikosti těch co už máme
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    SHINIGAMI: jj v jeden moment je nad celym uzemim CR mrak a v jeden moment zmizi a naraz vsade svieti slnko LOGIC 100
    SHINIGAMI
    SHINIGAMI --- ---
    XCHAOS: a on s nima chce nekdo nahrazovat lithiovky? Auto s tema se musi tyden macet ve vode a nasledne sanitovat, tak jsme zvedavej co bude delat tohle?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SHINIGAMI: Tak v čem je fluor, to asi svinstvo bude. Ovšem kyselina sírová v běřných autobateriích ti nevadí? :-)
    Většinou se z těhke materiálů dělají nějaké tenké filmy na povrchu elektrod, pokud tomu dobře rozumím. Obecně úpllně friendly není žádná baterie, protože to trochu vyplývá z podstaty toho skladování energie, že tam musí probíhat agresivní chemická reakce. Chtít zcela netoxickou baterii je trochu jako chtít studený oheň (ten pravda existuje, ale...)
    SHINIGAMI
    SHINIGAMI --- ---
    DZODZO: jenze ten dulek dela kazdej solarnik ve stejnou dobu, ono se to nascita, no... coz samozrejme taky vis, ale proc si nezamlzit.

    XCHAOS: podle tyhle logiky by fluorid sodny mel byt v pohode (dokonce napul jako sul;) a pritom je docela jedovaty;). V cesky wiki to neni, ale anglicky FeF2 je vetsi svinstvo - Causes severe skin burns & eye damage; Hazardous decomposition products formed under fire conditions- Iron oxides. Atd.
    HONZAF
    HONZAF --- ---
    ahoj. nenasel jsem tady zadny lepsi klub .. nenasli jste nekde stranku s vyberem solarnich panelu pro porovnani? neco jako maji treba alza a czc s pc komponenty . tedy u solarnich panelu bych tam zadal jake rozmery mi vyhovuji, jake elektricke parametry mi vyhovuji zda pevny/ohebny technologie vyroby (poly/mono/amorf ..) pripadne dalsi parametry co me ted nenapadaji. a da mi to seznam panelu jake si muzu vybrat. diky
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SHINIGAMI: fluor jako takový jo, ale fluorid je sůl.. neměl by být sám o sobě o moc jedovatější, než kuchyňská sůl (což je zase chlorid...)

    na české ani anglické wiki není o toxicitě zmínka, což teda nic neznamená, ale...
    Fluorid železnatý – Wikipedie
    https://cs.wikipedia.org/wiki/Fluorid_%C5%BEeleznat%C3%BD

    teď jde o to, jaký polymer je potřeba na ten elektrolyt, protože samo o sobě lithium (ať si lidi myslí co chtějí) není extra drahé (dvacetikoruna vyrobená z lithia by kupodivu stála méně, než 20 korun :-) a pokud by veškerá chemie lithiových baterií byla tvořena takhle abundantními prvky, tak si to přímo říká o nějaký ten startup na recyklaci lithiových baterek a výrobu těhle :)
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    do siete mozes nedodavat aj tym, ze ta relatko ucvakne od DS pokial si to tak nastavis, sice tym budes panely hnat nadarmo, ale aspon nic nedodas do DS, lebo by sa z toho isto zosypala, lebo ERU vobec nema prehlad, kde a kolko FVE o akych kapacitach povoli zejo, takze oni to potom vobec nepovedia CEPSu a ten vobec nevie kolka bije a vsetko pocita z dlhodobeho priemeru, lebo naco by mu boli aktualne data, ked moze cerpat z neaktualnych z minulosti, hlavne ze mate jasno v tom rizeni site :)

    ERÚ - Informace o držitelích
    http://www.eru.cz/licence/informace-o-drzitelich

    tu mame priklad zimneho polojasneho dna a zatazenia DS, load je 5,2kW, siet som zatazil 4,4kW, lebo baterka je vybita

    ABDULAH
    ABDULAH --- ---
    Vite vubec neco o rizeni site? Chci videt jak v lete ma nekdo takovou spotrebu ze nedoda do site diky nahratemu bojleru a plne baterce nic a pritom v zime nebude zdimat sit protoze mu to neda.

    Uz si to spocitejte - rozdil je ohromny ...
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    SHINIGAMI: dulky su prebytky, u malych domacich hfve su tieto dulky nicotne, lebo sa prebytky zachytia v baterkach, bojleroch a bazenoch, len vy stale snivate o velkych polnych fve
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam