• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    KEB
    KEB --- ---
    Jak vymazat uhlí. V Česku vzniká komunitní solární elektrárna | Týdeník pro ekonomiku, politiku a byznys
    https://www.tydenikhrot.cz/clanek/vznika-ceska-komunitni-solarni-elektrarna

    To opravdu může fungovat? Jakože to hodím na balkon, zapnu do zásuvky a místo elektriky od eonu palím svoji?
    ALTHIA23
    ALTHIA23 --- ---
    DZODZO: Tak jsme vzali 300l zásobník Dražice nekombinovaný
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    ALTHIA23: ja mam kondenzacny kotel (tuv+topeni) na plyn so zasobnikom na vodu a tomu mam predradeny druhy zasobnik, ktory je ohrievany prebytkami zo solaru, takze nefunguje to 100% casu, ale v lete mam vacsinou vecer nahriatu vodu, keby som mal viac miesta tak by som bral aj vacsi ako 125l, cim vacsi, tym viac prebytkov sa tam zmesti a tym viac plynu sa usetri, keby som mal velku miestnost, tak si tam klidne buchnem aj 1000l akumulacku :)
    ALTHIA23
    ALTHIA23 --- ---
    Potřebuji poradit. Máte někdo zkušenost? Nyní mám kondenzační kotel na plyn, ten mi ohřívá vodu průtokem a vytápíme s ním RD. Budeme pořizovat fotovoltaiku. Potřebuji pořídit bojler. A jsou 2 varianty. Buď normální bojler nebo kombinovaný na plyn. Jde mi o to, když mi slunko ohřeje vodu v bojleru, vodu večer vyplácám, aby kombinovaný bojler zbytečně nedohříval vodu v noci, když vodu dopoledne dohřejou panely. Nebo prostě pořídit normální bojler, prohnat ho přes kondenzační kotel, který prostě dohřeje vodu, pokud nebude dostatečně ohřátá z panelů např. při nepříznivém počasí. Řešil někdo ??
    CUKI
    CUKI --- ---
    FATBEAR: Aha já to jen prolítnul měl jsem pocit že je to taková ta EU klasika Obchod tady zboží v Číně. To už vypadá docela zajímavě i když je to dražší. Na průmyslovou si pro to klidně dojedu.
    HERR_FLICK
    HERR_FLICK --- ---
    FATBEAR: za 3600kc (to je cena vcetne dane) se jeste nedavno prodavaly polykrystaly s 290W, za 450w mono super cena
    FATBEAR
    FATBEAR --- ---
    CUKI: dopravu si muzes zajisti sam , viz https://shop.gwl.eu/Contacts/?cur=2
    FATBEAR
    FATBEAR --- ---
    CUKI: jsou to cesi jaky clo ?? mam odnich panely a vse v pohode ceny super.. ok musis ktomu dat dph . ale i tak me to prijde dobra cena
    HERR_FLICK
    HERR_FLICK --- ---
    FATBEAR: dost dobra cena
    CUKI
    CUKI --- ---
    FATBEAR: To nevim, nemáš v tom daň a dopravu. Na necelejch desíti Kč budeš určitě a netuším jestli tam není ještě clo i když se to tváří jako EU...
    FATBEAR
    FATBEAR --- ---
    CUKI: tady mas panel kterej vyjde na 6,78Kc/Wp
    Shop GWL | Solar panel GWL/Sunny Mono 450Wp 72 cells, (ESM-450)
    https://shop.gwl.eu/...ems/Solar-panel-GWL-Sunny-Mono-450Wp-72-cells-ESM-450-Perc-Halfcut.html?cur=2
    HERR_FLICK
    HERR_FLICK --- ---
    DZODZO: ne kazde panely jsou mono/polykrystalicke a potrebuji chlazeni
    nemuzu dohledat specifikaci zrovna krytiny od tesly, ale solarni sindele bejvaj casto silikonovy nebo thin film, a tem sou vysoky teploty uprdele
    navic nejaky zlepseny vetrani lze zajistit samotnou instalaci krytiny, casto to tak stejne u lepe navrzenych strech byva
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    Jinak DekTrade má program na navrhování solarnich elektráren pro firmy co s nimi spolupracují zdarma. Tam by měli spočítat na konkrétní strese a asi i zdi co by to dalo.
    CUKI
    CUKI --- ---
    DZODZO: Mě tedy teď nepřijdou zrovna levné. Do nedávna jsem měl možnosti sehnat za 7,5Kč/Wp a teď nikde nic :-(
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    CUKI: ja by som ten sklon pri dnesnych cenach panelov neriesil, proste kupis o tolko % viac kolko pocitas straty zo sklonu, teda v pripade ze to neni grid-tie, aby ta nepeskoval distributor
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: Jasný roubenka s FVE je asi hodně velká divočina.
    Sklon mi je jasnej. Ale maximální zisk v roce u mě není to nejekologičtější řešení. Až se tedy zbavíme uhlí a asi i JE, tak kde budeme vyrábět EE v zimě? Podle je je důležité nesoustředit se na maximální výkon, ale co nejlépe kopírovat křivku spotřeby (potřeby).
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: zelená střecha se taky všude nehodí, třeba na naší vesnici kde je nízká hustota zástavby je to k ničemu.
    Tady máš obrázek ke sklonu, ale asi si ho viděl?
    https://m.tzb-info.cz/114865-optimalni-orientace-a-sklon-fotovoltaickych-panelu
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: To cihlářská lobby nikdy nedopustí.

    DZODZO: No já to plánoval do k-ce bez obytného podkroví. Dokonce bych si dovolil tam nedat pojistnou hydroizolaci, aby byl k panelům snadnější přístup. spíš mě trápí fakt, že běžné skony střech nemají vhodný sklon. Já preferuji více svislá skon, tak aby byl co největší přínos v zimě kdy je to potřeba. Na dotace seru. Tedy cca 70° a nebo v kombinaci s pláštěm kde budou 90° by to mohlo být i méně.
    Ten panel má na šířku 80cm. Takže když už nic jiného pohraješ si s přesahem střechy.
    a jinak obecně se mi líbí ty soláry spíše na fasádě. Budou mít zaručeně větší životnost. Střechu bych ozelenil.
    Druhá věc co mě trápí -že při způsobu k-ce který mě napadá, nevím jak vyměnit panel uprostřed.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam