• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    rozbalit záhlaví
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    SHINIGAMI: každou tu plotýnku musíš nahřát, pokud nemáš indukci, kdežto já ji nahřeju jednou a pak už jede :) ty když vaříš 4x30 minut = 2 hodiny ztrát je stejné jako když já vařím 1x2 hodiny. Takže ztráty jsou stejné, akorát ty nahříváš 4 plotny místo jedné
    SHINIGAMI
    SHINIGAMI --- ---
    Neni nad to zvysovat ztraty pri vareni;) Nevim jak jinde, ale v ramci kovidu nam sla spotreba o vic jak 50% nahoru, holt se vari kazdy den, jedou tri pocitace atd. Predpokladam, ze letos to aspon prvni pololeti bude stejny, ne li horsi.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    ale my vaříme na jedné plotýnce skoro celé dopoledne, místo 30 minut na čtyřech :D
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    tak moji domácnosti (2 dosp + 2 děti) stačí 6kWh/den a nikdo tady snad nechce zrušit grid. Klidně ať v inverzi jedou plynovky a 9 měsíců v roce stojej
    SHINIGAMI
    SHINIGAMI --- ---
    CUKI: hele nemuze, co ta ulice bude delat treba ted, venku inverze, uz treti den mlha, listecek se nehne.. Domacnost chce svych 9kWh na den a nema moc kde slevit. Elektrinou netopime, neohrivame vodu, spotrebice A++++++++, vsude ledky atd...
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    CUKI: moc nerozumiem kam mam kreslit priamku, to zlte je moj odber/pretok do siete, to co je nad nulou je pretok, vznika napr. aj vtedy, ked nejaky spotrebic vypnes, tak wattrouter sa to snazi vyrovnat, pretok ide primarne do bojleru, takze si predstav, ze do siete nejde nic, to fialove je zatez ked sa zapne napr. varna kanvica alebo mikrovlnka, vidis tam nulovy odber z DS, lebo je to vykryte baterkou, tak ako teda sposobujem regulatorovi siete problemy, ked mam vacsinu casu +/- 0? kam si mam nakreslit tu primku, nerozumiem tomu

    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    no však o tom jsou komunitní elektrárny, které Česko aktuálně legislativně zakazuje. Já nemám problém poskytnout třeba 20% kapacity baterky na prodej, jen potřebuju legislativu aby mi umožnila na tom vydělat
    CUKI
    CUKI --- ---
    DZODZO: Představ si graf denní spotřeby tvé domácnosti. No a pak to v nějakém místě prořízni přímkou (hodně ideální případ). No a co ti z toho zbude. Právě ty špičky, které se regulují nejhůře. Kdyby to tak měl doma každý, tak ta regulace bude skoro nemožná. Není jak to vyřešit. A pak se posílají do sítě energetické přebytky v době, kdy to vlastně vůbec není potřeba se kterými se ale nedá počítat dopředu.


    JIMIQ: Ano minimalizuješ přetoky do sítě, což je super, ale pokud by to tak měla dejme tomu celá ulice dohromady, tak ta baterie bude moci být mnohem menší. Za mě je to plýtvání nerostným bohatstvím podporovaným dotační krádeží.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    ale ne všechna, navíc to je míň ušlechtilá energie než čistá elektřina
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    WARBABY8: ale teplou vodou v noci chladnicku napajat nemozes :)
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    JIMIQ: tak vždyť tam máš WR na akumulaci do vody. Tím se dá přebytečná energie zužitkovat za zlomek ceny baterii
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    já se právě taky ztrácím - když nám vadí přetoky do sítě a taky to že v domácnosti se energie ze slunce na % nezužitkuje (protože zrovna svítí když třeba nejede moc spotřebičů) tak právě potřebujeme hodně podporovat baterky, které oba dva neduhy minimalizují
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    CUKI: aky je prosim ta pre regulaci oser, ked ma domacnost mensie vykyvy spotreby? t.j. ked primotopu namiesto 3kW musi siet dodat napr. iba 500W?
    CUKI
    CUKI --- ---
    WARBABY8: Mě se právě tenhle systém zbytečných baterií nepozdává a vadí mi, že na to jsou dotace. Pro regulaci je to oser a ty toho v domácnosti nijak moc nezužitkuješ.
    Cenově je to naprosto mimo realitu. A tu tu jsou tací co plánují systém aby mu jelo 5 plotýnek vařiče najednou... :-D
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    DZODZO: ani tak nejde o typ baterie, jako o možnost ostrovního provozu, který u FVE s baterií předpokládám. U klasického RD v případě požáru hasiči vytrhnout pojistky v HDS nebo vypnou hlavní jistič a jdou na věc. V případě RD kde uvidí panely na střeše můžou rozhodnout, že z důvodu bezpečnosti zasahovat nebudou. Když už se rozhodnou zasáhnout a uvidí, že i po vypnutí hlavního vypínače barák bude pořád svítit věř mi, že maximálně budou ochlazovat okolí a na zbytek se vykašlou.

    CUKI: s tím "montážním systémem" to tak může být, jak jsem psal, neznám detaily.
    Tak dotace obecně jsou jen doping pro věci, které by se v tržním prostředí neprosadily, ale to nemá s FVE nic společného, to je politika.
    O ekologii baterek nebudu polemizovat, to je tak do hospody k pivu.
    Otázka, kde se energie spotřebuje nejde přesně odpovědět. Elektrizační soustava se musí brát jako celek. To znamená, že to co v daný okamžik v celé síti vyrobíš, musíš v daný okamžik v celé spotřebovat (Pro zjednodušení uvažuji pouze činný výkon celé soustavy za což by mi ve škole vzali diplom) a nedá se přesně říct, kde byla "vyrobená" energie "spotřebována". Proto reklamy, které ti garantují dodávku zelené energie jsou naprosto nesmyslné.

    SHINIGAMI: to je vlhkej sen lidí, který ani neví jakej je rozdíl mezi AC a DC.
    SHINIGAMI
    SHINIGAMI --- ---
    CUKI: tak jestli se maj stabilni zdroje nahradit solarama, baterky potrebovat budes. Tahle je tak na den v zime pro rodinu, potrebujes nekolikanasobek kvuli spatnymu pocasi, tak jednu na osobu rekneme? To uz vychazej slusny prasule;) A neresi to teda prumysl nooo...
    CUKI
    CUKI --- ---
    WARBABY8: držáky panelů budou "montážní systém" ne?
    Já se přiznám že těmto dotačním zlodějinám neholduji. Ale nepřijde mi jako velký přínos ukládat energii do akumulátorů ve velkém. Podle mě je to ekologický nesmysl. Výroba v místě spotřeby je pěkná myšlenka. Ale kde se ta energie co se posílá do sítě opravdu spotřebuje?

    Jak moc efektivní je takové věci řešit v malém a lepit je na místa, která k tomu nejsou určena?
    Nemáš nějaké srovnání?
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    WARBABY8: poziar lifepo?
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    DZODZO: Tak samozřejmě, že u baterie se dá nastavit minimální kapacita a není doporučeno je úplně vybíjet. Příklad jsem zjednodušil tak, aby se to dobře počítalo a jde o to, jestli je elna schopna vyrobit dostatečné množství energie, aby se ty akumulátory vůbec stačily nabít. Při životnosti 6000 cyklů stejně baterie dřív odchází hlavně z důvodu stáří a né kvůli cyklování. Pak připočti požárně bezpečnostní stránku věci a hlavně ekonomickou stránku věci.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    eeeh coze? to by si nabijal baterku z 0%? ja teda obvykle nabijam do plnej kapacity z 20% (to v zime, lebo v lete sa nestihne vacsinou tak hlboko vybit), keby nie je tak draha, tak si kludne este jeden modul dokupim, aby mi menej cyklovala a dlhsie vydrzala, praveze trendom u tychto malych fve co vidim je ze tam daju malu baterku, ktora sa kazdy den vybucha a nabije a potom ma samozrejme kratsiu zivotnost a fosilaci mozu ukazovat prstom, ze aha baterka nic nevydrzi :)
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    JIMIQ: dovolím si jen pár postřehů, vzhledem k tomu, že neznám detaily, možná budou mimo.

    - výkon střídače je příliš velký. Pokud do budoucna neplánuješ rozšíření nebo využívání panelů a baterky zároveň, tak by podle mě bohatě stačil 5kW
    - Instalovaná baterie moc nekoresponduje s výkonem FVE. Vem si, že pro plné nabití baterie potřebuješ 3 hodiny plného výkonu elektrárny což je strašně moc. Určitě bych to chtěl porovnat s energetickým posudkem
    - Nevidím tam nacenění úpravy elektroměrového rozvaděče. Pokud to není novostavba, která s takovou instalací počítá, může to být celkem nezanedbatelná položka
    - Nejsou tam naceněné držáky panelů nebo je to schované pod jinou položkou?
    - 3K za revizi a projekt mě jako projektanta a revizáka značně uráží :-D a je mi jasný jak to bude vypadat.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam