• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    Prodávat přetoky z fotovoltaiky se vyplácí stále víc. Domácnost si vydělá i 1200 korun měsíčně
    https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje-energie/prodavat-pretoky-z-fotovoltaiky-se-vyplaci-stale-vic-domacnost-si-vydela-i-1200-korun-mesicne

    S výrobním EAN kódem si sami můžete určit, komu odprodáte elektřinu. A hlavně ne pouze za fixní ceny jako v minulosti, ale také za spotové ceny na trhu. Někdy se například vyplatí prodávat elektřinu dopoledne a baterie si nabít až po obědě. Záleží, jak je ten den nastavená cena elektřiny
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CYBERHIPPY: tomu nějak chybí zadní kolo, ne? :-)
    CUKI
    CUKI --- ---
    WARBABY8: A to ani nemusí být nic velkého, mnoho požárů vzniká i z drobné domácí elektroniky od mobilu nahoru. Lion je sice jen v menších zařízeních ale mnohem nebezpečnější. U LFP je požární nevýhodou jejich výhoda v podobě nízké vnitřního odporu.

    Jednu dobu se EU řešilo, jestli by třeba takové baterie v komerčním použití neměli být používány pouze v místech s pasivní požární bezpečností. Jenže to neprošlo z důvodu faktu že ta baterie je potřeba většinou co nejblíže zařízení.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    WARBABY8: tie zerave clanky tam to jak keby vykuchali atomovy reaktor :) skoda ze sa tam nepise aka to bola chemia, to by ma zaujimalo ci to boli nejake lionky alebo lifepo
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    něco k tématu co jsme tu nedávno probírali. Baterie samodomo...

    Baterie fotovoltaické elektrárny zapálila rodinný dům na Zlínsku - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/zlin/zpravy/pozar-dum-baterie-fotovoltaika.A230604_090154_zlin-zpravy_bse?galerie=
    CYBERHIPPY
    CYBERHIPPY --- ---
    CUKI
    CUKI --- ---
    MJUGEN: Tato nějak to vidím. A neumím si představit výhodu toho odebírat z toho teplo. Navíc se bavíme o létě, kdy je potřeba opak.
    MJUGEN
    MJUGEN --- ---
    střecha pod panely (10 cm na větrání) 40°C, panel 60°C, střecha na přímém slunci 80°C (léto)
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    CUKI: to bys tam musel dát měřicí sondy a pozorovat to... to nikdo nezaplatí ;-) ale za mě tam klidně 70°C+ může být,
    v okamžiku, kdy se třeba na panelu objeví hotspot a nebo půjdou do zkratu tak místy se klidně dostaneš na 90°C+ i více.
    CUKI
    CUKI --- ---
    WARBABY8: No a kolik tam v reálu pod tím může být? Měřil jsi to někdy?
    Já mám na káře panel asi sedm cm nad střechou, ale rámeček sám má 5cm. Tedy že by to odvádělo moc tepla se říct nedá a určitě je pod panelem líp než nad ním :-D Pravda je na plocho, ale to už teď nic neznamená.
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    CUKI: nevím k čemu vztahuješ serioparalelní řešení?
    jinak cenově zase ušetříš za krytinu, takže v tom bych zase zásadní problém neviděl.

    CYBERHIPPY: o účinost ani tak nejde jako spíš o bezpečnost. V kombinaci s nadkrokevní izolací to prostě bude velmi tepelně namáhané což v kombinaci s chybou při krimpování MC konektorů může být fatální.
    CUKI
    CUKI --- ---
    CYBERHIPPY: Ale ono to nijak zázračnou teplotu nemá, aby se to vyplatilo někam dál posílat. A už vůbec ne v době kdy to jede na plno.
    Za mě tedy by ty ztráty nevadili, pokud bych s těch konvenčních panelů dokázal udělat fungující krytinu. Mám dva nápady, ale ani jeden jsem ještě nikde nerealizoval.
    CYBERHIPPY
    CYBERHIPPY --- ---
    WARBABY8: .tato konstrukcia sa mi paci ...koli spatnemu chladeniu to ma o cca 5% az 10% horsiu ucinnost ...tu by bolo zajimave pouzit kombinovane panely, ktore maju odvod tepla pomocou kapaliny... a chladit to aspon do 1000l zasobniku... ;oD
    CUKI
    CUKI --- ---
    WARBABY8: to musíš v případě serioparalelního spojení řešit stejně ne?
    Chlazení je hendikep tutově a ta cena těch podložek jistě taky.
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    RATTKIN: to jedině, že by ti to zakázal hasič v požárně bezpečnostním řešení. Jinak tohle u nás instalovat jde. Bohužel tam je problém ve špatném chlazení panelů, takže to vypadá efektně, ale z technického hlediska to úplně "nejlepší" řešení není. Také vidím určitý hendikep v případě výměny panelů, kdy musíš trefit správný rozměr...
    RATTKIN
    RATTKIN --- ---
    CYBERHIPPY: je tam zábradlí, to není v ČR?
    taky jsem slyšel, že v ČR nesmí být pod panely jen folie.
    Moc pěkný!
    CUKI
    CUKI --- ---
    CYBERHIPPY: tvoje?
    CYBERHIPPY
    CYBERHIPPY --- ---
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    REDGUY: no a tym sa oblukom dostavame naspat k tomu, ze nemame od hasicov jednoznacne statistiky, ktore poziare sposobene "zavadou na elektroinstalaci" sposobili baterky, takze nevieme jak velky je to megapruser

    hlavne teda pocitam, ze dalsie generacie elektromobilov pojdu lifepo a sodikovky kvoli uspore nakladov, takze baterky z toho uz moc horiet nebudu, ale pravda nmc/nca chemiu by som asi uplne nechcel mat v tej miestnosti, kde mam teraz ten lifepo rack
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    DZODZO: S ohoblovanejma dratama musis mit docela smulu, aby od toho neco poradne chytlo. Pozar lithiovy baterky je megapruser vzdycky, obzvlast takhle velky.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam