• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    rozbalit záhlaví
    ELIJEN
    ELIJEN --- ---
    CAL: Mas pravdu. U velke zateze je to spis konstantni proud a napeti klesa.

    CAL
    CAL --- ---
    ELIJEN: Napětí u měkkého zdroje přeci nemůže být konstantní, to by byl i konstantní proud na který ten zdroj nemá. Když se proud začne blížit schopnostem zdroje, začne se snižovat napětí, dokud nebude odpovídat proudu, který je zdroj schopen dát.
    ELIJEN
    ELIJEN --- ---
    ONLY_Q: Panel podobne jako jiny zdroj ma temer konstantni napeti, meni se proud podle zateze a slunicka. 300 W panel ti na 30 V (priklad) da maximalne 10 A. Teleso je odpor. Kdyz na ten 300 W panel pripojis 600 W teleso, tak ti tam porad potece jen maximalne 10 A => 300 W. Ve skutecnosti takove teleso ma odpor asi 80 ohm (pokud je delane na 220 V) a panel jede na 30 V, takze ti to da 11 W :D

    Nekdo me opravte, jestli jsem udelal ve vypoctech chybu.
    MJUGEN
    MJUGEN --- ---
    ONLY_Q: já jen čistě teoreticky jsem zadal do ChatGPT4 tvůj teoretický dotaz:

    Pokud připojíte FVE panel přímo na topnou spirálu, může to být problematické. Pokud je u spirály na AC HDO 230 V použit v obvodu bojleru klasický termostat, při použití DC z panelů by při prvním rozepnutí termostatu po dosažení požadované teploty vody pravděpodobně došlo ke vzniku oblouku a poškození termostatu1.

    Navíc, pokud máte FVE panely s výkonem 1,5 kW, je lepší je připojit na spirálu s výkonem 1,7 kW než na spirálu s výkonem 2,3 kW2. Spirála s vyšším výkonem by mohla mít problém se dostatečně rozehřát2.

    Je důležité si uvědomit, že přímé napojení FVE panelů na topnou spirálu může být neefektivní3 a může představovat bezpečnostní riziko4. Doporučuje se využít regulátor nebo měnič, který přemění stejnosměrný proud z FVE panelů na střídavý proud234. Toto by mělo minimalizovat riziko vzniku elektrického oblouku a poškození termostatu1.
    ONLY_Q
    ONLY_Q --- ---
    WARBABY8: bojler NE,,,,
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    ONLY_Q: trochu to zjednodušim. Něco ti to vyrobí a spirála se bude zahřívat. Vzhledem k tomu, že tam není řízení přes MPPT, tak to nebude žádná sláva. Asi by chtělo říct co máš v plánu a co od toho čekáš. Vzhledem k tomu, že předpokládám, že to chceš třeba píchnout do bojleru, tak ti to nedoporučím, protože to je potenciálně dost nebezpečná věc.
    ONLY_Q
    ONLY_Q --- ---
    WARBABY8: ok takže pokud vezmu panel s výkonem XY třeba 300Wp a zapojím na něj těleso 150W stane se co? těleso podle výkonu slunce bude topit.. je to tak.. pokud dám těleso 500W stane se co?? pokud se chová panel jako měkký zdroj tak zdechne a nebude se dít nic,,,
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    ONLY_Q: ty chceš po panelu nějakej výkon, kterej ti ale nedá. Nestane se nic.

    Tvoje analogie je mimo. Srovnáváš jiné druhy zdrojů. Síť je tvrdej napěťovej zdroj, panel je měkkej proudovej.
    ONLY_Q
    ONLY_Q --- ---
    WARBABY8: a nechci se hádat, jen jelikož moje zkušenost s FVE panelem je minimální tak jsem se ptal jestli to panel přežije... takovou zátěž... bez nějaké újmy.. ???
    ONLY_Q
    ONLY_Q --- ---
    WARBABY8: špatně jsem se vyjádřil ale už to tu zaznělo.. 3x větší odběr (můj příklad 1kw) než je výkon panelu.. anlogicky když vezměš doma topení a dáš tři 2,5kW tak ten jistič poletí,,, to je jasný. ne?
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    ONLY_Q: spirála žádnej "skoro zkrat" neni. Kdyby byla, tak ti lítají jističe po sepnutí bojleru ze sítě ne?
    Panel má zkratový proud velmi blízký nominálnímu, takže i když spojíš vývody z panelu do opravdového zkratu, tak se mu nic nestane.
    ONLY_Q
    ONLY_Q --- ---
    WARBABY8: no odpor skoro zkrat,, takže panel jede na max co dá.. jak dlouho to vydrží??
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    ONLY_Q: Nic. Co by to s ním mělo udělat? Prostě si k panelu připojil odpor.
    ONLY_Q
    ONLY_Q --- ---
    WARBABY8: to mi ani nenapadlo... naštěstí fyziku neokecáš, prostě mě zajímá co to udělá s panelem..
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    ONLY_Q: no jestli donutíš 300 W panel tím, že k němu připojíš 1000 W vyrábět 1000 W, tak si jdi pro nobelovku.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Pokud by neprotlacil odpor te spiraly, tj nevyvine dostatecne napeti tak se asi o to vic zahreje. Znicit by se tim nemel. Elektricky obvod se neuzavre a ta spirala bude pusobit jako vypinac
    Jestli ma nekdo lepsi info at se prosim podeli :)
    ONLY_Q
    ONLY_Q --- ---
    JIMIQ: proto se ptám co to udělá s panelem? téměř 3x tolik než na co je stavěn,,
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    To je to same jako zapojit odpor primo na baterku, imo to zkrat neni, pokud je ten odpor dost velky. Coz 1kW spirala na 300-450W panel je (dost velka)
    ONLY_Q
    ONLY_Q --- ---
    Zdravím všechny, mám jeden teoretický dotaz vezmu jeden FVE "obyč panel" a připojím na něj třeba 1kW( v podstatě napřímo) topnou spirálu co se stane? panel je v tuto chvíli v podstatě ve zkratu,,,
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    nemali podobne problemy v nemecku s elektro dodavkami pre postu? ze to nejako nezvladalo tie nakladove limity?

    Kvůli zakázce pošty na elektrokola už je vedeno trestní řízení - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/domaci-kvuli-zakazce-posty-na-elektrokola-uz-je-vedeno-trestni-rizeni-40452539
    CYBERHIPPY
    CYBERHIPPY --- ---
    CUKI: ...priority muzes u DEYE take nastavovat... Jako najprv daj energii z panelov do zateze, ak mas vice energie , tak muzes dibijet baterii, ak je baterie nabita ...atd ...stejne se tam daji nastavit kolik % muzes z baterie cerpat standardne, kolik % baterie je jako zalozni zdroj... Stejne tak nastavujes pravidla i pro cerpani energie z distribucni site..
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam