• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CUKI: no, polovina, to je silná výzva. přesto se to může stát.
    CUKI
    CUKI --- ---
    XCHAOS: Já si nedělám iluze, že by elektromobily v dalších deseti letech překročili víc než polovinu vozového parku. To je totální nonsence, protože pro mnoho použití se to prostě nehodí.A jako že by na každém parkovacím místě v Praze nebo kdekoliv jinde bylo možné to auto dobít? O tom také pochybuji. Ta infrastruktura se nedá udělat přes noc. V létě hodně pomůže fotovoltaika na střechách, ale v zimě jako by nebyla. Taky vidím problém v tom, ,že když jsem si kupoval asi ve třiceti svoje první auto, jeden z plánů bylo oživit staré malé elektroauto, ale dneska se prodávají pouze tanky a je jedno jestli je to benzín, ropa a nebo elektro.

    Zato jsem přesvědčen, že podél silnic a dálnic budou vznikat solární farmy, které budou zapojeny do nabíjecích rest zones, že prakticky každé parkoviště u obchoďáku bude mít kryté stání s panelů, ale benzínky jako takové jen tak nevymizí. Na co by jezdil takovej Turek? :-D
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DZODZO: no ale tam to jasně rozebírají v diskuzi: pumpy jsou často už jen bezobslužné tankovací automaty (typicky ve Francii), pokud někde přežívá obsluha, financuje ji shop a ne marže z prodeje pohonných hmot. No ale i tak se to postupně přestane vyplácet, ty nabíjecí stanice přežijou na dálkových trasách, kde se elektroobily vybijí, ale ve městě převládne dobíjení ze svého, na parkovištích u supermarketů, apod.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    XCHAOS: vsak nech tam iba nechaju dovliect tluste kable miesto nadrze pod zemou a mozu sa preklopit do 21. storocia aj ked pre nejake mensie retazce to moze byt asi prilis draha investicia do infrastruktury
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CUKI
    CUKI --- ---
    XCHAOS: To je tedy i velmi dobrá cena, protože když to srovnám s tím co by ty solární zloději nabízely, tak to bylo za víc než dvojnásobek. Skoro bych hádal že 5M5 je cena po odečtení dotace.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Soubor bytových domů v Praze se rozhodl pro realizaci fotovoltaické elektrárny. Díky energii ze slunce ušetří téměř 600 000 Kč ročně! | TVbydleni.cz
    https://www.tvbydleni.cz/video/soubor-bytovych-domu-v-praze-se-rozhodl-pro-realizaci-fotovoltaicke-elektrarny-diky-energii-ze-slunce-usetri-temer-600-000-kc-rocne/
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Auta se spalovacími motory (stejně jako klasické žárovky) patří do propadliště dějin | k47.cz
    https://k47.cz/2024/auto-musi-delat-vruuum-vruuum.html
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Hořela vůbec fotovoltaika? Mediální zkratky zveličují riziko požárů malých elektráren | Obnovitelně
    https://www.obnovitelne.cz/clanek/3257/horela-vubec-fotovoltaika-medialni-zkratky-zvelicuji-riziko-pozaru-malych-elektraren
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    Exploziu baterie si predstavujem skor takto, iba taky puf za ktorym nasleduje prudky unik tepla

    https://9gag.com/gag/aVvX5Py
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    MMORT7: ano, jasně. ale taky tam musí být něco, co fakt vybuchne :-))
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    MMORT7: to je určitě zajímavý, ale tohle nebyl požár, ale výbuch.... což by teoreticky nemělo vůbec být možné a právě proto se to tak řeší.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    MMORT7: je to zateplený, pod nulu tam v zimě teplota kupodivu neklesá, a v nejhorším se tam plánuje topítko. Ano, vymýšleli jsme kde co, ale tohle je nakonec z požárního asi nejbezpečnější (sklep máme při vysoké hladině řeky často zaplavený a teď koukám, že jestli hrozí únik vodíku z baterií, tak to taky není ti pravé...)

    Dosavadní požáry byly jen jasné projevy amatérismu, ale výbuch je trochu jiný level. Doufejme je to jen nějaké strašení a fakt bouchla pára v porouchaném bojleru...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    THERIDANE: jedno zde přítomné id (ať se ozve :-) má zkušenost s doutnáním LiFePO (no, doutnáním.. masivním čmouděním, minimálně) poté, co se mu regulátor omylem resetnul z nastavení pro tyhle baterky na default olovo a tím pádem vyšší napětí :-) Ale o plnohodnotném požáru mi tvrdil, že je vyloučen, natož exploze.

    Mě to taky přišlo jako výbuch páry v bojleru, např. (plyn by právě v té uzavřené místnosti nezkolaudovali). Jestli bouchlo něco zkoulaudovaného, byl by to průser, takhle upozorněji na neodbornou amatérskou instalaci. Možná touhle slouží k tomu, aby elektrárníci postrašili lidi, že když se neobrátí na profíky, dopadnou takhle.. taky je tam synergie s pojišťovnama, které zase budou chtít vidět razítko autorizované firmy.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    MMORT7: my zas máme baterky zvenčí na zdi v takovém budníku, volně zavěšeném. zřejmě to nějaká pravidla má...
    MADBANANA
    MADBANANA --- ---
    THERIDANE: Když to tady vidím, nechtěl by někdo, kdo tomu trochu rozumí, udělat nějakej nyxí checklist na věci, na co si dát v technické místnosti u FVE pozor, ať je to co nejbezpečnější? Od dodavatele FVE jsem k tomuhle dostal přesně nula informací a obávám se, že to nebude jenom můj případ.
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    Je někde report o nějaké "explozi LFP", kde statik dovolil vyšetřovateli se na to podívat? Všechno co jsem zatím četl byly doměnky laiků od stolu. Co vídám v práci "technický místnosti" tak bych spíš vsadil na lahve s plynem, benzin do sekačky, bazénovou chemii a tisíc dalších nebezpečných věcí, co si tam lidi natahají.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DZODZO: pointa je, že připouštější, že s LiFePO4 baterkou může být problém v nevětraném prostoru. To jsem skutečně nevěděl. Bude to otázka správných kolaudací, jako u plynu. Samozřejmě je nemilé, že to poškodí pověst technologie jako takové...
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    XCHAOS: pozeram ze si to posichrovali :)))

    Článek již není odemčený!
    Váš známý vám umožnil přečíst si článek zdarma, ale limit zobrazení už je překročený.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    MMORT7: já myslel, že je to link na odemčený, sorry...
    Zápisky solárníka. Megawatthodina i za 200 korun a pět tipů, jak předejít výbuchu domácí elektrárny | Hospodářské noviny (HN.cz)
    https://tech.hn.cz/c7-67338060-nbdn0-ebd993f88c6bc9d
    sdíleli/odemkli to tihle (stojí za follow ve Fediverse, kdo jí používáte...)
    Fotovoltaika: „Odemykáme vám další Zápisky solárníka. Tentokrát …“ - MastodonCzech
    https://mastodonczech.cz/@fotovoltaika/112688209309915468
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam