• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    rozbalit záhlaví
    CUKI
    CUKI --- ---
    DZODZO: Slunce je sice daleko a nízko, ale už nebývají takové mlhy.
    Třeba u topení se mi stane že během listopadu přijde na 14 dní mlíko a já už musím začít topit i když je venku kolem 5ti nad nulou. V lednu třeba sice mrzne, ale topit netřeba, protože chvíli přes den svítilo slunce.
    No uvidíme jsem na to sám zvědavej. Třeba včera už to bylo jen tak tak.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    CUKI: to my bychom se radi dozvedeli, kde vezmes na jedne fazi, co ti jde do baraku tolik ameru, aby si tim krmil dve lajny v ty desce a zaroven ti jeste zbylo dost treba na topeni a na ostatni spotrebice. to si nam porad neprozradil.
    kdyz budu mit 3*25, tak si to predstavit dokazu, ale mit 1*25, tak mi jaksi fantazie dochazi. a na vetsine mist vic proste nedostanes.
    ale treba zijes sam a tak si na chvili to topeni treba vypnes aby si si mohl uvarit, nebo varis jen jedno jidlo, mas dost casu a tak ti staci dve plotynky bez boosteru.
    ale tak vypravej, at se pobavime :)))
    CUKI
    CUKI --- ---
    WARBABY8: To vážně musím vysvětlovat tobě? To jsi se s tím nikdy nesetkal? Já to používám poměrně často.
    Hlídáš proud a pokud ho překročíš odepneš neprioritní spotřebiče. Až hlídaný proud poklesne tak se spotřebič zase nahodí.
    Pokud si dobře vzpomínám tak třeba v Aquaparku v Čestlicích nám do distributor stanovil i jako podmínku připojení. Fakt divé že si s tím nikdy nepřišel do styku.
    V domácnosti můžeš odpojit snadno topení, bojler, případně i tu troubu nebo sporák. Dokonce jsem se setkal se sporákem, který to uměl sám.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    CUKI: ja nerikam, ze to nejde napojit na jednu fazi, ja rikam, ze ti to snizi vykon, protoe tezko muzes sosat cey vyhrazeny prikon jednim spotrebicem.

    "Tedy limit jedné fáze je pouze přívodní jištění a přívodní kabel. CYKY 3x4 (25A) a nebo 3x6 (32A). "- kde vezmes 32 a na jedny fazi, kdyz nejivc dostanes 25 mi take prozradis ?
    navic si zapomel, ze nemuzes pozrat jednorazove ani tech 25a, protoze by si pak nemohl treba topit, pokud mas topeni na elektrinu.. tohle jsou jednoduche pocty

    vyhoda 3f neni kvuli nejakym motorum, ale proto, ze mas proste 3x vic prikonu, nez by si mel, pokud by si mel jen 1f...
    samozrjeme muzes mit teoretiky vic nez 25 na 1f, ale to neni dostupne vsude.. vetsinou se pres 3f - 32a nedostanes a pak je sakra rozdil jestli mas 1x32 nebo 3x32
    CERMI_FOX
    CERMI_FOX --- ---
    CUKI: mám k elměru připíchlý sledovač, co to periodicky vyčítá a kreslí grafíky, kde vidím, že občas mám spotřebu přes 7kW - třeba vařím pivo a u toho oběd a k tomu se pustí TČ. Maximum (počítáno jako maximální průměr za 15min) je 12kW, ale to se vyskytuje zřídkakdy. Každopádně 1x25A by pak bylo málo. Plus výhledově EV, současný auto už na jaře oslavilo plnoletost a jak stárnu, tak spalováky mě hlukem a vibracema začínají vadit :)

    TČ mi jede celoročně, nejvíc (počítáno poměrově k danýmu měsíci) samozřejmě sežere v zimě na topení, ale i ve zbytku roku jede na teplou vodu. Ta se nahřívá hlavně přes den. Jednotlivý spotřebiče změřený nemám, ale na spotřebě vidím docela solidní peaky v době, kdy se pustí TČ (sleduju, kdy se pouští a okem jsem si to zkoreloval).

    Co se týče dotace, tak tam jsem skeptický, že bez ní a bez přetoků by to vyšlo levnějc, prootže do ostrovu jít nechci, to mi přijde nepohodlný.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CUKI: v podstatě dnes máš možnost platit spotové ceny, ale pro běžné odběratele je to příliš složité. Mít "letní" a "zimní" ceny mi přijde přirozené, protože topná sezóna je ustálený pojem a lidi to znaj už od středověku.

    Podle mých zkušeností se u nás ustálí tři asi 4 měsíce trvající sezóny, s mlhavým přechodem (na podzim doslova). Nejhorší je topná sezóna, to bude energie prostě nejdražší, a bude to lidi motivovat instalovat tepelný čerpadla a zateplení a rekuperační větrání a využívání odpadního tepla průmyslových procesů (3D tisk!!!). Tahle sezóna mlhavě (doslova) začíná v listopadu a trvá do začátku února Potom je sezóna, kdy je potřeba topit, ale slunce už svítí dost na to, aby to aspoň částečně pokrylo (cca únor-duben možná i kus května, teoreticky nastává krátce i na rozhraní října a listopadu, ale je krátká). No a pak je sezóna solárních přebytků, která trvá od května do září - 5 měsíců.

    CERMI_FOX: ano, viz předchozí - spotové ceny nejsou pro běžné odběratele, ti by uvítali ceny po měsících, zprůměrované. Mohli by si podle toho dokonce třeba i plánovat dovolené.... ztlumit topení a odjet někam do tropů v zimě dává smysl, Thajsko je plný Švédů :-)
    ONLY_Q
    ONLY_Q --- ---
    WARBABY8: špatně jsem se vyjádřil ale už to tu zaznělo.. 3x větší odběr (můj příklad 1kw) než je výkon panelu.. anlogicky když vezměš doma topení a dáš tři 2,5kW tak ten jistič poletí,,, to je jasný. ne?
    ELIJEN
    ELIJEN --- ---
    CUKI: No kdyz prepaneluju, tak stejne v lete budu mit megawattove pretoky a v zime to neutahne ani topeni. Ty baterie podle me do budoucna budou davat vetsi a vetsi smysl, protoze cim vetsi adopce FVE, tim levnejsi bude elektrina kolem poledne (dost mozna hluboko do zapornych cisel). Takze misto nabijeni z vlastni FVE si nabiju od nekoho jineho a jeste za to dostanu zaplaceno :)
    CUKI
    CUKI --- ---
    No já osobně mám v tomto ohledu velké dilema. Na jednu stranu jak píšeš budování vlastního zeleného zdroje v místě spotřeby dává smysl. Na druhou stranu logicky ten přebytek té solární energie nastane velmi brzy. Tedy se takové zdroje stanou přebytečné. Něco jako topení pomocí FVE. U dobře postaveného domu je to naprostý nesmysl.

    Ano elektřina se prostě zdražit musí, ale přesně ve chvíli, kdy to tvoje FVE za tebe nevyřeší.

    MADBANANA: Tohle je asi taky cesta, ale najít někoho kdo ti to dá na základě dílů co si pořídíš ty je dost naprd. Já osobně navíc bojuji s tím že potřebuji dost konkrétní typ (rozměr) panelů a nechytám se ani u solárních baronů ani s takovouto sadou.


    MADBANANA: Distributorovi by mělo stačit aby jsi zakázal pomocí smart meteru přetoky do sítě. Ale popravdě nevím jak to funguje, protože i ty komerční s tím mají dost problém co tak čtu.
    Tedy krom hrozící pokuty, je ještě problém v tom že ten elektroměr ti napočítá i proud který se vrátí do sítě jako kdyby jsi ho koupil. Počítá absolutní hodnotu. Pokud jsem to dobře pochopil.

    Na odpojení by mělo stačit jakékoliv relé, které splní galvanické oddělení.

    Co by zajímalo mě je jak probíhá synchronizace s amplitudou dané fáze. To se dělá nějak automaticky, ale jak to funguje?
    MARTI_SANKY
    MARTI_SANKY --- ---
    Nemohu najít vhodné informace, tak to zkusím zde a předem se omlouvám za hloupé otázky. Rodiče by rádi uložili nějaké peníze do fotovoltaiky. Mají možnost investovat kolem 150 možná i 200 tisíc Kč. Mají plochou střechu na jihovýchod, velmi mírného sklonu. Asi 15 stupňů.
    Má smysl jít se stávajícími dotacemi do fotovoltaiky?
    Nevím, kolik se dá z celkové energie ušetřit? Kromě koupelny topí plynem. V koupelně je elektrické podlahové topení. Vodu ohřívají plynem (vše kromě jedné koupelny) i elektrikou (jedna koupelna). Není ale v zásadě složité přejít kompletně na elektriku. To je věc kterou od začátku války na Ukrajině táta plánuje. Vaří jen na elektrice.

    A teď to podstatné co vůbec ale vůbec nechápu. Byla bych moc ráda za jakékoliv jednoduché vysvětlení.

    Jsou dvě možnosti zapojení. Přebytkovou energii prodávat dál do sítě. A nebo ji neposílat nikam.

    1/ Co se stane s tou elektrikou, kterou panely vyrobí, ale nespotřebuji? Je to problém a nebo pro ní musím najít využití, jinak se něco porouchá? Nedávno jsem četla, že Německo, jakože prodává, přebytečnou energii se záporným znamínkem. Tedy platí za to, že ji od něj někdo odebere. Pokud by nebyl problém ji nevyužít, proč by za to někomu platili?

    2/ Za nějakých pár let, kdy budeme mít na střeše každý solární panely, bude dle mého názoru, tato energie přebytečná. Bude to pro rodiče i pak finančně zajímavé ji vyrábět?

    Děkuji moc za vysvětlení. Možná přibudou ještě nějaké otázky.
    CUKI
    CUKI --- ---
    ELIJEN: Ten bazén je dostatečně velký aby udržel bez aditivního topení teplotu domu mezi 24-18°C. Ta teplota může být vyšší stejně funguje 28°C-22°C. Dům má 98 (nebo 102) m2. Zakopaný v terénu. Prosklená pouze jižní část. Dokonce jsem k tomu měl i příhodný pozemek, ale cena hluboko před covidem byla kolem 1M2 jen za stavbu. To bylo dost nad mé současné finanční možnosti a nehctěl jsem takto velkou stavbu. Pro malé stavby to vůbec nedává smysl dělat. Tohle je taková hranice do které bych s rozumným investorem šel.

    Bylo tam tuším 40m2 vody.

    Čištění mám zpracováno zatím jen experimentálně jako samokalnou nádrž+vhodná flóra. Vlastně obývák by byl celý jako taková zelená zahrada, která vy v době vegetace účinně stínila a v zimě by byl velký solární zisk.

    Je to takový můj koncept stavby který jsem si navrhl pro sebe před více než 15ti lety a doteď se k němu postupně vracím.

    Dělal jsem si spoustu výpočtů na základě klimatických dat které stále sbírám. Pracoval jsem s několika možnostmi. Úplně původně to měla být úplně izolovaná nádrž, pak zase celá odkrytá. Nakonec to bylo něco mezi. Ano akumulovat na větší teplotu se hodí. Ale nikdy mi to nepřišlo ekonomicky přínosné. Každý °C rozdílu teplot zvyšuje tepelné ztráty.

    A to jak tu energii nabít je v našich podmínkách to nejmenší. Tedy v případě přetopení není problém tu energii (třeba v noci odebrat)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CUKI: jo, ten štěrk se měl rozpalovat hodně, pokud se s tím počítalo pro topení v zimě. ale takový plány sahají snad do éry první ropný krize v 70.letech. V praxi se to nějak nikdy moc nedělalo,zřejmě proto, že ta země nad tím pak hřeje i když nechceš...
    NONSAPIENS
    NONSAPIENS --- ---
    Zdravím vespolek. Mám takovou jednu otázku, technicko-právní: existuje nějaká pokud možno evropská norma, která řeší to, kam a jak instalovat PV panely, baterie a řídící jednotky?

    Celý případ je takový: ve Španělsku kamarádům na baráku nainstalovali panely, baterie a řídící jednotku. Baterie a řídící jednotku dali do místnosti, kde je
    - nádrž s cca 1000 litry nafty na topení
    - kotel na topení a ohřev vody
    což jim přišlo zvláštní.

    Je tohle v pořádku? Není na to nějaký předpis? Instalaci provedli bez předání, bez protokolu, bez návodů. Jak byste tohle řešiliy?
    CUKI
    CUKI --- ---
    DZODZO: topení celého domu má 720W, takže v tom problém nehledej. Ale dost by mi vadilo kdyby to i v létě tahalo energii ze sítě i když to nebude potřeba.

    MJUGEN: Jo tohle jsem přesně potřeboval vidět dík. A dá to stejně i s baterie? Tedy tam je jasný výkonový strop ale i tak by to mělo být vidět. Ten delay je jasnej a s tím počítám.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    CUKI: tie 3 faze riesis kvoli nejakemu elektrickemu topeni alebo preco? 3,3kW to ti utahne aj trubu :)
    CUKI
    CUKI --- ---
    DZODZO: To já vím, že to nepoznám, ale nezužitkuju veškerou energii. Proto hledám porovnání těchto tří případně i dalších systémů. Jinak je takto velká investice naprosto v nenávratnu. Já tuhle energii de facto nikdy nevyužiju na topení. Na TUV bych to mohl rvát mnohem levněji přímo do bojleru, ale rád bych alespoň v létě snížil závislost na EE na minimum.

    Ale neznám vůbec rozdíly mezi těmi třemi řešeními.

    Jinak pokud budu kupovat panely dle střechy tak bych měl vytvořit dva stingy 9ks 445Wp panelů v sérii. Tedy 450V naprázdno.
    Panely včetně konstrukčních prvků a kabeláže 8kWp vyjdou asi na 110k Kč

    a zatím se přikláním k 2) Solax G4 + T58 Master 5,8kW a Baterie T58 Slave 5,8 kW 239k Kč ale záleží kolik mě bude stát ta dotace.
    ELIJEN
    ELIJEN --- ---
    CUKI: Zkus docist ten muj dotaz do konce :D Shelly krabicka (500 Kc) + HomeAssistant (0 Kc). Podle toho kolik tece do baterky nebo na kolik je nabita se muze zapnout/vypnout bojler. Tepelne cerpadlo (topeni/chlazeni) bude take napojene do HASS naprimo, auto uz tam mam. Kazda dalsi integrace je v podstate dalsich 500 Kc pokud je potreba Shelly krabicka nebo 0 Kc pokud se to umi napojit na HASS primo.

    Jedine, co WattRouter umi navic oproti Shelly je PWM, ktere stejne nevim na co bych vyuzil.
    MYKEZ
    MYKEZ --- ---
    Ahoj, hledame vhodny reseni FVE na strechu rodinnyho domu, Praha-zapad. Dum je krabice - plocha (rovna) strecha cca 8x7.5m, 60m2, bez zastineni.

    Elektrinu mame od CEZu, jistic 3x25A, rozvody asi tri roky po kompletni rekonstrukci. Rocni spotreba cca 6MWh, plyn nemame, topime tepelnym cerpadlem IVT vzduch-voda (topeni i ohrev vody), 9 kW.

    Poptal jsem zatim reseni u vicemene nahodnych firem (tech, co sidli pobliz), pak jsem si procital vsechno mozny vcetne zdejsi diskuze, napriklad "Victron vs zbytek" a vlakno obsahujici WARBABY8, ale porad z toho nejsem nejmoudrejsi.

    Prikladam tabulku ctyr konkretnich nabidek, co uz jsem dostal, podivat se tu zatim byl jen pan z Maliny - uz vim, ze Malinu ne, alespon dle recenzi :) Ale kazdopadne to alespon na strese meril, proto se mu tam asi veslo mene panelu nez nabidkam ciste na dalku (mame na strese starej nepouzivanej komin, ale ten muzeme pripadne zbourat nebo snizit, umoznilo-li by to umistit vic panelu).

    Konkretni dotaz nevim jak polozit, aby to nebylo obecny "poradte nejlepsi reseni co se tyce navratnosti a spolehlivosti" :)
    Jsou napriklad ty nabidky plus minus v pohode? Uvitam i pripadny doporuceni na konkretni vyrobce panelu, stridacu a podobne, i na realizacni firmy - zda se totiz, ze se prilis v nabidce nelisi.

    Predem dekuju za vsechny nazory.

    CUKI
    CUKI --- ---
    WARBABY8: Tento argument je docela pádný a pochopitelný. navíc krom vysokých ztrát je problém to i zapojovat, protože na to nejsou standardizované konektory.

    Spíše by mě zajímalo co ty ze své pozice vidíš jako rozumné řešení. To čeho a za jakých podmínek by si investoval (a nebo jsi tak již učinil)?

    Já si nemohu pomoci, ale mě to bez nějakých dotací a výhodných smluv na odběr energie přijde jako ekonomický i ekologický nesmysl. Spíše jak psal kdysi DZODZO, zásadní počin k větší soběstačnosti.

    Máš běžný dům cca 3MWh rok vše na elektriku, kde vidíš nějakou rozumnou návratnost? Nějakou vzorovou sestavu s přibližným odhadem - úvahou o reálného provozu...

    Za mě topení pomocí FVE ani smykem, Voda se dá pomocí FVE ohřívat mnohem jednodušeji A zbylá cca MWh má smysl kompenzovat jen do určitých procent. A baterii dimenzovat na cca 2-3dny této trvalé spotřeby (v zimě bude pravděpodobně trochu větší). Spíše nahodit více panelů vůči nemší baterii, protože přebytky budu posílat do vody.
    NOOKIE
    NOOKIE --- ---
    LAUNCHER: Mam na strese 6.6kwp a v garazi 3x Victron MultiPlus II menice a 10.8kW baterky. Barak jede na cerpadle Nibe F1226, tj voda-zeme. Asi Te rovnou zklamu ohledne paradniho vykon FVE na jare/podzimu. Vcera byl klasickej podzimni zamracenej a destivej den a FVE vyrobila 9kw, coz nepokrylo ani bezny provoz domu bez topeni. Ted ale treba uz mam vyrobeno 17kw, nabitou baterku a pretoky 3kw.
    Pokud chces dotaci NZU, tak max na strese 10kWp. Vic ti jako mikrozdroj stejne distributor neopovoli. Navic pro prodej za spot potrebujes druhej EAN, ten prideluje EG.D, nikoliv vsak ČEZ Distribuce. Ja pretoky resim Elektrinou pro solary, kde co dodam mi odectou od toho, co odeberu, tj. 5500kc/mw.
    Vyhnul bych se obloukem firmam Schlieger (maji na CT vlastni porad Cerne ovce), Malina Group - nastupce schlieger, ČEZ (pouzivaji neefektivni stridace) a take firme Hobbytec a vsem firmam, ktere byly zalozene pred min jak 2roky
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam