• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    rozbalit záhlaví
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    asi je tady nějaké nedorozumění
    CUKI psal že FORTRESS má blízko k off-gridu
    ALTOR to rozporoval, že se může stát, že mu nepojede mrazák
    CUKI píše, že nejhorší na spotřebu je topení a naopak mrazák ani světla problematická nejsou
    :)
    CUKI
    CUKI --- ---
    ALTOR: V zimě nejvíc sežere topení. Respektive to jsou přesně ty energetické manka. Mrazák ani světla tolik nesežerou v době kdy není energie.
    ELIJEN
    ELIJEN --- ---
    JIMIQ: My máme FVE krátce přes rok 18.15 kWp a k tomu 20 kWh baterie. Všechno u nás běží na elektřinu: TČ chlazení/topení/voda, vytápění a filtrace bazénu, 1x EV. Když svítí, tak se snažíme co nejvíc spotřebovat (pouštíme pračku/sušičku/myčku, nabíjíme EV, vytápíme bazén na 30 stupňů, chladíme/topíme v baráku hlavně přes den, ...).

    Za poslední rok:
    Výroba: 16 MWh
    Spotřeba: 20.5 MWh
    Nakoupeno: 5.5 MWh
    Prodáno: 1 MWh

    Celkem zaplaceno za elektřinu cca 30 000 Kč (včetně distribuce, fixních poplatků, daní a po odečtení výkupu).
    Bez FVE bychom zaplatili kolem 107 000 Kč
    Za rok ušetřeno: 77 000 Kč

    To je pro nás návratnost kolem 8 let a to máme předraženou FVE s optimizeráma na každém panalu a neoptimální dotací. Pokud bych byl při výpočtech konzervativní a počítal s nižší spotřebou bez FVE, tak by návratnost byla 10-11 let.

    Snad jsem při výpočtech někde neudělal nějakou botu :)
    CUKI
    CUKI --- ---
    JIMIQ: 75% spíš 70% z 16kW je cca 11kWh a trvá to přes tři dny dobít a něco je navíc spotřeba měniče. tedy v průměru 3kWh za den z 6,4kWp panelů. Ty máš 8kWp tak bych to viděl tak max na 4kWp /den (v listopadu)

    V průměru mám spotřebu na den 6,8-8,2kWp (2,5-3MWh/rok)

    Jenže když odečtu topení necelá MWh tak mám 1,5-2MWh/rok trvalou spotřebu. Ta vychází na den tedy 4,1-5,5MWh. V reálu tedy cca 8měsíců budu vykrývat celou spotřebu domácnosti tedy 1,32MWh + nějakej ten zimní šolich cca 1,5MWh si myslím, že můžu ročně ušetřit. To je asi 7k Kč/ročně úspora.

    Většina ceny, která mi tam stejně zůstane, je poplatek za jistič, kterej se bude brzy mnohem vyšší.

    Navíc se nedá předpokládat že za pár let bude lineární cena za kWh v létě a zimě. Reálně vidím návratnost cca 20let což je dost špatná ekonomická investice. Pokud bych to nedělal sám, tak je to vyloženě slušnej provar.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Myslis tu usporu? No spotreba domacnosti je 8kWh/den a to ta fotovoltaika v podstate ze 100% pokreje (v zime se rika ze kWp*1 hodina v prumeru denne)
    Pak je tepla voda, to mame kolem 2kWh denne a to pokreje od pulky unora do pulky listopadu
    No a zbytek topeni v breznu, dubnu, zari a rijnu
    A pak v lete deckam dovolim vanu misto sprchy a loni v srpnu jsme i chladili, to je 4-5kWh/den kdyz je fakt vedro

    Jeden kWh mame za 4,33 v nizkem a 5,03 ve vysokem, prumer je ted 4,43 (snazim se trefovat topenim, vodou a myckou atd do nizkeho)
    Domacnost by byla 2920, rekneme 2500, protoze nekdy fakt dlouho nesviti
    Voda za tech 9 mesicu 540, tak rekneme 500
    Topeni brezen a rijen jsou kolem 350 (tedy 700)
    A zari a duben kolem 150-200, tak dejme tomu 300
    2500+500+700+300=4000
    Nezapocital jsem vany v lete a chlazeni, takze to muze byt stredni az konzervativni odhad
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    A jinak s timhle systemem optimisticky odhaduju ze bude moje topeni a tepla voda (TC se SCOP na oboji dohromady 3.3) z 93% zelene (pulku elektriny pokreje FVE - jen za brezen-rijen mam spotrebu cerpadla 1300, coz bude pokryto ze 100% a zbytek roku 2400) a ze site je 50% zelena elektrina (pocitam i jadro)

    I kdyby to realne bylo 85% tak za me super vysledek. Nechapu, ze to neni rozsirenejsi/vic podporovane. Ja na nic z toho nedostanu dotaci, jedina podpora je nizka cena distribuce elektriny (v nizkem tarifu 0.25kc/kWh), ale zase mesicni platba ~700…

    A jeste to dohromady usetri 30-35 tisic rocne proti variante plynovy kotel bez solaru (a to mam usporny dum, u vice zravych je uspora z TC vyssi)
    ELIJEN
    ELIJEN --- ---
    My dneska s 18kWp (V/Z) jen 50kWh, ale na topeni uz to staci.
    APPU
    APPU --- ---
    JIMIQ: Topení máme bohužel ještě na jinym přívodu. 3x velký tepelko a odběr za únor cca 33MWh. Tady doufám že třeba duben už budem sdílet i do čerpadel.
    Víc jak půlku sežere kuchyně. Kuchařky ráno zapnou stroje a než vyjde sluníčko je 140 kWh pryč. Ale už jsme na dobré cestě ke kompletní rekonstrukci kuchyně a výměně spotřebičů. Snad přes prázdniny
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Ze jsem tak smely, z ceho ma skola tu spotrebu? TUV, topeni?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    FORELLI: ano, my jsme šli cestou nejmenšího odporu, a byla to v podstatě z řady hledisek taková pilotní instalace. Deye umí 2 chainy, akorát na nich musí být napětí jak kráva, takže žádný jeden dva panely na jih... musel bych na jižní fasádu vyskládat z malých panelů chain o napětí asi 200V, a zatím se chata na zimu zazimovává - ale nevylučuju, že bych tam někdy chtěl vydržet přes zimu (zatím tomu brání řada faktorů, především to bude o velkých zásobách dříví na topení a tak). Chain na jižní fasádě dává smysl i z toho hlediska, že v zimě je sluce celý den nízko, a slunce často vyjde poté, co napadne sníh, který zakryje panely (ty naše s mírným sklonem určitě...)
    CUKI
    CUKI --- ---
    DZODZO: Slunce je sice daleko a nízko, ale už nebývají takové mlhy.
    Třeba u topení se mi stane že během listopadu přijde na 14 dní mlíko a já už musím začít topit i když je venku kolem 5ti nad nulou. V lednu třeba sice mrzne, ale topit netřeba, protože chvíli přes den svítilo slunce.
    No uvidíme jsem na to sám zvědavej. Třeba včera už to bylo jen tak tak.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    CUKI: to my bychom se radi dozvedeli, kde vezmes na jedne fazi, co ti jde do baraku tolik ameru, aby si tim krmil dve lajny v ty desce a zaroven ti jeste zbylo dost treba na topeni a na ostatni spotrebice. to si nam porad neprozradil.
    kdyz budu mit 3*25, tak si to predstavit dokazu, ale mit 1*25, tak mi jaksi fantazie dochazi. a na vetsine mist vic proste nedostanes.
    ale treba zijes sam a tak si na chvili to topeni treba vypnes aby si si mohl uvarit, nebo varis jen jedno jidlo, mas dost casu a tak ti staci dve plotynky bez boosteru.
    ale tak vypravej, at se pobavime :)))
    CUKI
    CUKI --- ---
    WARBABY8: To vážně musím vysvětlovat tobě? To jsi se s tím nikdy nesetkal? Já to používám poměrně často.
    Hlídáš proud a pokud ho překročíš odepneš neprioritní spotřebiče. Až hlídaný proud poklesne tak se spotřebič zase nahodí.
    Pokud si dobře vzpomínám tak třeba v Aquaparku v Čestlicích nám do distributor stanovil i jako podmínku připojení. Fakt divé že si s tím nikdy nepřišel do styku.
    V domácnosti můžeš odpojit snadno topení, bojler, případně i tu troubu nebo sporák. Dokonce jsem se setkal se sporákem, který to uměl sám.
    ANDY_WARHOL
    ANDY_WARHOL --- ---
    CUKI: ja nerikam, ze to nejde napojit na jednu fazi, ja rikam, ze ti to snizi vykon, protoe tezko muzes sosat cey vyhrazeny prikon jednim spotrebicem.

    "Tedy limit jedné fáze je pouze přívodní jištění a přívodní kabel. CYKY 3x4 (25A) a nebo 3x6 (32A). "- kde vezmes 32 a na jedny fazi, kdyz nejivc dostanes 25 mi take prozradis ?
    navic si zapomel, ze nemuzes pozrat jednorazove ani tech 25a, protoze by si pak nemohl treba topit, pokud mas topeni na elektrinu.. tohle jsou jednoduche pocty

    vyhoda 3f neni kvuli nejakym motorum, ale proto, ze mas proste 3x vic prikonu, nez by si mel, pokud by si mel jen 1f...
    samozrjeme muzes mit teoretiky vic nez 25 na 1f, ale to neni dostupne vsude.. vetsinou se pres 3f - 32a nedostanes a pak je sakra rozdil jestli mas 1x32 nebo 3x32
    CERMI_FOX
    CERMI_FOX --- ---
    CUKI: mám k elměru připíchlý sledovač, co to periodicky vyčítá a kreslí grafíky, kde vidím, že občas mám spotřebu přes 7kW - třeba vařím pivo a u toho oběd a k tomu se pustí TČ. Maximum (počítáno jako maximální průměr za 15min) je 12kW, ale to se vyskytuje zřídkakdy. Každopádně 1x25A by pak bylo málo. Plus výhledově EV, současný auto už na jaře oslavilo plnoletost a jak stárnu, tak spalováky mě hlukem a vibracema začínají vadit :)

    TČ mi jede celoročně, nejvíc (počítáno poměrově k danýmu měsíci) samozřejmě sežere v zimě na topení, ale i ve zbytku roku jede na teplou vodu. Ta se nahřívá hlavně přes den. Jednotlivý spotřebiče změřený nemám, ale na spotřebě vidím docela solidní peaky v době, kdy se pustí TČ (sleduju, kdy se pouští a okem jsem si to zkoreloval).

    Co se týče dotace, tak tam jsem skeptický, že bez ní a bez přetoků by to vyšlo levnějc, prootže do ostrovu jít nechci, to mi přijde nepohodlný.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CUKI: v podstatě dnes máš možnost platit spotové ceny, ale pro běžné odběratele je to příliš složité. Mít "letní" a "zimní" ceny mi přijde přirozené, protože topná sezóna je ustálený pojem a lidi to znaj už od středověku.

    Podle mých zkušeností se u nás ustálí tři asi 4 měsíce trvající sezóny, s mlhavým přechodem (na podzim doslova). Nejhorší je topná sezóna, to bude energie prostě nejdražší, a bude to lidi motivovat instalovat tepelný čerpadla a zateplení a rekuperační větrání a využívání odpadního tepla průmyslových procesů (3D tisk!!!). Tahle sezóna mlhavě (doslova) začíná v listopadu a trvá do začátku února Potom je sezóna, kdy je potřeba topit, ale slunce už svítí dost na to, aby to aspoň částečně pokrylo (cca únor-duben možná i kus května, teoreticky nastává krátce i na rozhraní října a listopadu, ale je krátká). No a pak je sezóna solárních přebytků, která trvá od května do září - 5 měsíců.

    CERMI_FOX: ano, viz předchozí - spotové ceny nejsou pro běžné odběratele, ti by uvítali ceny po měsících, zprůměrované. Mohli by si podle toho dokonce třeba i plánovat dovolené.... ztlumit topení a odjet někam do tropů v zimě dává smysl, Thajsko je plný Švédů :-)
    ONLY_Q
    ONLY_Q --- ---
    WARBABY8: špatně jsem se vyjádřil ale už to tu zaznělo.. 3x větší odběr (můj příklad 1kw) než je výkon panelu.. anlogicky když vezměš doma topení a dáš tři 2,5kW tak ten jistič poletí,,, to je jasný. ne?
    ELIJEN
    ELIJEN --- ---
    CUKI: No kdyz prepaneluju, tak stejne v lete budu mit megawattove pretoky a v zime to neutahne ani topeni. Ty baterie podle me do budoucna budou davat vetsi a vetsi smysl, protoze cim vetsi adopce FVE, tim levnejsi bude elektrina kolem poledne (dost mozna hluboko do zapornych cisel). Takze misto nabijeni z vlastni FVE si nabiju od nekoho jineho a jeste za to dostanu zaplaceno :)
    CUKI
    CUKI --- ---
    No já osobně mám v tomto ohledu velké dilema. Na jednu stranu jak píšeš budování vlastního zeleného zdroje v místě spotřeby dává smysl. Na druhou stranu logicky ten přebytek té solární energie nastane velmi brzy. Tedy se takové zdroje stanou přebytečné. Něco jako topení pomocí FVE. U dobře postaveného domu je to naprostý nesmysl.

    Ano elektřina se prostě zdražit musí, ale přesně ve chvíli, kdy to tvoje FVE za tebe nevyřeší.

    MADBANANA: Tohle je asi taky cesta, ale najít někoho kdo ti to dá na základě dílů co si pořídíš ty je dost naprd. Já osobně navíc bojuji s tím že potřebuji dost konkrétní typ (rozměr) panelů a nechytám se ani u solárních baronů ani s takovouto sadou.


    MADBANANA: Distributorovi by mělo stačit aby jsi zakázal pomocí smart meteru přetoky do sítě. Ale popravdě nevím jak to funguje, protože i ty komerční s tím mají dost problém co tak čtu.
    Tedy krom hrozící pokuty, je ještě problém v tom že ten elektroměr ti napočítá i proud který se vrátí do sítě jako kdyby jsi ho koupil. Počítá absolutní hodnotu. Pokud jsem to dobře pochopil.

    Na odpojení by mělo stačit jakékoliv relé, které splní galvanické oddělení.

    Co by zajímalo mě je jak probíhá synchronizace s amplitudou dané fáze. To se dělá nějak automaticky, ale jak to funguje?
    MARTI_SANKY
    MARTI_SANKY --- ---
    Nemohu najít vhodné informace, tak to zkusím zde a předem se omlouvám za hloupé otázky. Rodiče by rádi uložili nějaké peníze do fotovoltaiky. Mají možnost investovat kolem 150 možná i 200 tisíc Kč. Mají plochou střechu na jihovýchod, velmi mírného sklonu. Asi 15 stupňů.
    Má smysl jít se stávajícími dotacemi do fotovoltaiky?
    Nevím, kolik se dá z celkové energie ušetřit? Kromě koupelny topí plynem. V koupelně je elektrické podlahové topení. Vodu ohřívají plynem (vše kromě jedné koupelny) i elektrikou (jedna koupelna). Není ale v zásadě složité přejít kompletně na elektriku. To je věc kterou od začátku války na Ukrajině táta plánuje. Vaří jen na elektrice.

    A teď to podstatné co vůbec ale vůbec nechápu. Byla bych moc ráda za jakékoliv jednoduché vysvětlení.

    Jsou dvě možnosti zapojení. Přebytkovou energii prodávat dál do sítě. A nebo ji neposílat nikam.

    1/ Co se stane s tou elektrikou, kterou panely vyrobí, ale nespotřebuji? Je to problém a nebo pro ní musím najít využití, jinak se něco porouchá? Nedávno jsem četla, že Německo, jakože prodává, přebytečnou energii se záporným znamínkem. Tedy platí za to, že ji od něj někdo odebere. Pokud by nebyl problém ji nevyužít, proč by za to někomu platili?

    2/ Za nějakých pár let, kdy budeme mít na střeše každý solární panely, bude dle mého názoru, tato energie přebytečná. Bude to pro rodiče i pak finančně zajímavé ji vyrábět?

    Děkuji moc za vysvětlení. Možná přibudou ještě nějaké otázky.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam