• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    FRANCIMORSolarni technika,Solar cooking-baking & Elektrick bike,cars,
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CUKI: no, mě k úvaze o napůl zahloubené kouli přivedla úvaha kam s takovou spoustou zeminy :-) stovky tun horké vody by se určitě neměly jen tak vylít do okolí, ale právě, že dostatečně vysoká hráz z vyrubané zeminy by protržení zabránila. Kostka... no nevím. Když už, tak snad aspoň válec, ten se izoluje prakticky stejně dobře. Strop takového bazénu je ve skutečnosti konstrukčně náročný a ta koule by měla řadu výhod, pokud jde o spotřebu materiálu, no ale asi ne každému statikovi by se to chtělo počítat... na kostky mají tabulky a je to daný...

    V tomhle ten horký písek není tak marná věc, protože z definice se nemůže vylejt a dekl na to stačí v podstatě položit, nemusí být samonosný. Ještě existuje kompromis a to je mokrý písek (nebo spíš štěrk - čím víc vody, tím větší kapacita). Sice nemůžeš jít přes bod varu, ale zase platí to samé, co o písku, tedy že víko na štěrk v podstatě jen položíš a konstrukčně je to jednoduché. Problém je obrovský objem vytěžené zeminy. Můžeš ji samozřejmě použít jako izolaci.

    Samozřejmě lidi, co si třeba na zahradě pořizujou bazén, tohle neřeší a prostě to vykopou a odvezou. Já o tom přemýšlím i z hlediska toho, že nechci devastovat životní prostředí a dělat nějaký betonový zábor. Přímo pod barákem bych to teda mít nechtěl (když už, tak horkou vodu v nádržích... horký písek fakt radši asi ne, kdyby se něco porouchalo, abych nevyhořel... ale stejně od určitého objemu asi ne přímo pod barákem).

    Forem akumulace, která by nebyly hořlavé, výbušné, nebo toxické, aby šly umístit do obývaného území, z principu zas tak moc není. Tomu hledání materiálu předávajícímu skupenské teplo tání při pokojové teplotě fandím. Nejspíš to budou taky nějaké fujtajbly, no. Parafin je asi jediná možnost. Je ale hořlavý, takže ohřívání hořlaviny nějakou topnou spirálou nic moc, to leda tou horkou vodou.

    No, tady to dávaj přímo do podlah:
    Možnost akumulace energie ve formě tepla a chladu do akumulačních panelů | ASB Portal
    https://www.asb-portal.cz/stavebnictvi/technicka-zarizeni-budov/energie/moznost-akumulace-energie-ve-forme-tepla-a-chladu-do-akumulacnich-panelu

    dělaj se o tom diplomky:
    https://dspace.vut.cz/items/12775239-6dfe-4f2b-9618-1858e471d3fd
    CUKI
    CUKI --- ---
    FORELLI: no tak já má od listopadu do února asi mnohem větší potřebu elektrické energie. Počítám že tak 1MWh budu muset dovyrobit. 250kWh je nádhera. Tam se zatím nedostávám ani v nových projektech.
    CUKI
    CUKI --- ---
    XCHAOS: Jo ve velkém dávají smysl i jiné technologie, ale hotel ani vesnici stavět pravděpodobně nikdy nebudu.

    Koule má sice nejmenší povrch, ale zase se plně izoluje. prostě kostka dává největší smysl. Včetně lití betonu, nebo vázání výztuže. A určitě by měla být celá pod zemí.


    XCHAOS: Dělá se vše, ale koukni na tu cenu a na tu smysluplnost. Musí to být ekonomicky obhájitelné.
    FORELLI
    FORELLI --- ---
    WARBABY8: přesně, elektrocentrála na plyn a pohoda. Na těch cca 250 kWh za prosinec a leden by to asi ani na moc nevyšlo.
    CUKI
    CUKI --- ---
    WARBABY8: No já tedy počítám nesoběstačných měsíců víc. Loni jsem celej říjen jen 100% na FVE a od 1.11. mlíko a 3 dny mi trvalo jen doplnit baterku, počítám že listopad, prosinec leden a část února pojedu na alternativní zdroj. Kdybych to jel jen z agregátu, tak mi to nedává moc ekologický význam, pokud z něj nevyužiju to odpadní teplo. Ty jedeš všechno na finance, já na svůj dobrý pocit. :-) Jinak mé systémy jsou vesměs jednoduché. Ale i když bych teoreticky vyrobil 2,5 možná 3 násobek energie ze slunce. Zima je prostě marná.

    Další problém který řeším je jak agregát spouštět automatizovaně. Pokud je na LPG tak to u těch levných jednotek není tak easy zprovoznit.

    Jasné ty jedeš velké akce mega sem mega tam, takže pracuješ s úplně jinou technologií, já jedu nízkorozpočtově. Musí to být ekonomicky smysluplné bez dotací.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CUKI: proč myslíš, že stirling je nesmysl? mimochodem, plynový se dělá. Bál bych se jen hlučnosti. to, že to generuje elektřinu bez otáčivých součástek, je rozhodně plus...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CUKI: mě pořád vychází nejlépe prostě ohřát si hodně vody. Tepelná kapacita vody je téměř nesrovnatelná s jinými materiály. Na většinu míst ji nemusíš dopravovat náklaďákem, přiteče ti trubkou. Zbývá vyřešit vhodný tvar nádrže.... u kulové nádrže ti od jisté velikosti díky růstu objemu (a tím i akumulovaného tepla) s 3.mocninou zatímco povrchu s 2.mocninu (to teda funguje nejen u kulové nádrže, ale ta má nejmenší povrch a nejmenší potřebu izolace) prostě začne klesat ta křivka ztrát.

    Dimenzovat to pro jeden dům asi nedává smysl, ale kdybych navrhoval nějakou "udržitelnou vesnici" (což je podle mě jednotka, která má smysl... kvůli redundanci, a všemu), tak asi vyhrabu půlkulovou díru, vybetonuju ji + vybetonuju nad ní dóm a zahrnu to vytěženou zeminou, v nejvíc vyčuhující části, kde bude vrstva hlíny nejtenčí, zateplím. Od průměru nádrže asi 10m výše se začnou dít zajímavý věci, a to, že z krajiny vyčnívá zelení blob asi přes 5m, to mi přijde jako minimální zásah do krajiny.

    Mělo by to překonat hlubokou topnou sezónu 3-4 měsíce - cca od března už jde soláry u nás nadimenzovat tak, že na jaře se už topí jen solárem, ale cca od listopadu do února je potřeba minimálně nějaká akumulace tepla.

    Plus nedává mi spát jednoduchost té vertikální větrné turbíny, kolem které jezdím. Výkon pravděpodobně není nic moc, ale oproti monstrozitám natáčejícím se za větrem mi to přijde ďábelsky jednoduché (prostě 4 vertikální lišty, smontované do kříže... ta lišta zřejmě není jen šikmý kus plechu, ale aerodynamický profil, ovšem výrazně snáze vyrobitelný, než třeba složitě tvarovaný list vrtule... problém je, že MPPT pro větrné elektrárny je úplně jiné, než pro FV, do domovního invertoru by se to zřejmě muselo připojovat přes generátorový port)
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    CUKI: cca 10 měsíců v roce vše pokreje FVE a ty zbylé dva měsíce při dlouhodobém špatném počasí občas najede agregát a dobije baterky a jede se dál...
    Ty prostě na všechno jdeš moc složitě. V jednoduchosti je krása a síla...

    CUKI: nenavrhuju, ale bohužel ČEZ je pomalejší než výstavba domů, takže než se připojí dům k síti, jede třeba rok v ostrovu...
    CUKI
    CUKI --- ---
    WARBABY8: Nevěděl jsem, že navrhuješ soběstačné domy?
    CUKI
    CUKI --- ---
    WARBABY8: Jak?
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    CUKI: to je divné, že takto už jsme navrhli hromadu domů a všichni už x let fungují...
    CUKI
    CUKI --- ---
    XCHAOS: stirling je nesmysl.

    zatím nejblíže: https://allegro.cz/produkt/jednofazovy-prenosny-generator-koenner-soehnen-4000-w-plyn-c9b9d671-923e-4149-a888-9eba3c38ba8f?offerId=12873075552

    Ale nevím jak z něj dostat rozumně to odpadní teplo.
    taky nevím jak vyřešit automatický rozběh.

    Druhá možnost je hledat motor agregát který by nabíjel rovnou baterii. Tedy cca DC kolem 58V a byl vodou chlazený. Ale tam je zase vodou chlazený asi jen válec a účinnost a další parametry neznámé: https://www.aliexpress.com/item/1005004902079417.html
    CUKI
    CUKI --- ---
    WARBABY8: Nemám jak předimenzovat více FVE, agregát sám osobě nestačí a je při nízké účinnosti motoru nepoužitelný pokud nebudu zpracovávát i odpadní teplo. Ale zatím jsem nepřišel na vhodný výrobek který mohu k tomuto účelu přebastlit. Komerční řešení jsou nesmyslně drahé a neodpovídají složitosti.

    Tedy stále hledám motor-agregát (ideálně LPG) v jednotkách kW do EE kde bych alespoň rozumnou část odpadního tepla poslal nějak elegantně do výměníku. edy ideálně vodou chlazený motor. Ale ty se nevyskytují. :-(
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    WARBABY8: jenže cílem není pořídit agregát, ale spíš dodávat do sítě v době, kdy jsou dobré spotové ceny. Ale skupenské teplo tání neprotlačí do sítě (zatím...)

    CUKI: no, takové ty velké solární termály taví sůl, a zřejmě to má svoje kouzlo. Horkem z roztavené soli by šlo zřejmě pohánět stirling, ale máš problém s hlukem, možná větší, než u vertikální turbíny na střeše (v Hodyni kousek za Řevnicema má jeden barák na střeše poměrně velkou vertikální turbínu, která se vždycky když kolem jedu točí jako divá, a je to překvapivě tichý... )
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    CUKI: tak předimenzuj FVE, pořiď agregát a máš hotovo. Kam mám poslat fakturu?
    CUKI
    CUKI --- ---
    Trochu jsem gachgpt konfrontoval a dostal jsem:
    "Závěr:
    Dihydrát síranu vápenatého nemá teplotu tání 32–40°C, jak jsem původně uvedl, a za tuto chybu se omlouvám. Tento materiál není vhodný pro běžnou domácí akumulaci tepla v nízkých teplotách. Pro tento účel doporučuji zaměřit se na jiné phase change materials (PCM), jako jsou parafíny nebo hydrátové soli.

    Pokud bys měl zájem o další materiály nebo podrobnosti o těchto alternativních materiálech pro fázovou změnu, rád se podívám na konkrétní možnosti."

    :-) Ale je zajímavé že ta disertačka to sama o sobě obsahovala taky. Že by používali chat GPT také? :-D
    CUKI
    CUKI --- ---
    Mě to taky nesedí, našel jsem někde nějakou disertačku ve které byli byli vypsány materiály které mohou tát při běžných teplotách a byl tam uveden. No a pak jsem se zeptal chatgpt, která mi to potvrdila, ale ona je schopná potvrdit cokoli.

    Jinak by muselo docházet k této reakci třeba v oblasti Sorbasu. Je tam sice dost sucho, ale ty teploty naprosto běžné.

    Teď jde o to jestli tam není jiný zakopaný pes a nebo je ta disertačka tak špatná. Navíc ji teď nemůžu dohledat, protože se mi restatroval v noci počítač :-(
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CUKI: chatgpt se vymýšlí spoustu blbostí, jsou na to tady na NYXu minimálně 2 různé kluby. Když neví (na wiki to uvedené není), tak si něco vymyslí.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CUKI: hele, koukal jsem na měrné skupenské teplo tání samotné síry (malá hustota) a taky olova (velká hustota) a tenhle směr fakt nic moc. Na vodní led hned tak něco nemá :-) stejně tak ohřívání vody je překvapivě efektivní, i s přihlédnutím na ten malý teplotní gradient, kterého jde dosáhnout, než to uvaříš. Počítal jsem nějaké to ohřívání písku na vysoké teploty a kromě toho, že hodně rozpálené věci mi přijdou poněkud nebezpečné (ale zase písek je strukturálně pevný a stačí na něm nahoře izolace a nemá se to kam moc propadnout). tak tepelná kapacita písku taky nic moc.

    S tím skupenským teplem je to zajímavá věc, ale málo látek má vhodně nízkou teplotu (ne moc nebezpečnou) a současně dost vysokou hustotu. A s tím sádrovcem se nejspíš mýlíš, obávám se.
    CERMI_FOX
    CERMI_FOX --- ---
    CUKI: dihydrát síranu a.k.a. sádrovec mám doma v čisté potravinářské kvalitě a rozhodně netaje při teplotě těla :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam