• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    NIEKT0
    NIEKT0 --- ---
    Zrovna pri tejto havari sa dost spekulovalo o sabotazi, co si pamatam tak tam mali nalozene 3 glonass satelity,
    a tym ze padla sa odlozilo sfunkcnenie ruskeho pozicneho systemu. (a clanky v lidovkach bez citovaneho zdroja v style "cesti turiste v libanonu" tomu moc nepomahaju:)
    BRENMCGUIRE
    BRENMCGUIRE --- ---
    ONDRA_99: Tak na toto nevím jestli je to ve většině o lidské chybě.

    SEJDA: Ale tak jistě, ale ať už jsou rusové jaký koliv, v kosmickém programu si myslím, že stále patří mezi špičku.
    Když to zjednoduším tak sice jejich systémy jsou sice tak trochu nekonfortní oproti americkým, ale co do spolehlivosti si třeba s NASA nezadají. Viz třeba to kdo posílá zásoby na orbitální stanici a díky komu se orbitální stanice nezavřela. Amíci stále ještě nemají náhradu za raketoplány, Venture Star se někam uplně vytratil, objevilo se sice pár zmínek o nových projektech, ale to je asi tak nějak vše a nemluvě že do svých raket montují ruské motory. :)

    A tohle by ti také něco mohlo ukázat o tom jak na tom se spolehlivostí pilotovaných letů rusko je:
    List of human spaceflights - Wikipedia, the free encyclopedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_human_spaceflights

    Zkrátka se mi nelíbí takovéto ukazování, těch lidských chyb bylo mraky jak u Rusů tak i Amíků.

    A bohužel každý se může splést a pokud se tak stane ve smyslu, že třeba zazmatkoval nebo tak, tak bych jej za to neodsuzoval. Hlavní je že přitom nepřišel nikdo o život. Prachy a materiál vem čert.
    KULA
    KULA --- ---
    Tak či tak, to, že je to čidlo obráceně a raketa se chtěla jen zorientovat podle dat, to už víme....hmm tak od týden po startu? Nechápu, proč to prezentují teď, když tenhle závěr je znám už 3 roky....
    BROUKOID
    BROUKOID --- ---
    ONDRA_99: to si me privedl na zajimavou myslenku.. existuje vubec nejaka havarie ktera se NEDA oznacit za lidskou chybu? Protoze konstrukcni chyba (chyba konstrukteru), vada materialu (chyba kontroly), atd, atd.. to vsechno jsou vlastne lidske chyby. Za "ne-lidskou" chybu bych asi bral neco jako zasah meteoritem, nejakym postrannim bleskem (mam pocit ze jsem cetl ze mohou zasahnout az desitky km od probihajici boure) - a obecne veci kterym se zadnym rozumnym (nebo ekonomicky prijatelnym) zpusobem zabranit neda..
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    BRENMCGUIRE: tak je predne neverim rusum nos mezi ocima, pokud jde o tiskove zpravy. Takze mne napada, pokud by slo o systemovy problem, o kolik miliard rublu by schudl uz tak sankcema vyzably rusky vesmirny program? Resp o kolik by se zvysilo pojistne? Takze to udelal tady Voloda, trocha vodky a prehozena cidla, jinak je to v Bajkonuru s Progress vse na 300%.
    Samozrejmne by nejake systemove pochybeni vrhlo negativni svetlo i na jaderne-obranny program, a schopnost balistickych raket se vubec vzdalit s ruskeho uzemi, resp mezinarodnich vod.
    Podle mne ma to konstatovani, ze za to muze 1 osoba, mnohem vetsi dusledky, nez nejake suche konstatovani "opet lidsky faktor".
    ONDRA_99
    ONDRA_99 --- ---
    Tak ono v naproste vetsine to je o lidske chybe ne? Bud neaky technik neco udelal spatne, nekdo neco spatne zkontroloval, nekdo dodal min kvalitni soucastku, nez udaval, ...
    BRENMCGUIRE
    BRENMCGUIRE --- ---
    SEJDA: Ježiši marja, to kdyby se měli takhle propírat všechny chyby to by bylo článků. Horší je pokud při nějaké chybě u toho někdo zařve jako třeba u Chalengeru. :/
    Tam se dá taky lehce mluvit o chybě x lidí, pokud si to nepletu. Taky zanedbali kontrolu.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    Ruský technik zničil omylem raketu za miliardy | Věda | Lidovky.cz
    http://relax.lidovky.cz/...cil-omylem-raketu-za-miliardy-fr6-/veda.aspx?c=A160301_120105_ln_veda_ape
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    Falcon 9 opet no go. Tentokrat za to muzou vetry. To se mi stava taky...
    BRENMCGUIRE
    BRENMCGUIRE --- ---
    NEBULA: Ano je. A vůbec spousty dalších prováděných experimentů. :)
    Stejně tak jsem náhodou objěvil videa indukčního tavení taky docela síla. Jen by mě zajímalo jak by to vypadalo když by se to provádělo v beztížném stavu.
    NEBULA
    NEBULA --- ---
    BRENMCGUIRE: ten ping pong je taky dobrej :) všechny videa ;)
    BRENMCGUIRE
    BRENMCGUIRE --- ---
    Nevím jestli náhodou nebylo, přišlo mi to zajímavé video.
    RED 4K Video of Colorful Liquid in Space
    https://www.youtube.com/watch?v=bKk_7NIKY3Y
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    SpaceX calls last-second rocket abort - BBC News
    http://www.bbc.com/news/science-environment-35686713
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    JANOS: My tenkrat leteli na Floridu na start STS-133, ale kvuli chybe izolace byl start odlozen o 4 mesice :( Ale i samotne KSC stalo za to.
    JANOS
    JANOS --- ---
    BROUKOID: To ne, byli jsme tam 2 tydny cela rodina, den jsem stravil v Kennedy (Astronaut Training Experience, Atlantis...), a tohle by byla jenom takova supr-tresnicka na zaver tripu.
    BROUKOID
    BROUKOID --- ---
    ARCHIMEDES: tak to samozrejme souhlas. Ja to jenom trochu vic prozivam, protoze spacex hrozne fandim.
    Mimochodem by me docela zajimalo, jestli takovyhle abort po zapaleni motoru dokazi i ostatni rakety?

    JANOS: tak aspon doufam ze sis tu letenku nekoupil jenom kvuli tomu :)
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    BROUKOID: Tak s tím teprve začínají... Lepší pár abortů u mise, která to snese, než selhání za letu.
    JANOS: Chápu, upřímně tě lituju.
    JANOS
    JANOS --- ---
    Ja se vam musim priznat s necim... Vcera jsem letel letadlem z Floridy domu, a meli jsme odlet 22 minut pred startem SpaceX. Byl jsem nalepenej na okynku presne v cas T, a zoufale cumel smerem na Cape Canaveral :(

    Byl jsem jenom asi 200 mil daleko, viditelnost byla suprova, a ted me strasne stve ze jsem prisel o jedinecny zazitek videt start rakety z letove hladiny 10km nad morem :(
    BROUKOID
    BROUKOID --- ---
    ARCHIMEDES: ano.. a to je asi take hlavni zdroj soucasnych abortu..
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    Teď vlastně startují s přechlazeným palivem nebo ne?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam