• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika
    BROUKOID
    BROUKOID --- ---
    Koukam, ze "Jak sla astronavigace na vadr" je tady docela popularni literatura...
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    no ale redshift funguje, to zas jo
    HWLLFFRDD
    HWLLFFRDD --- ---
    SEJDA: To vím naprosto přesně: ne, nejde to :)
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    SEJDA: Ne.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    HWLLFFRDD: a neni to jedno, jestli je to 0 nebo oo, kdyz se ani nedokazes ohlednout aby ses mrknul na hodiny? .. resp, kdybys letel rychlosti svetla, a mrknul by si .. nepohybovalo by se tvoje vicko rychlosti vyssi nez c ?
    HWLLFFRDD
    HWLLFFRDD --- ---
    Já sem teď zmatene z toho co napsal BIDAK, mám pocit že při rychlostech blížících se rychlosti světla to s tím časem plynoucím z mého pohledu stejně platí, ale při samotné rychlosti světla už ne, protože tam čas přestává hrát roli... je to vysvětlený v tom populárně-naučným videu Vsauce, co jsem linkoval, akorát po proklikání si nejsem jistej, jestli z to teda z pohledu fotonu, letícího rychlostí světla trvá nekonečně dlouho, jak jsem dříve napsal, nebo nekonečně krátce, ale už se mi to teď nechce kontrolovat
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    1/ prece nejde o rychlost svetla .. ale rychlost blizkou rychlosti svetla ..
    2/ kdyz mines objekt (treba Merkur), k tobe bude privracena strana, ktera je odvracena od Slunce, takze ti cas fotonu ze Slunce ten objekt zastini , ale ten nebude cerny, nebot odrazi "svit hvezd" a to i smerem k tobe
    3/ nicmene by to byl velmi zvlastne deformovany pohled viz HWLLFFRDD
    JVMLOK
    JVMLOK --- ---
    BIDAK: To přece nijak nepopírá to co jsem napsal??? Proč by měla mít moje rychlost na světlo nějaký vliv? Kdyby se slunce rozsvítilo v okamžiku mého startu, poletím s prvními fotony stejně rychle a uvidím pořád to samé. Pokud vyletím v průběhu života zdroje, při překonání rychlosti světla se budu dívat pořád dál a dál do minulosti, při rychlosti těsně pod c uvidím slunce s brutálním červeným posunem a při c uvidím to samé co na startu. není tak? Jestli ne tak nutně potřebuju dlouhé vysvětlení srozumitelné pro děti :)
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    HWLLFFRDD: Čas by ti z tvého pohledu plynul pořád stejně rychle.

    JVMLOK: To je právě to těžký na představu. Rychlost světla je to jediné co nezávisí na tvé rychlosti. Je stále stejná. Tak jak si to představuješ to prostě nefunguje.
    HWLLFFRDD
    HWLLFFRDD --- ---
    JVMLOK: No jo, to mi nedošlo :)
    JVMLOK
    JVMLOK --- ---
    HWLLFFRDD: to je pohled dopredu, ne dozadu.
    JVMLOK
    JVMLOK --- ---
    NECROMAN: pokudbychom leteli rychlosti svetla od slunce meli celou dobu uplne statickej obraz nebo uplnou tmu v okamziku, kdy by posledni fotony letici po stejne trajektorii njako my byly nerozeznatelne s pozadim.
    HWLLFFRDD
    HWLLFFRDD --- ---
    NECROMAN: Je to fakt zajímavá perspektiva, ale ve skutečnosti bychom viděli cca tohle:



    This is what it would really look like to travel at near-lightspeed
    http://io9.gizmodo.com/5976041/this-is-what-it-would-really-look-like-to-travel-at-near-lightspeed

    A krom toho by nám neplynul čas tímhle tempem, ale nekonečně pomalým tempem, nebo tak nějak
    Pokryto tady: https://www.youtube.com/watch?v=ACUuFg9Y9dY
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    Jak by to vypadalo, pokud byste leteli rychosti svetla od Slunce
    Riding Light
    https://vimeo.com/117815404
    CLUMP
    CLUMP --- ---
    CLUMP: Tak nakonec to zrevidovali a je to pry foceno ze vzdalenosti 20 m. A tady nejake pokusy o vytazeni detailu od uzivatelu JohnVV a Roman Tkachenko z Unmanned Spaceflight:



    CLUMP
    CLUMP --- ---
    Another One of Saturn's Moons May Have a Global Ocean
    http://gizmodo.com/another-of-saturns-moons-may-have-a-global-ocean-1787275495

    The evidence is mounting that our solar system is rife with oceans. Last week, scientists reported that Pluto could have an insanely deep liquid water swimming pool beneath its surface, and on Monday, NASA revealed new evidence for geyser activity on icy Europa. Now, another frozen moon is poised to join the club of outer space scuba retreats: Dione.

    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CLUMP: mě zaujal tenhle, 11 cm na pixel, 2h před dopadem:
    ONDRA_99
    ONDRA_99 --- ---
    NYIBELUNGER: Je fakt, ze s trvanlivosti v radu let by taky nemeli problem, vsak na tech jejich umelotinach se nama co kazit.
    NYIBELUNGER
    NYIBELUNGER --- ---
    SEJDA: Možná aby nebylo od věci do celého procesu zapojit Agrofert. Jejich koumaci by za využití místních surovin (rozuměj kamenů) a zbytků jídla dokázali vytvořit náramné pochutiny :-)
    CLUMP
    CLUMP --- ---
    Space in Images - 2016 - 09 - Comet from 51 m – wide-angle camera
    http://www.esa.int/spaceinimages/Images/2016/09/Comet_from_51_m_wide-angle_camera

    Rosetta's last image of Comet 67P/Churyumov-Gerasimenko, taken shortly before impact, at an altitude of 51 m above the surface.

    The image scale is about 5 mm/pixel and the image measures about 2.4 m across.

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam