• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    NECROMAN: Protože tam nenatek LOX?
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    BIDAK: testování tlakování druhého stupně, které vedlo k depressurizaci.
    Je to jedna z mála havárií, kde nedošlo k explozi a to i přesto, že spodek rampy zaplavily tuny tekutého paliva.
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    NECROMAN: Eee, to bylo schválně v rámci testu? Nebo nějaký lapsus?
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    Zajimave starsi video:
    ATLAS AGENA ROCKET DEPRESSURIZES ON PAD, COLLAPSES AND TEARS ITSELF TO PIECES
    https://www.youtube.com/watch?v=imkdz63agHY
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    ARCHIMEDES: No, tady je problem s cestinou, nevedel jsem jak je to spravne cesky. Podelany impeeiani jednotky. :-)
    DARKMOOR
    DARKMOOR --- ---
    ESTEN: Naštěstí ne a kdyby jo, tak by bylo rozumnější si udělit volno a radši už na nic nesahat a odpočívat :D
    ARCHIMEDES: Taky se cítím malý, červený a je mi nějak horko... :P
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    NECROMAN: člověk by čekal, že ten tým co má někde v krabici odbot firmware Voyageru na děrných štítcích (nebo možná na nějaké magnetické pásce?) se už jen nudí,co? :-) (My takovéhohle týpka máme ve firmě, tihle ti mladí... :-)
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    XCHAOS: to bych měl docela strach pustit trysky po 37 letech a doufat, že vše bude fungovat jak má.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    News | Voyager 1 Fires Up Thrusters After 37 Years
    https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?release=2017-310
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Tak prý to není až tak jednoduché, že by si spletli místo startu... ale jiný azimut startu v tom roli hrál:
    Soyuz fails to deliver 19 satellites from Vostochny
    http://russianspaceweb.com/meteor-m2-1.html#1130
    Byla to trochu komplexnější chyba (chci vidět, kdyby to programoval někdo z nás..).
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    ARCHIMEDES: (Aby bylo jasno, taky jsem si to kdysi pletl, za což se stydím :) )
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    BIDAK: Budu za hnidopicha, ale za tohle dávám studentům u zkoušky ze Základů kosmonautiky půlstupeň dolů :)
    Ne libra ZA sekundu, ale (teď mi u imperiálů hapruje češtin) librosíla-sekunda (newton-sekunda). Impuls je síla KRÁT čas, ne děleno :)
    EDA
    EDA --- ---
    ESTEN: TEĎ přesně jsem se nad tím zamyslel... Jak si ten chudák, co to měl udělat, v klidu popíjí kafe, kouká na obrazovku, jak to hezky letí... A těstě před zážehem posledního stupně mu dojde, že je úplně v řiti :-)
    ESTEN
    ESTEN --- ---
    DARKMOOR: nepracujes doufam na nejakym vesmirnym hardwaru?
    DARKMOOR
    DARKMOOR --- ---
    OTAVA: BIDAK: Radšu budu dál pracovat, dneska mi hvězdy nepřejí :)
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    OTAVA: Poněkud. :)
    DARKMOOR
    DARKMOOR --- ---
    OTAVA: Sry, nevím proč jsem tam napsal metry za sekundu místo newtony. Omlouvám se za zmatení.
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    BIDAK: ach tak, to je ovsem jina, ponekud ztraceno v prekladu.
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    BIDAK: Specifically, software that calculated the total impulse produced by thruster firings calculated results in pound-seconds. The trajectory calculation software then used these results - expected to be in newton-seconds - to update the predicted position of the spacecraft.
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    OTAVA: Libra za sekundu je přece impulz. Přidej si tam newtony a máš to správně. Jsem na to ani nechtěl upozorňovat.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam