• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    BETTER: Děkuju. Zajímavý.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    BETTER: jj asi tech vedeckych skupin bude nekolik :
    Light-gas gun - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Light-gas_gun
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    BETTER: OK, jasně. V tom případě by mě zajímalo jak urychlili ten kus plastiku.
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    To by mě zajímalo kde se ve vesmíru vzal takovej blok aluminia.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    BIDAK: lbpqin :D
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    Libra na čtvereční palec!
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    KAERO: nekteri uz to ani nevnimame to mas jako °C ,°F, K .. lb, oz, kg, g .. €, Kc .. ft, in, cm, mm .. clovek by se z toho prepocitavani taky mohl zblaznit :D

    Ale vis co je vtipne, ze 15 000 mph je unikova rychlost ve vysce cca 10 000 km :D
    KAERO
    KAERO --- ---
    fakt prudite. zadnych 15 000 mph, ale proste jednoduchych normalnich 24 000 km/h, neboli 6.86 km/s jak je psane na tom samotnem objektu. zadnych 1/2 oz, ale 14 g.
    Jestli nekdo zacne prudit ze nema smysl prepocitavat, nebo ze mile jsou stejne dobre, tak si uvedomte ze ten vyzkum ocividne probihal v normalni SI, ale kvuli americkym novinarum/obcanum se to asi prepocitalo na mile, aby si bezny american to mohl pocist (coz se deje furt, vivat NASA).

    BETTER: 2 machy na orbite? asi ne. moc vzduchu tam neni aby melo smysl vyjadrovat rychlost v pomeru k rychlosti zvuku v danem miste. Micro -> mikro.
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    SEJDA: ktere dva satelity se mohou srazit s rozdilem rychlosti 15,000mph Ty dva, z nichz jeden je na retrogradni draze, nebo obecne receno, ty dva, ktery maji dostatecne velkej rozdil sklonu drahy.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    BETTER: jsem si vedom toho ze funknci zarizeni muze byt rychlejsi .. vsak pokud vezmes za vztaznou soustavu ten plastovy kousek, pak se na nej riti obrovksou rychlosti obri kus hliniku :)
    Ale je mi jasne, ze jde o rizika spojena s kolmym, nikoli souosym, "bombardovanim", kdy teleso bombradujici ISS bude jeste urychleno zemskou gravitaci. Jenom mi jako prvni vytanul na mysl film Gravitace. Kde tusim byly rozdily rychlosti radove nizsi.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    NECROMAN: a ktere dva satelity se mohou srazit s rozdilem rychlosti 15,000mph?
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    This is what happens to aluminium when a 1/2 oz piece of plastic hits it at 15,000 mph in space
    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---
    Vyšší úroveň snímkování Země | www.kosmonautix.cz
    http://www.kosmonautix.cz/2018/02/vyssi-uroven-snimkovani-zeme/

    Zajímavý systém posílat tam hejna levných snímkovacích družic (aktuálně skoro dvě stovky) s omezenou životností a celkem rychle tím přirozeně zlepšovat celý systém.
    JONAS3
    JONAS3 --- ---
    ATOMIKS: Představ si to naopak. Ten náklad se nahoru nedostane, ale stál nějaké peníze, úsilí atd... jak to potom budeš obhajovat před tím, kdo to platil?
    Běžný náklad se pojišťuje, tohle nikdo nepojistí... (teda leda že by zapomněl Elon zrušit ručení tomu autu, ale nevím, jak by pak vyplnil formulář o nehodě :D)
    Prostě se smiř s tím, že to nedává smysl, dávat tam cokoliv, do čeho musíš investovat víc než je nutné pro balast.
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    ONDRA_99: to si představit umím, lidi dělají všelijaký věci .o) ale zas si nedovedu představit (?) že by se to platilo univerzitám z veřejných peněz (ta rychlost jejich přiklepnutí.) a je otázkou, jestli by si vědci od Elona nechali dát do prvního startu rakety nějak homemade bastl. zas šlo o seriózní start, kde se nemělo nic takovýho podělat, to je mi jasný.
    ONDRA_99
    ONDRA_99 --- ---
    ATOMIKS: Neni to jen o provoze, i kdyz i ten stoji ranec. Ukaz mne cloveka, ktery bude 2+ let v nekolika lidech vyrabet neco za minimalne statisice (spise miliony) a pak ty sve mesice tvrde prace, testovani a vseho okolo, polozi na vrch neceho, co ma velkou sanci, ze se nahoru vubec nedostane. To ti prijde, ze je lidska prace tak malo cena, ze je ok takhle riskovat takove mnozstvi prace a prostredku?
    BROUKOID
    BROUKOID --- ---
    ATOMIKS: az si vyrobis a vypustis svoji raketu, muzes si tam dat uzitecnejsi balast :)
    HNIZDO
    HNIZDO --- ---
    ATOMIKS: cpat sebeprimitivnejsi vesmirnou sondu, kterych je ve vesmiru uz bambilion, do rakety, o niz jeji tvurci doufali, ze prinejlepsim nebouchne hned na startu, mi neprijde rozumne.
    osobne jsem rad, ze se nasel konecne nekdo kdo sebral exkluzivitu vesmiru vedcum, vladam a vojakum. Bylo na case.
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    ATOMIKS: takhle, nějaká univerzita nebo organizace by asi chytřejší "balast" udělala, kdyby to
    1) SpaceX nic nestálo
    2) nezdrželo
    3) nijak neohrozilo samotný let
    4) a všichni by souhlasili s reálnou 50% možností, že to vybuchne

    ale rozhodli se jinak a my s tím můžeme nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se s tím dá dělat :D
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    ATOMIKS: Je dobře vyzkoušený že do tohohle nikdo nejde. Nikdo nevěděl jestli to neselže a nerozfláká se to.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam