• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    NECROMAN: ok, tady je odpověď
    No.
    Curiosity took 3 years to travel 10 km. There are no plans to visit InSight, Curiosity's mission is to survey Gale Crater and climb Mount Sharp.
    mars - Can Curiosity pay InSight a visit? - Space Exploration Stack Exchange
    https://space.stackexchange.com/questions/32350/can-curiosity-pay-insight-a-visit
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    TOXICMAN: Nabízí se otázka jak daleko je Curiosity? Je šance dojet k InSight na návštěvu? :)
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JAZZZ: "dokončili vývoj návrhu" = dokončili další powerpointovou prezentaci :-)

    nicméně, zachraňovat blok s 4 tryskama pomocí prakticky stejného mechanismu skládacích křídel asi dává větší smysl, než zachraňovat booster s jedinou trysku. ty křídla budou vážit prakticky stejně. No jsem zvědav. Sputnik.cz je samozřejmě věstník jarovizace.. z toho se člověk nedozví nic.
    JAZZZ
    JAZZZ --- ---
    BIDAK: tak spon pro zasmani :)
    V Rusku dokončili vývoj opakovaně použitelné rakety - Sputnik Česká republika
    https://cz.sputniknews.com/svet/201807267782038-Rusko-mnohorazova-raketa/
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    BIDAK: Rusové mají koncept stupně Baikal připravený už asi 20 let a mě osobně to přijde moc hezký. (Jak u toho mají řešený vstup do atmosféry, to ovšem nevím... ale kombinace skládací otočná křídla + proudový motor + podvozek sama o sobě nevypadá těžší, než nohy a rezerva paliva u SpaceX...).

    Možná to rozšíření na 6 boosterů souvisí právě s režií té vícenásobné použitelnosti.. a taky s tím, aby se s nima bavil Kazachstán, kterému padání prvních stupňů na jeho území postupně začne asi víc a víc vadit... sice nejde tolik bezpečnost jako o to, že se tím ze stepi vytváří smetiště... ale podle mě Kazaši docela přirozeně cejtěj, že zastaralost technologií, které Rusové používají na Bajkonuru k jejich národní prestiži nepřispívá... (a národní cítění je tam teď celkem velké téma, co jsem tak pochopil).

    Podle mě na jednu stranu Bajkonur chtějí, na druhou stranu pro ně moc nemá význam vydírat z Rusů maximum peněz, když ty si opatřej i jako z příjmy z ropy. Takže vícenásobné použití nosičů jako součást tlaku z kazašské strany je podle mě naprosto představitelný scénář... (varianta, kdy počty komerčních startů z Bajkonuru klesají k nule, určitě není to, co Kazaši zamýšleli...)

    Další možnost je, že po odchodu Rusů by Kazaši zkoušeli provozovat kosmodrom komerčně. To je asi nepřijatlené např. pro ruské vojenské aplikace - ale pro Rusy by mohlo zajímavé dostat svou technologii do té podoby, že by se vyplácela i po skončení výlučného pronájmu...
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    XCHAOS: Cokoliv novýho musí umět přistát.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SEJDA: proč ne? ty motory jsou samy o sobě velice spolehlivé. Mimo Sea Launch problémy v podstatě neměly... bavím se teda o všech reinkarnacích: 1, 2 a 4 komorových, od Energii přes Zenit, Atlas V a Angaru až po Antares.

    Podstatné je, aby Rusové konečně přestali plašit a navrhovat desítky paralelních konceptů a soustředili se na jeden. Na tomhle je aspoň dobré to, že základ motoru je v podstatě stejný s Angarou... akorát, pokud tomu dobře rozumím, se jim zlevní výroba, protože nebudou muset vyrábět tolik turbočerpadel - a zlevní i provoz, protože méně startů silnější rakety.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ExoMars Rover Prototype Trials In The Atacama Desert - SpaceRef
    http://spaceref.com/mars/exomars-rover-prototype-trials-in-the-atacama-desert.html
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    XCHAOS: 7 Zenithu slepenych dohrody? tak to urcite klapne na prvni pokus :D
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    (BTW, už jsem to sem psal, před asi rokem dvěma, ale počítám, že lidi v klubech na NYXu se v průběhu času trochu obměňujou, tak uvidíme...)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    BIDAK: Jj, very Asparagus, much Staging :-) taky jsem k tomu původně chtěl napsat komentář "Kerbal space program approves" ale během procesu copy+paste URL mezi svými 50ti otevřenými taby na to zapomněl, takže dík za doplnění :-)

    Přesně s tímhle (tedy akorát počet motorů jsem suploval různými délkami nádrží) se mi podařil Mun landing vč. úspěšného návratu v úplně původní betě, co byla kdysi releaslá i pro Linux, a kde fakt nebylo skoro nic - teda podařilo se mi to asi 3x ze 100 pokusů, ale přeci :-)

    Pokud navíc použijou jejich "Stage IV" (tedy kyslíkovodíkový stupeň, u mého Kerbal vehiklu první horní stupeň s nízkotahovým morem) i pro TMI (Trans Mun Inejction) tak už to bude skoro přesně jako u mě... akorát díky tomu, že v Kerbalu se neodpařuje žádný vodík, jsem tam ten samý stupeň používal i pro brždění a zahájení sestupu na Mun, co to šlo... (tzn. hodně v ruském stylu Block D+LK)
    BIDAK
    BIDAK --- ---
    XCHAOS: Velmi Kerbal.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Koukám.. Rusové přišli s docela zajímavým konceptem superrakety:
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    CYBERWOLF: Délka, kterou urazí světlo ve vakuu za 1/299 792 458 s? Co si pod tim sakra mam predstavit? Opravdovi muzi meri vzdalenost na zrnka jecmene! To kazdej vi, kolik je! 8)
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    Ono ani nemusíme překonávat oceány - můj otec, například, neuznává jako jednotku tlaku pascal, protože co to jako je? Newton na metr čtvreční, pod tím si člověk nic nepředstaví, ale atmosféra, to je přece jasný. Nebo ještě bary, to vychází podobně jako atmosféry, ale pascaly jsou psakvily. Jasně, bar je 100 kPa, ale kdo by se s tím počítal.
    KAERO
    KAERO --- ---
    SEJDA: napodobne jak psal ARCHIMEDES, kolega delal v USA na univerzite v tymu na plasmove reaktory, a od fyziku po soustruhare fungovali v palcich. do clanku v evropske konferenci strcili samozrejme centimetry.

    nebo osobni zkusenost z kanadske(!) firmy u americkych hranic - delaji spickove merici stroje, ale delka dratu je 2 palce misto 5 cm. samozrejme ze tam vsichni maji vysokoskolskou fyziku, a kazdy metr ma obe stupnice.

    takze jsem premyslel, jestli ten kdo navrhoval rychlosti oddeleni tepelneho stitu premyslel v metrech nebo milich. Do nejakeho vystupniho dokumentu urcite napise vse v SI a preda to spolupracovnikum, ale to neni to same jako by uz od zacatku premyslel v SI. a to jak premyslel se da poznat treba podle toho zaokrouhleni.
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    SEJDA: Záleží na tom, jak je vnímají. Když jsem se s ní bavil, hezky to shrnula jedna doktorandka z Chicaga:
    "Jasně, že o fyzice uvažuju v Kelvinech. Ale když v předpovědi počasí nedostanu teplotu ve Fahrenheitech, nevím jestli bude teplo nebo zima."
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    KAERO: vsichni lide, kteri se kdyz na vysoke dotkli fyziky znaji SI.
    PER2
    PER2 --- ---
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam