• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SUMAC: tak Měsíc sám o sobě není bůhvíjak zajímavý cíl, ale je relativně blízko. Co je ale problém, že úplně vymizel duch letů do hlubokého kosmu. Což je prostě zvláštní, protože tyto lety by byly z řady hledisek zajímavé samy o sobě, což konečně teď zohledňuje projekt Lunar Gateway,

    To co zmiňuješ, je přesně vyjmenování těch problémů: raketoplán byl ušlechtilý záměr, který ale v důsledku příliš mnoha kompromisů nebyl moc dobrý v celé řadě úkolů, které se očekávalo, že bude plnit, a tyto role byly postupně škrtány ze seznamu jeden za druhým. Kosmonautika se v USA stala vnitropolitickým tématem, jako jedna z neprestižnějších a nejlépe financovaných nerepresivních kompetencí federální vlády. Jenže ona hrála roli i v té soft-power na mezinárodní scéně a tam prostě ta role "budeme vám dělat taxíkáře" nebyla vnímána tak prestižně, jako nějaké skutečné prvenství. Samozřejmě tu byly úžasné úspěchy bezpilotních misí, jenže zase... vozítko na Marsu prostě svět vnímá víc jako hračku a míň jako odvážný hrdinský čin...

    Čína sice uvažuje, že bude kosmického taxíkáře za peníze dělat taky, ale rozhodně tu prestiž chtějí vydojit spíš z toho, že předvedou, co umí.
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    XCHAOS: to bych rozhodne nerekl. USA a NASA se misto celkem bezpredmetneho posilani lidi na mesic kazdych 10 let rozhodlo tyhle penize vyuzit na to postavit raketoplan a umoznit na nem litat lidem z celeho sveta (to museli udelat pro prestiz vic nez opakovat Apollo pac Soyuz tehdy vozil cely vychodni blok v Interkosmosu) a vypoustetet z nej jejich druzice, pak se rozhodlo zachranit MIR a rusky kosmicky program a pak se rozhodlo postavit ISS s dalsima asi 20 statama a naucit se pri tom spolupracovat s Ruskem, coz byl pro USA daleko vetsi technologicky a geopoliticky zisk v pilotovane kosmonautice nez nejake opakovane pristavani na mesici.

    Samozrejme, kdyby slo na NASA 5% rozpoctu a ne 0,5% tak by USA mohli mit vsechno, ale penize nejsou tak se nemuze delat vsechno a musi se najit priority. Na soft power ve 21. stol nepotrebujes posilat lidi na mesic, staci mit hollywood a bobardovat svet zadarmo tim, jak je amerika skvela, vyjde to o odts levnejs a funguje to na vic lidech.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SEJDA: Indové budou rádi, když díky koronaviru nenabere zpoždění jejich základní pilotovaný program. Ale očekávám od nich dvě věci:

    1) cestu jejich lodi na ISS, v podstatě spíš jako jednorázovou akci, jako protiváhu projektu čínské stanice (Indové sice ohlásili stanici vlastní, ale zkušební let na ISS dává z celé řady hledisek smysl, včetně nějakého střednědobého pobytu nad rámec životnosti jejich vlastní lodi). Zejména za Bidenovy administraivy by to neměl být problém, protože ti ohlásili, že jako protiváhu čínskému vlivu v Asii budou USA podporovat spolupráci Indie s Japonskem (mj. Japonci teď staví v Indii svoje rychlovlaky, což je opět jistá protiváha čínského vlivu, apod.)

    2) pilotovaný oblet Měsíce, bez navedení na oběžnou dráhu (v podstatě Zond) mise. K téhle misi by měla stačit jejich raketa LVM3 v ohlášené silnější verzi, kdy centrální stupeň změní pohonné hmoty ze stávajících toxických (motory Víkas jsou licencovaný evropský Viking z Ariane 4, tuším) na klasický kerolox - až na to, že Indové zatím ke všem svým (nyní už doma vyráběným) motorům přišli tak, že si někde nějaké motory sehnali, okopírovali a třeba i trochu vylepšili. U těch kerosenových jsem zatím nikde nenarazil, jaký mají plán. Ale jde přesně o takový skok v nosnosti rakety, aby v kombinaci s jejich schopností manévrování (opakované Oberthovy manévry, zvyšování eliptických parkovacích drah... oboje opakovaně předvedli při bezpilotních misích k Měsíci i Marsu) dosáhli aspoň na pilotovaný oblet Měsíce, a to možná dříve, než se tam pokusí přistát Čína.

    Myslím, že u indického pilotovaného programu půjde asi nejvíc ze všeho o prestiž - tedy o schopnost předvést něco aspoň trochu rámcově srovnatelného s tím, co bude brzy předvádět Čína, byť ve výrazně skromnějším měřítku (u té Indie půjde pořád v principu o kosmický program z 60tých, byť se současnou elektronikou, ale s tím klasickým pokus-omyl přístupem....)
    VOYTEX
    VOYTEX --- ---
    SUMAC: uprimne nevim jakou vsechnu payload tam zkouseji, treba bude vhodna i na uzitecnejsi mise nez dalsi kybl regolitu z Mesice. Nj, sice zatim neumime odstinit kosmicky zareni a chradnuti z pobytu mimo zemi, a za chvili budeme mit spolehlivy humanoidni roboty, ale cas neceka, prace konkvistadora byla vzdycky nebezpecna, takze honem honem, protoze Cinan uz opichuje Lunu do ruda! :-) )
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    XCHAOS: no, jako byly mise Luna vs. Apollo, Chang'e je uzasny program, vsak i robotika za ty roky pokrocila. A ted jenom cekejme, ze Artemis prijde drive nez za 5 let ;)
    Ono se totiz klidne muze stat, ze behem 5 let odstartuji k Mesici s pilotovanou misi indove :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SUMAC: no ale on by v podstatě měl... ne všechny, ale skutečně, projekt Apollo zajistil Američanům prestiž dominantní technické supervelmoci na dalších 50 let. A neschopnost ten úspěch replikovat, ne snad formou nějaké stálé základny, ale aspoň třeba příležitostně, jednou za 10 let nebo tak, je samozřejmě v očích světové veřejnosti projevem úpadku...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Astronauts Harvest First Radish Crop on International Space Station - Astrobiology
    http://astrobiology.com/.../astronauts-harvest-first-radish-crop-on-international-space-station.html
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    VOYTEX: tak ona cela mise (nejen ta vlajka) je pnuti prsou lidove-demokratickeho zrizeni. a vubec bych necekal, ze napr na https://forum.nasaspaceflight.com/, kde se vetsinou vecne debatuje, se po tehle misi znacna cast americanu zhrozila, ze jim nekdo leze do zeli, a ze Biden by mel automaticky nacpat vsechny penize z rozpoctu na Artemis.
    VOYTEX
    VOYTEX --- ---
    luna zrudla!

    China becomes second nation to plant flag on the Moon
    caret-down
    https://www.bbc.com/news/world-asia-china-55192692


    a cinsky hitlerjugend vyrobili soudruzsky gifik s vysunutim vlajky z modulu, ale davat to sem nebudu. Vlajka vazi 12g, celej mechanismus ma 1kg! Na vyneseni propagandy k nebesum se penize najdou dycky, v kazdy zemi.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ONDRA_99: trochu jsem to přehnal, fotky NASA z Marsu samozřejmě jsou kvalitníí taky, a obecně fotky z ISS měly hodně vysoké rozlišení.

    Akorát SpaceX v tomhle chtěl NASA trumfnout a Čína se samozřejmě snaží propagandisticky "dohnat a předehnat".

    Rozlišení jej asi hlavní rozdíl proti space race v 60tých letech, kdy byly v podstatě až do Apolla (ok, pár dobrých fotek bylo z Gemini) normou zrnité fotky na úrovni novinových tisků.Pak se to postupně zlepšovalo, ale pořád se to týkalo pilotovaných letů kdy se fotilo na konvenční foťáku. Opravdu hi-res fotky ze sond jsou specifikace posledních desetiletí.

    Je fakt, že v éře roverů na Marsu už to rozlišení bylo taky docela slušné, ale určitě svojí roli sehrála omezená přenosová kapacita, jak tu zaznělo. Ale třeba na sondě k Psyche snad má být pro vysokokapacitní přenosy laser, tak jsem zvědav...
    PER2
    PER2 --- ---
    PER2: jeste nejake fesne zabery od nasy
    NASA’s SDO Captures Brilliant Solar Eruption
    http://www.youtube.com/watch?v=EGzjeu-9EF4
    VOYTEX
    VOYTEX --- ---
    galerie Chang'e 4 z odvracene strany Mesice, nektera panoramata maji pres 200 Mpix
    Photo Sharing. Your Photos Look Better Here.
    https://dougellison.smugmug.com/Change-4-Yutu-2/i-sx98dM9/A

    VOYTEX: (asi tak tajny to rozliseni nebude...)
    ONDRA_99
    ONDRA_99 --- ---
    VOYTEX: No nepovidej. A vis na koho reagoval on? To znamena vis kontext jeho reakce?
    VOYTEX
    VOYTEX --- ---
    ONDRA_99: reagoval jsem na NECROMANA, je to videt na zacatku radku, kdyz si ho prectes
    PUBLICURINATION
    PUBLICURINATION --- ---
    ONDRA_99: Nerikam, ze ne... Spis jsem tim chtel rict, ze to neni priorita z hlediska cele expedice...
    ONDRA_99
    ONDRA_99 --- ---
    PUBLICURINATION: I fotky se vyuzivaji. Treba pro zjistovani opotrebeni kol u Curiosity se pravidelne kola foti.
    PUBLICURINATION
    PUBLICURINATION --- ---
    Hlavne mam pocit, ze pro ne jsou primarni informace z telemetrie a kdyz maji volny slot v prenosu, tak teprve resej audiovizualno aka promo.
    ONDRA_99
    ONDRA_99 --- ---
    SULINAR: Jo, to se resi asi jeste vic, to je fakt.
    PUBLICURINATION
    PUBLICURINATION --- ---
    SULINAR: Ono vubec poslat fotku je docela veda
    SULINAR
    SULINAR --- ---
    Řeší se každý gram, ale ještě víc se řeší přenosová rychlost. Ono poslat 20Mpx fotku z Měsíce nebo Marsu je docela rozdíl.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam