• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    MADCAT
    MADCAT --- ---
    JONAS3: Jj, jeden z těch lidí, o kterých jsem si vždy myslel, že tady určitě budou napořád :-(
    JONAS3
    JONAS3 --- ---
    Asi sem? Někteří by mohli být nesmrtelní.

    Zemřel novinář a spisovatel Karel Pacner, byl u startu prvních lidí na Měsíc - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/technet/vesmir/umrti-karel-pacner.A210407_083813_domaci_bur
    CLUMP
    CLUMP --- ---
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    How Opportunity Shocked NASA Scientists
    https://www.youtube.com/watch?v=W3OXnUnxUsM
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    pěkné shrnutí

    SpaceX Starship kicked off the new space race - You haven't seen anything yet!
    https://www.youtube.com/watch?v=tbAqm6PCgq8
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    How We'll Build a Base With Breathable Air On Mars | Digital Trends
    https://www.digitaltrends.com/features/how-to-build-a-mars-base-habitat/
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    LADINEK
    LADINEK --- ---
    Uz to zacina :)

    SEJDA
    SEJDA --- ---
    YARRDESH: TGO bude mit as 10x pomalejsi prenos, nez MRO. TGO ma slabsi antenu: 65 vs. 100 W; 2,2 vs. 3 m.
    YARRDESH
    YARRDESH --- ---
    ja bych rekl, ze sirka pasma pro data z marsu je aktualne velmi mala na to, abys to zabil hd videem. na orbitu to ma pres antenu na 400mhz 2mbps, nicmene z ty orbity je to taky poradna bida. sice vyuziva jako relay station i MRO , ktery ma teoreticke maximum 5,22mbps, ale co jsem pochopil, tak to dava mnohem mene. mars vuci zemi osciluje ve vzdalenosti od 54 milionu km, kdy se prepokladam pocita s onim maximem, do 401 milionu km, coz bude podle me dost spatny - vzorecky na ubytek signalu se vzdalenosti teda neznam. velka mizerie to bude, az bude mars od zeme nekde za sluncem. taky ty sondy na orbite marsu nebudou uplne vzdycky videt na perservance, a budou pulku casu na druhy strane planety oproti zemi, takze se vysilaci cas snizuje podle me minimalne o polovinu. atmosfericky podminky pro prijem signalu na zemi pomoci DSN v kalifornii, spanelsku a australii taky nemusi byt vzdy optimalni. koukam ze MRO ma garantovany rozsah 500kbps-5.22mbps
    nepodarilo se mi vyguglit, ze by NASA chtela nejak radikalne prekopavat misi MAVEN pro dalsi komunikacni kanal s perseverance. MAVEN ma se zemi max 2mbps. pak tu krouzi Mars Oddysey - 3.6kbps - 110kbps, u TGO a dalsich jsem nezjistil sirku pasma.
    perseverance ma jeste dve antenky na komunikaci primo se zemi, ale prvni, miritelna, je slabota a druha, vsesmerova, uplna slabota totale.
    Dalsi faktor k nevhyhodnosti posilani videa z perseverance bych videl i vypocetni vykon samotneho vozitka. NASA jak znamo jede na jistotu, jestli si dobre pamatuji, tak nejvykonnejsi cip v perseverance ma asi 200mhz, 256mb ram a je z roku 1998 , koduj si s tim video ... to je spis na odbaveni a komprimaci jednotlivych obrazku z kamer. ostatne nejvykonnejsi procesor na marsu v tehle misi je ridici cip v ty helikoptere, do ktery nakoupili hobbyisticky soucastky s tim, ze jeji zivotnost je stejne jen par tydnu, max mesicu od pristani, tak se nemusi tolik hrat na to, aby cipy vydrzely radiaci. uvnitr je tusim snapdragon 801 od qualcomu, ctyrjadro na 2.2ghz.
    no moc bych to na video nevidel. nicmene toto je pouze kompilat meho laickeho pruzkumu, rad se necham opravit.
    RIP
    RIP --- ---
    BROUKOID: Hele, u mě furt lepší než koukat na akční filmy :-) Já byl tuhle přistižen, jak se hodinu se zájmem dívám, jak v Port Canaveral překlápějí booster a nakládají ho na valník :-)
    BROUKOID
    BROUKOID --- ---
    RIP: hele a uprimne.. tebe by zajimalo video toho jak spadne kus plastu? ja nerikam ze to nekoho nemuze zajimat, ale bral bych to tak, ze video, kde stejne bude "pad" na mozna 3-5 snimcich max. neni prakticky o nic lepsi nez 2 snimky pred a po..

    a jinak by me teda i zajimalo, jestli vubec ostatni vsechny kamery MUZOU porizovat video (ve smyslu aspon 25fps, ne slideshow s 1-2fps)? na marsu je relativne tma (oproti zemi), coz znamena delsi expozicni casy a tak mozna ne kazda kamera dokaze delat tolik snimku za sekundu aby z toho mohlo bejt smysluplny video.. co si o tom myslite?
    RIP
    RIP --- ---
    BROUKOID: Je, já myslel jako že by pořídili video z toho, jak padá, už před těmi pár dny. :-)
    BROUKOID
    BROUKOID --- ---
    SEJDA: ja mel za to ze kryt uz je davno dole:

    BROUKOID
    BROUKOID --- ---
    DZODZO: no to muze popravde kazdej - je to volne pristupny :)
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    vsak mozu vyrobit casozberne video z fotiek, kamier tam maju dost
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    RIP: to mozna fakt natoci ;)
    RIP
    RIP --- ---
    BROUKOID:
    SEJDA: Jasně, dík, tak nějak jsem to tipoval taky. I když scéna "pád krytu helikoptéry na zem" nějaký drobný akční potenciál tedy má :-)
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    RIP: perseverance ujede za den neco jako 200 metru .. opakuji za den. Uplne bohate staci kdyz udela par fotek v rozliseni Gpixel namisto nejakeho uboheho HD Videa.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam