• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ARCHIMEDES: taky nevím, proč jsem v jediné větě použil tolik anglicismů, asi jsem to psal moc brzo po ránu. "Manévr měnící sklon dráhy" je poměrně dobře srozumitelné spojení, prostě jsem o tom asi naposledy četl v nějakém článku v angličitně, no...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ARCHIMEDES: no teď je otázka, jestli jde jen o politiku nebo i o to, že v horách by bylo nouzové přistání problém. taky mají jiný dokovací adaptér...
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    XCHAOS: Sojuz-MS má, počítám-li dobře, zásobu rychlosti 360m/s.
    To je skoro přesně na změnu sklonu o 2 stupně, návrat do atmosféry ze 400km a 10-15m/s rezerva.
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    CYBERWOLF: motor, vymena vzduchu, distribuce energie etc. SM je od zacatku koncipovany jako zakladna, postupem casu se jeho zasadni role trochu snizila, ale porad uplne bez nej by to bylo asi dost narocne. imho nejjednodussi pro vsechny pokud se Rusko opravdu stahne je SM od nich koupit jako na zacatku koupili FGB a nechat se na nej vyskolit a udrzovat ho svyma operatorama (nevim jak moc je ale potreba presunout i komunikaci z Moscow mission control centra? jak moc je potreva ground kontrol a jak moc se to da presunout jinam?)
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    Při nejlepší (nejhorší) vůli, postavit něco co dokáže dát ISS impulz asi není technický problém, co potřebuje na vyřešení dlouhé roky vývoje. Tady fakticky potřebujeme jenom něco co dokáže zakotvit a má motor.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SUMAC: Bajkonur je ve skutečnosti na 46 stupni, severněji se lítá proto, aby se nepřelétávalo čínské území, což v 60tých letech byl big-deal.... otázka je, jestli by to byl big-deal, kdyby se létalo k čínské stanici... plane change manévr o dva stupně by už možná Sojuz zvládl, ale nevím přesně... plane change je nákladný...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    LUDO:
    CYBERWOLF: ISS měla původně na reboost navržený Propulsion module, než to byla ISS. Potom, co to už ISS byla, se koncepce změnila.

    Podle mě by reboost ISS zvládal Cargo Dragon něčím, co by si přivezl v trunku... není to úplně neřešitelné, ale v minulosti se redundance systémů mezi ruskou a západní sekcí pokud vím několikrát hodila...
    LUDO
    LUDO --- ---
    CYBERWOLF: pocitam, ze kvoli Zvezde a technickym/politickym problemom, cela navigacia a pohon ISS na nej zavisi
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    SUMAC: proč to bez rusů nepůjde?
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    SEJDA: Nauka se da pomoci Progresu presunout na novou stanici, ono to bude asi o tom, ze vsichni vedi, ze pokud se ma ISS prodlouzit nad 2025, tak to bez rusu nepujde. Rozhogin testuje kolik dollaru by z toho mohl vytezit.

    btw aby nezapadlo: CLR do konce dubna vypusti svoji vlastni stanici, prvni posadky a dalsi tri moduly se chystaji na 2021-2022.

    China prepares to launch space station core module - Xinhua | English.news.cn
    http://www.xinhuanet.com/english/2021-04/23/c_139900644.htm
    https://www.shymkent.info/space/chinese-spaceflight/chinese-space-station-core-module-tianhe/

    btw ma to byt na 44 stupnich inklinaci takze nevim jak by se tam dostavali z Baikonuru pokud by k tomu nekdy melo dojit?
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    KULA: je mozne, ze by vedeli Nauka nema zivotnost delsi nez 5 let?
    KULA
    KULA --- ---
    Jak ISS bez Ruska? Rogozin se na začátku měsíce tak rozplýval:
    https://twitter.com/Rogozin/status/1379154040932679682?s=19
    Mimochodem výživná diskuze. Dnes už smazaný koment říkal - nemyslel jsem Muska.
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    CHA1NDLER: chod ISS bez toho aby aspon dva rusove 24/7 delali udrzbare na Zvezde si nedokazu moc predstavit. Roskosmos potrebuje nejen USA/NASA, ale i ESA, CASA a JAXA, stejne tak Axiom, SpaceX, Boeing, SNC a Orbital. bez funkcni ISS (diky chodu ruskeho segmentu) je jak vladni tak soukromy pilotovany progam akorat vidina Constellation, coz je v porovnani s ISS nulovy objem.
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    SUMAC: No, uverim, az se to opravdu stane. Vzhledem k vseobecne rostoucimu napeti mezi Zapadem a Ruskem to muze bejt jen politikareni, na ktery se za par let tise zapomene. Nebo bude WW3 a bude to jedno 8)
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    SUMAC: čínská spolupráce bývá obecně dost jednostranná, tak si myslím, že to bude ještě veliká legrace, ale rusům to moc k smíchu nepřijde.
    CHA1NDLER
    CHA1NDLER --- ---
    SUMAC:
    Musis do te uvahy zahrnout fakt, ze USA uz Roskosmos k nicemu nepotrebuje. Takze tohle mi prijde jako celkem rozumny krok.
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    State space corporation ROSCOSMOS |
    http://en.roscosmos.ru/22074/

    Rusko ode dneska oficialne planuje na 2025 se stahnout z ISS a zacit diky "usetrenym" rublum z ISS budovat mesicni zakladu s Cinou. zajimave bude sledovat jak to dopacne, pac USA drzelo rusky kosmicmy program financne nejakych 25+ let v chodu. od 2025 jej bude drzet v chodu Cina. bude to pekne meritko financni sily USA v CLR.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    Ja si tak pocitam: MOXIE zvladla za hodinu vyrobit asi 5,37 g O2 (32 g/mol) z CO2 (48 g/mol), jenze reakce je 2 CO2 -> O2 + 2 CO. Tedy musela vyprodukovat i 9,40 g CO (28 g/mol) a tedy zachytit (zkoncentrovat) nejmene 14,77 g CO2. Pisu nejmene, protoze nemusela vsechen rozlozit.
    Sympaticke na MOXIE je, ze vlastne pripravuje uhlik k dalsimu zpracovani. Takove CO se jeste snadni premenit s elektrolyzovanym vodikem nez to zkouset primo na CO2. Premena CO2 samozrejmne nefunguje 100 % a na vystupu tak je i nejaka cast nezpracovaneho, ale zachyceneho CO2.
    Pro pripomenuti, produkce metanu na Marsu je ne mene klicova nez produkce kysliku. Metan se pouzije pro navrat na Zemi.

    NASA’s Perseverance Mars Rover Extracts First Oxygen from Red Planet | NASA
    https://www.nasa.gov/press-release/nasa-s-perseverance-mars-rover-extracts-first-oxygen-from-red-planet
    https://mars.nasa.gov/mars2020/spacecraft/instruments/moxie/for-scientists/
    CLUMP
    CLUMP --- ---
    Aby to nebylo lito sonde InSight...

    Scooping from 800 to 844 sols.

    Zdroj: http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?s=&showtopic=8432&view=findpost&p=251640

    CLUMP
    CLUMP --- ---
    2nd flight of Ingenuity helicopter - Perseverance, sol 61 | Flickr
    https://www.flickr.com/photos/thomasappere/51132323719/in/photostream/

    Video made with 206 frames taken by Mastcam-Z Right camera aboard Perseverance rover on sol 61 (22 April 2021) at 12:30 pm martian local time.
    CLUMP
    CLUMP --- ---
    Srovnani prvniho a druheho letu

    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    The #MarsHelicopter successfully completed its 2nd flight, capturing this image with its black-and-white navigation camera. It also reached new milestones of a higher altitude, a longer hover and lateral flying.

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam