• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    (to o pilotovaných Sojuzech létajících z Kourou na čínskou stanici se vygooglit dá a vtipné je, že ESA by to tak měla s vynaložením minimálního úsilí docela pod kontrolou... jestli tohle promýšleli dopředu už v době, kdy se tam ta rampa pro Sojuzy financovala zdánlivě jako čistě komerční projekt, to se můžeme jen domýšlet)
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    CYBERWOLF: pockaj az zacnu cinske rakety pristavat naspat na zem, to bude tiez dobre deja vu :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SUMAC: je to drb z nespolehlivého zdroje, taky nic nemůžu vygooglit.

    ale dává to smysl ve světle toho, že Rusové by na čínskou stanici děsně chtěli, ale z Bajkonuru ani z Vostočného v podstatě nemůžou. A rampa v Kourou patří ESA. Pravděpodobně by tedy evropská a ruská spolupráce mohla být pod hlavičkou ESA - ESA by vypustila laboratorní moduly a evropští kosmonauté by spolu s ruskými mohli létat na Sojuzech z Kourou.

    politicky to vůbec nechci domýšlet, ale pro ESA skutečně může dávat smysl rozdělit tu spolupráci tak, že na prestižním měsíčním programu bude spolupracovat s USA - kteří tam ostatně asi budou první a ESA má už účast v posádkách zajištěnou - a na LEO naprosto zadarmo s Ruskem a Čínou (a bude je to vlastně stát jen to, že mají výhodnějí umístěný kosmodrom, než Rusko - zbytek zapltí Rusko a Čína protože to pro ně bude prestižní mezinárodní spolupráce se Západem)
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    Já si nemůžu pomoct, ale cokoliv z čínského kosmického programu ve mě vyvolává otázku "kde já už jsem tohle viděl"...
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    XCHAOS: a ani jedna cinanka, co na to povie ich manazer diverzity hm
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    XCHAOS: to o modulech od esa a druhem core se da nekde najit? o tom sem jeste neslysel.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Číňani dnes zabydleli misí Shenzou 12 svojí kosmickou stanici. Mimochodem, ta po další dostavbě má časem vypadat nějak takhle a prý ty další dva laboratorní moduly (na obrázkou vypadají identicky s již ohlášenými prvními dvěma) dodá ESA...
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    KAERO: jop, NASA uz do druheho kusu posadi lidi.
    KAERO
    KAERO --- ---
    TOXICMAN: huh, rikam si, uz to davaj dohromady, tak to za chvili poleti, a ono az v listopadu. Jsem nejak moc privykl na SpaceX metody.
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    HADIAK:
    THAIGRR: no prý to není photoshop, ale vyhodili kvůli tomu z roveru na povrch speciální malou kameru.
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    XCHAOS: on jako Mars nebude všude stejně tvrdej
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DZODZO: tak mě spíš zaujalo, jakou díru do Marsu vyrubal ten přistávací motorek. Tohle není úplně dobrá zpráva pro Starship...
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    ten aparat na spustenie vlajocky asi musi byt najdrahsia overeengineered komponenta celeho systemu :) keby nefungoval nejaky senzor, tak nevadi, hlavne aby fungovala kamera a vlajka :)
    CLUMP
    CLUMP --- ---
    CLUMP
    CLUMP --- ---
    HADIAK
    HADIAK --- ---
    to vyzera ako zaber z dakej cinskej naucnej rozpravky o vesmire...
    THAIGRR
    THAIGRR --- ---
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    Propracovana studie osidleni na Mesici. Architekti Skidmore, Owings & Merrill spolupracovali s ESA na vytvoreni konceptu. Osada sestavena z castecke nafouknutelnych modulu (pomer 1:2). Osada byla umistena na okraj Shackletonova krateru v blizkosti jizniho polu Mesice.
    Life Beyond Earth: Venice Biennale lunar habitat
    https://www.youtube.com/watch?v=HgFxiv7nzTs
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam