• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    SN0WCRASH
    SN0WCRASH --- ---
    XCHAOS: tie solo lety su zaujimava myslienka. Tiez mi pride, ze ich bude viac, akonahle bude cenovo dostupne pre jednotlivca dostat sa z gravitacnej studne. Hermitov, ktorym pre stastie staci terminal na komunikaciu so zvyskom sveta, sa podla mna najde viac nez dost ;-)
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    XCHAOS: bezpecnosti mise prispeje kazdy s vycvikem pro manualni pilotovani. I kdyby na to manualni pilotovani na plne automaticke lodi nedoslo. A i kdyby bylo manualni rizeni jenom tlacitko "abort".
    Asi jako hasicak zvysuje bezpecnost v budove ;)
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    Are human feces ejected into outer space by the International Space Station? - Quora
    https://www.quora.com/Are-human-feces-ejected-into-outer-space-by-the-International-Space-Station

    neviete ci s prichodom dragonov sa posiela tento "naklad" naspat na zem alebo sa stale nechava zhoriet v atmosfere? teoria o tom, ze keby sme to vypustali do vesmiru tak prve co mimozemstania objavia je doslova kopa hoven pobavila :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SEJDA: tohle mi fakt přijde komedie. Do kosmíru bych se podívat samozřemě chtěl, ale suborbitální lety mi tolik nelákají (to už by byl zajímavější několikahodinový stratosférický let - tam je taky vidět zakřivení Země a tmavá obloha s hvězdami ve dne, chybí jen stav beztíže). Lákal by vyčkávací pobyt na oběžné dráze a potom skok do hlubokého kosmu - ne nutně do blízkost Měsíce, i když to bylo jistě cool, ale zkrátka let do hlubokého kosmu, kdy by se Země i Měsíc vzdálily z dohledu, projevilo by se zpoždění v komunikaci věcí než u Měsíce, apod. Zkrátka let k hranici Hillovy sféry vlivu Země.. (asi 1 milion km). A aby to nebylo málo, bavilo by mi to podniknout sólo: tedy překonat rekordy jednomístných misí Vostoků (podnikl jsem výzkum a piloti velitelských modulů Apolla 15-17 na dráze kolem Měsíce je myslím nepřekonali, nebo ne ten poslední let).

    Ale jestli mi někdo uzná nějaký titul je mi srdečně jedno. Popsané lámání rekordů (nejdelší sólo let + největší vzdálenost od Země) je mimochodem velmi očekávatelný vývoj "kosmického sportu" ve 21.století (takový návrat ke kořenům, ale současně něco nového): pokud se do něj nevhrne soukromý sektor, můžou se tím směrem vrhnout začínající kosmické velmoci (akorát Čína okázale předvádí, že "má na víc") a logika je jasná: stačí sólový let lodě bez kosmické stanice, jedna osoba na palubě jinak vícemístné lodě má k dispozici větší výdrž systému pro podporu života, setkání s nějakým samostaně vypuštěným urychlovacím stupněm je vlastně méně náročně, než vývoj a vypuštění orbitání stanice, pod. Získají se tím zajímavé psychologické poznatky (sólový let mimo dohled Země), medicinské (vystvení člověk radiaci v hlubokém kosmu), a nakonec se použijí i inovace aproti začátkům kosmonautiky (dnes elektronika neváží nic a přídavný obytný prostor může být nafukovací).

    Přitáhne to jiný typ lidí, skutečně "nepřispějí k bezpečnosti" mise, protože ta bude řízená automaticky, ale bude srovnatelné spíš s dobroduhy, co létají kolem světa v balónu, se solovým jachtingem, přechody Arktidy na běžkách a takovýma věcma. Nebude to turistika, ale "kosmický adrenalinový sport" akorát to nebude toliik o adrenalinu (kromě snad návratu), ale o jiném typu výdrže. Nebudou z toho efektní fotky, takže není jasné, nakolik to veřejnost zaujme... rekord sem, rekord tam... ale vzhledem k určitému riziku si dovedu představit, že to bude určité niche oproti "divácky atraktivní" kosmické turistice, že to třeba na rozdíl od vyhlídkových letů najde sponzory...
    LADINEK
    LADINEK --- ---
    Anatoly Zak: If this is all not enough, specialists are also troubleshooting the critical Kurs automated rendezvous system aboard #Nauka.

    Zážeh motoru DKS byl podle všeho úspěšný...
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    SEJDA: podle novych pravidel FAA, by uz odznacek asronauta asi neziskali ani nekteri letovi specialiste z misi SpaceShuttle. Jsem celkem zvedavy, jak toto zamava se specialisty na Dragonu.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    LEGI: jop, myslim, ze Michal Vaclavik psal, ze zprovoznili jenom vetev "B"
    LEGI
    LEGI --- ---
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    ARCHIMEDES: hlavní a stabilizační motorky mají sdílenou zásobu paliva, nebo oddělenou? Sorry za hloupou otázku :)
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    SEJDA: Tak ono pro změnu výšky perigea (nebo apogea) na skoro kruhové (v poloměrech, ne výškách) nízké dráze o 1 km stačí něco přes 0,25 m/s.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    ARCHIMEDES: ja myslel, ze motorky pouzili pro upravu apogea, to posunuti perigea mi pripada nejak velka na "motorky", navic podle vseho behem jedno jedineho obehu.
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    SEJDA: Použili jen manévrovací/stabilizační motorky.
    https://twitter.com/Kosmo_Michal/status/1418446497423806466?s=19
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    VOYTEX
    VOYTEX --- ---
    @RussianSpaceWeb
    ·
    43m
    Nauka's orbit correction today appears to be a success, giving cautious optimism to mission engineers.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SUMAC: tam mě fascinuje, že to o těch hlavních motorech věděli 10 let a stejně to nakonec vypustili....
    VOYTEX
    VOYTEX --- ---
    https://twitter.com/planet4589/status/1418236524496363525
    The delayed firrst orbit raise burn for Nauka will now take place in the next few hours using backup engines, as the main engines are at least temporarily out of action. Here are the apogee and perigee orbital heights for Nauka (blue) and the rocket stage (red) so far
    VOYTEX
    VOYTEX --- ---
    @RussianSpaceWeb 33m
    #Nauka's test maneuver completed, the actual orbit correction was scheduled around now...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam