• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    pěkně udělaný :)

    Saturn Shuttle with Flyback Booster
    https://www.youtube.com/watch?v=sWwh1NoNM_k&ab_channel=Hazegrayart
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ARCHIMEDES: vlastně jediný, kdo si nikdy netroufl postavit pilotovaný program na hypergolických nosičích, byli právě Rusové, jejichž zkušenost byla o něco drastičtější než jinde (a i u nich ten plán byl, akorát si do toho nikdy nesedli lidi). Jinak Čína na tom lítá doteď a Indie bude mít také Ganganyan posazený na GSLV Mk3, tedy na 1.stupni s hypergolickým palivem...

    Co je ale vtipné je, že Rusové mají stupeň Briz, který teď možná hodlají oprášit i pro lunárního Orla (aby nemuseli vyvíjet speciální prodloužený servisní modul), což je hypergolický poslední stupeň... a tomu se Elon Musk hrozně vysmíval v interview s Evereday Astronaut Timem.... jako že prý zadat někomu optimalizovat hypergolický poslední stupeň je od začátku nesmysl... no asi je, ale vzhledem ke specifikům jednotlivých paliv, už to že nějaký motor spolehlivě natartuje bez nějakého zapalovacího mechanismu je taky dílčí výhoda....

    Teď to vypadá, že všichni byli úplně blbí, že od začátku nevsadili na kyslík - metan, jenže kyslíko-metanové hoření mělo spoustu záludností, tak si na to nikdo dlouho netroufal.
    BLACKHEAD
    BLACKHEAD --- ---
    NAMATHUR: No prave.
    NAMATHUR
    NAMATHUR --- ---
    BLACKHEAD:

    День, когда не стартуют ракеты. 1 часть
    https://www.youtube.com/watch?v=dqT90VmYgEU
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    BLACKHEAD: Gemini - Titan II? Anyone? :)
    BLACKHEAD
    BLACKHEAD --- ---
    Vzdycky kdyz se mluvi o rakete s lidskou posadkou, natankovane rakete nejakym takovym svinstvem jako byly ty hypergolicky paliva, nebo i kdyz si predstavim, ze mam raketu na tuha paliva a jedu sni do bojovyho postaveni, tak se mi vybavej dve veci: Nedelinova R16 a PEPCON 1988.

    Beha mi z toho mraz po zadech. Asi bych nemohl byt kosmonaut. Sedet na "sudu s prachem"... ;-)
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    LEGI: Nenatankovana ICBM je ti naprd, kdyz musi byt schopna odstartovat behem par minut. Titan 2 mel kapalny hypergolicky palivo a iirc vydrzel mesice v pohotovsti. Kazdopadne ty soucasny jsou na tuhy palivo, takze uz je to jedno.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CYBERWOLF:
    LEGI: tak icbm frčely kryogenní v 50.letech, hypegolický v 60.letech a potom už jedině na TPH. ale skutečně asi je fail, že jim do toho pronikla ta vzdušná vlhkost. je to tak letitá a všudypřítomná technologie, že bych čekal, že to mají zvládnutý zejména ty staří harcovníci... ale ono asi ne, či co
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    LEGI: ono tyhle věci jsou celkem tajný, takže víme celkem prd. Ale minimálně některé typy jsou jedou tuhá paliva. Zejména ty, co se vozí na náklaďácích.
    LEGI
    LEGI --- ---
    SEJDA: no ale icbm z velky casti nejsou natankovany, ne?
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    KAERO: "type of hypergolic fuel known as dinitrogen tetroxide, or NTO — permeated through some of the valves"

    Boeing continues Starliner valve troubleshooting – Spaceflight Now
    https://spaceflightnow.com/2021/08/10/boeing-continues-starliner-valve-troubleshooting/

    "The propulsion system valves in question are inside the Starliner’s service module, which has an array of rocket thrusters made by Aerojet Rocketdyne that are designed to propel the spacecraft away from its launcher during an in-flight emergency. "

    Tak to se ted asi rusove smeji, az se za bricho popadaji, jestli Aerojet Rocketdyne dodaval soucastky i k ICBM.
    SN0WCRASH
    SN0WCRASH --- ---
    KAERO: Mna celkom zaujalo, ked toto rozoberal Musk v jednom z tych dlhych videi s Everyday Astronautom. SpaceX sa na to pozera tak, ze maju na orbite lod s nadrzami plnymi horuceho plynu niekde okolo 6-7bar a tie trysky operuju okolo 8-9bar... Takze starship pravdepodobne taketo problemy nebude mat, kedze cely system trysiek bude podstatne jednoduchsi :)
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    LADINEK: a hlavne Starlinky jsou docela pravdepodobne "pod" satelity rusicimi GPS.
    LADINEK
    LADINEK --- ---
    OTAVA: Samozrejme, ze se vojaci zajimaji o Starlink, stejne tak se zajimaji a vyuzivaji treba Iridium nebo SES. To neni zadna novinka, za neomezeny pouzivani Iridia platila armada tusim 36M USD rocne, rok 2002, jak je to ted nevim. ( https://www.defense-aerospace.com/articles-view/release/3/13284/dod-renews-airtime-contract-with-iridium-%28dec.-19%29.html )...neni to malo, ale neni to ani nijak moc.

    Dalsi veci je, ze armada uvazuje o tom, ze by Starlink mohl alternovat GPS, protoze rusit signal z tisicu starlinku je mnohem slozitejsi nez z par GPS druzic. Celkove se armada o "datovy" sluzby na LEO celkem zajima a taky proto chce svoji vlastni sit...

    The Pentagon will solicit its first mesh network in space May 1
    https://www.c4isrnet.com/battlefield-tech/space/2020/04/06/the-pentagon-will-solicit-its-first-mesh-network-in-space-may-1/
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    THAIGRR:muzou mít třeba vlastní enkrypci proč ne
    THAIGRR
    THAIGRR --- ---
    OTAVA: neber to tak vážně, já jsem to nijak nezpochybňoval
    a o tom že US Army přidává nějaké tajné zařízení na každý starlink jsem fakt slyšel
    dokonce i od lidí, kteří mají ke všem standardním konspiračním teoriím dost daleko
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    THAIGRR: já slyšel že googlovani na internetu způsobuje impotenci , tak tady ušetřil jsem ti impotenci a zachránil 1 minutu tvýho veledůležitý ho života

    U.S. Army signs deal with SpaceX to assess Starlink broadband - SpaceNews
    https://spacenews.com/u-s-army-signs-deal-with-spacex-to-assess-starlink-broadband/
    THAIGRR
    THAIGRR --- ---
    OTAVA: já zas slyšel, že si US Army namontovala na každý Starlink tajné vojenské zařízení a zatím nikdo neví k čemu to je
    ale taky to možná nebyla US Army ale Gates a není to vojenské zařízení ale remote control na všechny ty vakcínový čipy
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    KURE: já jsem zase slyšel že si US Army rezervovala poměrně slušnou část kapacity stárlinku
    KURE
    KURE --- ---
    KAERO: někde jsem četl že starlink má problém.
    Bez masivního využití si na sebe nevydělá.
    Je dražší než jiný internet, takže má cenu jen v místech bez jiného pokrytí.
    Místa s masivním množstvím lidí, mají jiné pokrytí.

    Ale i kdyby, imho to není dost. Střílení komunikačních satelitů na orbit nikoho nebude nutit k rozvoji kosmonautiky o nic víc, než to bylo v posledních 40ti letech.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam