• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ARCHIMEDES:
    TOXICMAN: já nestraším, jen mi to zajímá
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    TOXICMAN: Jj, radiativní chlazení je za nízkých teplot extrémně pomalé. Pro černé těleso o 70 K dělá tepelné vyzařování cca 1,3W/m2. Pokud bych počítal třeba pro to beryliové zrcadlo cca 200 kg/m2, vychází mi to chlazení tempem cca 1°C/3 dny. Samozřejmě za předpokladu, že na něj nic nedopadá. Ta folie je tenká, tak to bude o dost rychlejší, ale zas ji ohřívá i to málo, co jí dodá záření z folie nad ní (i když to rozhodně není černé těleso).
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    XCHAOS: no vidíš, nevíš kdy a strašíš :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TOXICMAN: no nevím kdy ale viz [XCHAOS @ Dobyvani vesmiru a kosmonautika] musí to klesnou min. k -223
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    XCHAOS: a ty máš informaci, že to teď má být jinak a o kolik?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TOXICMAN: no snad to nic nenamená
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    XCHAOS: imho ani nevíme, jestli je to vůbec aktuální hodnota... nedělal bych z toho žádné závěry
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    furt jen -197, sakra
    APPU
    APPU --- ---
    V 17:27 SEČ bylo dokončeno vyklápění konstrukce SMSS se sekundárním zrcadlem Kosmického dalekohledu Jamese Webba. To se nyní nachází ve vzdálenosti 7,2 m od primárního segmentového zrcadla.
    IKARI
    IKARI --- ---
    KAERO: porad by musela byt na necem, kde mas jistotu, ze to tam vydrzi - nemuzes riskovat, ze behem toho rozkladani upadne a ohrozi cely to rokladani - a pak si predstav, co bys vlastne videl, kdyz jediny, co muzes videt je spousta highlightu bez ambientniho svetla, jak je to cely zabaleny v "alobalu" ...

    KAERO
    KAERO --- ---
    Ono toho na te svetle strane je celkem dost vystupku, nekam by ty dve kamerky urcite sly placnout aby bylo neco videt:
    IKARI
    IKARI --- ---
    KAERO: to dava smysl, ze za tim slunecnikem je fakt tma a tu zimu by normalni gopro asi taky nedalo - na ty teply strane, kam bys ji dal, abys neco videl, bez nejaky "selfie tyce"? a hadam, ze jak je tam vsechno leskly, tak by byl asi problem vedet, na co vlastne koukas ... asi to za to fakt nesatlo
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    THAIGRR
    THAIGRR --- ---
    TOXICMAN: ja zase slysel, ze dokovaci port byl v planu, ale nakonec tam neni
    KAERO
    KAERO --- ---
    TOXICMAN: videl jsem nejaka vysvetleni, ktera davaly smysl pro tu studenou stranu (tma, nemoznost osvitu). Vysvetleni pro teplou stranu jsem nasel jen jedno - ze by to zvysilo komplexnost systemu. Odstavec dal byla veta o mnoha desitkach senzoru. Coz teda nepusobilo verohodne.
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    RIP: servisní průlez jsem neslyšel :D ale je tam docking ring, pro teoretickou možnost zadokovat a dotankovat
    RIP
    RIP --- ---
    Mně zas přišlo vcelku milé, že na JWST je, pokud jsem to pochopil správně, servisní průlez :-) Takový pěkný výraz optimismu, že za deset let služby by už lidstvo mohlo mít něco, s čím tam doletí, opraví, dotankuje a tak.
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    KAERO: já jsem se nad tou absencí taky nejprve podivoval, ale ta vysvětlení, co jsem četl, mi přišla logická
    a webb docela sledují media i bez obrázků :)
    KAERO
    KAERO --- ---
    TOXICMAN: napinani spodni vrstvy by slo videt i z teple strany. a tyhle obrazky by obletely vsechny noviny na zemi
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    HOWKING: nemají a je to záměrné, všechno zajímavé je na studené straně, kde je tma a stejně bys nic neviděl, jakékoli osvětlování a buhví co je zbytečné zvyšování rizika
    HOWKING
    HOWKING --- ---
    KAERO: Podle mě tam nějaké kamerky pro kontrolu mít musí. Nejde se spolehnout jen na čidla. Prostě to jen nepouští ven.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam