• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    KAERO
    KAERO --- ---
    XCHAOS: je to dvoustupnovy pulsetube, to dava gradient 300 K az 7 K. jednak to pisou v tom clanku, jednak to mam v laboratori...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Dnes už -198, je to dobrý, zatím to chladne.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    WADER23: 1.5 mega kilometrů od Země už žádný "částečný stín Země" neexistuje (navíc kdyby takové místo existovalo, jako že neexistuje, tak v něm nepůjde použít solární panely jako zdroj energie).

    Nebo nevím, jak to myslíš, ale i kdyby občas Webb byl ve stínu "zatmění Slunce Zemí", ta v téhle vzdálenosti už Země zakryje jen zanedbatelné procento slunečního kotouče a i tak taková událost podle mě nastane jen zřídka.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KAERO: podle mě cryocooler půjde až na 7K, ale právě musí začít na nějakém počátečním vychlazení, aby fungoval. Teda nevím, ale takhle jsem to apoň pochopil...
    KAERO
    KAERO --- ---
    tak ja mel za to ze jeste nespustili aktivni chlazeni, nebo jo? pak ta teplota asi pujde dolu mnohem rychleji.
    tady pisou ze:
    "which work ideally for Webb at 37 kelvin. We can get them this cold in space "passively," simply by virtue of Webb's design, which includes a tennis court-sized sunshield."
    No a na dalsi detektor potrebuji 7 K, a na to maji aktivni chlazeni, ktere cerpa teplotu ze studene strany na teplou:
    Cryocooler Webb/NASA
    https://webb.nasa.gov/content/about/innovations/cryocooler.html
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    ARCHIMEDES: to bude nejspíš i jeden z důvodů, proč JWST začne sypat fotky až za půl roku. jeli teď o 30°C teplejší než je provozní teplota, tak to vychladnutí bude dost trvat.
    XCHAOSova otázka byla třeba hloupá, ale mě to zajímalo také. také jsem viděl, že ta teplota neklesá. a on tam nahoře kupodivu není nikdo, kdo by JWST ovíval a chladil .o)
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Is the James Webb space telescope going to orbit around the Earth? - Quora
    https://www.quora.com/Is-the-James-Webb-space-telescope-going-to-orbit-around-the-Earth
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    However, it will be aligned with the Earth so that as the JWST travels around the Sun, it always keeps the Earth between it and the Sun. It will also be circling in a halo orbit, rather than maintaining a position exactly opposite the Sun, so that it never falls into the Earth’s shadow and loses solar power.

    Je to zvláštní, já jsem si myslel že Halo orbit, krom lehčího udržování pozice slouží i na to, že občas bude ve stínu a občas na slunci dobíjet baterky
    WADER23
    WADER23 --- ---
    JIMIQ: nebude na konci cesty v částečném stínu země?
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    no a tu akustickou chladničku už spustili? A nemá nějaký vliv mít i finální pozice vůči Zemi/Slunci?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ARCHIMEDES: hmm, ještě že neumím počítat :-)
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    XCHAOS: Napočítat ten systém plochých odrazivých fólií (v podstatě zvětšená variace na multi-layer insulation blanket, ale ještě blíž fyzikálnímu ideálu)...to by byl hezký příklad pro moje studenty, heh :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ARCHIMEDES:
    TOXICMAN: já nestraším, jen mi to zajímá
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    TOXICMAN: Jj, radiativní chlazení je za nízkých teplot extrémně pomalé. Pro černé těleso o 70 K dělá tepelné vyzařování cca 1,3W/m2. Pokud bych počítal třeba pro to beryliové zrcadlo cca 200 kg/m2, vychází mi to chlazení tempem cca 1°C/3 dny. Samozřejmě za předpokladu, že na něj nic nedopadá. Ta folie je tenká, tak to bude o dost rychlejší, ale zas ji ohřívá i to málo, co jí dodá záření z folie nad ní (i když to rozhodně není černé těleso).
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    XCHAOS: někdo to grafuje, z redditu graf teploty:
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    XCHAOS: no vidíš, nevíš kdy a strašíš :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TOXICMAN: no nevím kdy ale viz [XCHAOS @ Dobyvani vesmiru a kosmonautika] musí to klesnou min. k -223
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    XCHAOS: a ty máš informaci, že to teď má být jinak a o kolik?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TOXICMAN: no snad to nic nenamená
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    XCHAOS: imho ani nevíme, jestli je to vůbec aktuální hodnota... nedělal bych z toho žádné závěry
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam