• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    kluci, nemůžu spát a tak mě napadlo řešení vesmírného odpadu - co třeba vyplnit nákladový prostor nějakou formou kinetického gelu + korekční motorky, pár kamer, komunikační zařízení a nádrž pak umístit někam dolů do středu objektu.

    objekt by se posunoval po oběžné dráze a při kolizi s vesmírným smetim byho přímo pohltil a nebo by skrz. nej proletělo víceméně beze škody ale zpomalilo by se a následně deorbitovalo samovolně? bylo by to super levný, pokud by byl na oběžné dráze tank s dusíkem, dalo by se to provozovat dost dlouho a až až bude uvnitř gelu hodně odpadu, posles to do atmosféry.

    jak moc je to debilni nápad?
    BLACKHEAD
    BLACKHEAD --- ---
    TOXICMAN: ... so far...
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    wow

    Volcanic Eruption May Be Biggest Ever Seen From Space
    https://www.youtube.com/watch?v=zoMRwyNhqJ4&ab_channel=ScottManley
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    (tal ještě jinak... podle toho odkazu se JWST právě nedívá nikdy přímo "nad sebe" nebo "zády od Slunce", ale vždy vlastně spíš v pravém úhlu ke směru který je stíněný... ale zato všemi směry... takže ten výběr cílů bude fakt v libovolný moment roku slušný...)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    NECROMAN:
    NECROMAN: já jsem to tady rozebíral v souvislosti s tím, že JWST se musí právě jednou za rok otočit o 360 stupňů, protože pokud to nezvládne, "vyjde" mu Slunce nad stínítko a pozorovací přístroje se přehřátím zničí. Takže jsme řešili, do jaké míry bude výběr cílů prováděn tak, aby se vlastně nemusel nikdy otáčet "proti srsti" té přirozené obrátky 1x za rok.

    Jinak vzhledem k směru rotace Sluneční soustavy kolmo na směr oběhu kolem středu Galaxie bude JWST velkou část roku vlastně mířit do oblasti středu Galaxie... tam na jednu stranu nebude moc úplně dobře dělat objevy na které je speciálně vyladěný, tedy pohled do nejhlubší minulosti vesmíru, ale zase na druhou stranu, pohled dovnitř Galaxie by mohl fungovat na objevování hnědých trpaslíků a hlavně na přímé pozorování exoplanet. Takže by mohly být také dvě hlavní sezóny: během asi čtvrtiny roku by nejvýhodnější měl být pohled "dovnitř Mléčné dráhy" a asi po zbylých 3/4 naopak pohled ven, k nejvzdálenějším galaxiím...

    ale je tam nějaký ten rozptyl a když je vlastně kdykoliv dostupná víc jak třetina oblohy, tak to asi nebude tak dramatické. (Ale zase podle mě nebudou riskovat, že by se natočili moc a že by hrozilo, že to stínítko zaujme už moc riskantní úhel vůči Slunci...)
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    AIRGURU: zajímavé, spolu s nakláněním a oběhem kolem Slunce je pro pozorování dříve či později dostupné celé zorné pole :)
    AIRGURU
    AIRGURU --- ---
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    XCHAOS: hloupá otázka, ale to bude moci JWST pozorovat asi jen oblast kolmo na kružnici, po které bude obíhat Slunce, je to tak?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Jinak dnes Stratolaunch provedl 3.zkušební let Roca. Tak hlavně, že to lítá...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Teplota (c) na dashboardu JWST by měla být teplota primárního zrcadla a doteď to nebyla nejmenší měřená teplota. Dnes je už na hodnotě -204°C. Teplota (d) je snad teplota chladícího radiátoru na zastíněné straně, takže od teď asi už bude vždycky vyšší, než teplota primírního zrcdla, které se k těm požadovaným -220cosi už docela bíží.

    Teplota (a) je pro úplnost teplota na povrchu slunečního stínítka a teplota (b) teplota zastíněnéného trupu teleskopu (pokud to správně překládám)
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    LADINEK: no, videl jsem to u nej na FB, ale mozna se i on unahlil :) Fakt je, ze ani VZLU to nepise na svem twitteru.
    LADINEK
    LADINEK --- ---
    SEJDA: fakt? Vzdyt se psalo, ze vypusten bude nejdriv 19.1. zajimavy a ani Michal o tom na twiteru nic nepise...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    -201
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    SEJDA: na twitteru Olafa je i novejsi verze mapky 1/2022 s jedinou zmenou v JWST, ktery ma mise i na pozorovani objektu v SS.

    MADCAT: asi nejsou schvalene, pockej na dalsi rozpoctove obdobi. Navrhovatele seskrtaji navrhy pro tyto mise, ujasni si, ktera je z nich nejdulezitejsi, spoji se s jinymi projekty, a pak uz to projde. Podobne prosly mise k Venusi.
    Titan dostane dron: Dragonfly, mas ho tam v paticce v sekci 2025+
    MADCAT
    MADCAT --- ---
    SEJDA: Marně tam hledám Uranus orbiter, Neptune orbiter, Titan rover... :-I
    VOYTEX
    VOYTEX --- ---
    "SPaCe iS jUsT eXtReMeLy EnORmOusE, aND satELITES aRe _VeRy_ TiNy"

    Breakup of China’s Yunhai-1 (02) satellite linked to space debris collision - SpaceNews
    https://spacenews.com/breakup-of-chinas-yunhai-1-02-satellite-linked-to-space-debris-collision/
    The 18th Space Control Squadron (18 SPCS) of the U.S. Space Force has identified the breakup of the Yunhai 1-02 meteorological spacecraft (2019-063A) last year to be an accidental collision with a small, mission-related debris object (1996-051Q) associated with the Zenit-2 launch vehicle for the deployment of the Russian Cosmos 2333 military signals intelligence satellite in 1996
    ...
    “the event was likely caused by a piece of debris in the 1-10 centimeter size range.”

    The breakup of Yunhai-1 (02) is the fifth confirmed accidental collision between two cataloged objects, according to the report. A total of 37 fragments from the collision have been cataloged by the 18 SPCS and as of 1 October 2021, with four of these having reentered the atmosphere.

    ###

    Open Access Hub
    https://scihub.copernicus.eu/news/News00980
    Following the previous news on the Sentinel-1B anomaly that occurred on 23 December 2021, the resuming of the operations was carefully prepared including the on-board configuration changes preventing the anomaly to occur again.

    However, during the preparation of the recovery operations, it became clear that the initial anomaly was a consequence of a potential serious problem related to a unit of the power system of the Sentinel-1B satellite. The operations performed over the last days did not allow to reactivate so far a power supply function required for the radar operations.

    Further investigations to identify and remedy the root cause will be performed over the next days.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    Aktualizace mapky misi zkoumajicich SSO (Sun system objects) od Olaf Frohn

    Space. It's... It's...: Solar System Missions
    https://armchairastronautics.blogspot.com/p/solar-system-missions.html

    SEJDA
    SEJDA --- ---
    Dnes odstartoval VZLUSat-2 na Falconu 9, deployer se bude oddelovat shruba v 18:00, a az z nej potom bude vystrelen VZLUSat-2.

    Orignalni prenos (mozna pobezi az do oddeleni deployeru):
    Transporter-3 Mission
    https://www.youtube.com/watch?v=mFBeuSAvhUQ


    Cesky komentovany start vcetne rozhovoru s inzenyrem odpovednym za HW a SW:
    Start Falcon 9 – Transporter-3 (13. 1. 16:25) - MALL.TV
    https://www.mall.tv/vesmirne-starty/start-falcon-9-transporter-3-13-1-16-25
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam