• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika
    BLACKHEAD
    BLACKHEAD --- ---
    JIMIQ: Rusky ekvivalent RP-1? Opoved: RP-1 (Ruble Propellant 1) :-D
    #kecy
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    KAERO: to pak budou ty rubly používat přímo jako palivo, ne? #kecy
    KAERO
    KAERO --- ---
    CYBERWOLF: jasne, ale konkretne?
    zkousel jsem hledat za posledni roky kdo si platil starty, a kdyz odectu zakazky firem ze statu co uplatnuji sankce, tak zbyly jen ruske zakazky. a z ruska sly jen zakazky roskosmosu, tj. interni. i ten let te herecky byl psan jako roskosmos. nevidel jsem ze by si treba ruska firma koupila u roskosmosu start. asi urcite armada, ale o tom jsem zaznamy nevidel.
    hledalo se mi to blbe, ale chci rict ze sice roskosmos bude vyzadovat jen ruble, ale to je irelevantni, protoze si u nich nejspis nikdo jiny nic nekoupi. tak se ptam jestli ma nekdo podrobnejsi znalosti.
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    KAERO: třeba někdo, kdo chce poslat na ISS sojuz, vynést satelit, nebo tak něco.

    Jinak za plyn taky budou brát platby jenom v rublech. Nevím, jestli je to způsob, jak oslabit měnu tím, že se rubly ze světa stáhnou do ruska, nebo už by jinak nikdo rubly na nic nepotřeboval, v každém případě mi to nepřipadá jako dvakrát geniální nápad ¯\_(ツ)_/¯
    KAERO
    KAERO --- ---
    Ze pry roskosmos uz bude chtit platby jen v rublech. I kdyby to chteli v cemkoliv, kdo vlastne se vsema tema sankcema mohl vubec realne neco po roskosmosu chtit?
    Russian space agency to switch to rouble-denominated international contracts - TASS | Reuters
    https://www.reuters.com/world/europe/russian-space-agency-switch-rouble-denominated-international-contracts-tass-2022-03-23/
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    CYBERWOLF: a technicky aj american: In 1955 he became a U.S. citizen and, characteristically, accepted citizenship wholeheartedly.
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    ATOMIKS: mno, ale on na fakt je konstruktérem Saturn V. Že ho předtím dovezli z německa je úplně jiná pohádka.
    FAT
    FAT --- ---
    ATOMIKS: Snad si nečekal, že tam bude zmíněna V-2?
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    před 110 lety se narodil Werner von Braun. podle Astronomického kalendáře "americký konstruktér raket Saturn..." (trošičku fail .o)
    PRAASHEK
    PRAASHEK --- ---
    ICE: k jakým jiným účelům?
    SN0WCRASH
    SN0WCRASH --- ---
    SEJDA:
    RIP: Je za tim celkom slusna logika, Pozrite sa napriklad na Amazon, tory si v podstate interne konkuruje. Proste ak nieco potrebuiju, tak z toho spravia komercny produkt a mozu to predat vsetkym. Starlink a spaceX su na tom podobne, mi pride. Pre velke konglomeraty je to ekonomicky ovela robustnejsie, nez ako to robia ini giganti ako napr. IBM ci Oracle.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    ICE: Co otestovali v Cine?
    RIP
    RIP --- ---
    Jasně že ty dvě konstelace jsou dost odlišné, aby to s tou konkurencí zdaleka tak žhavé nebylo. Ale chuťovka na tom samozřejmě je především to, že OneWeb je jednou z těch společností, co před pár měsíci podaly k regulátorovi stížnost na Starlink :-)
    ICE
    ICE --- ---
    // imo sit druzic starlinku bude slouzit hlavne jinym ucelum (k tomu co tak pekne otestovali v cine) nez je bohuliba snaha zpristupnit internet pro masy. ano, investori to vedi. a je jedno zda infrastrukturu vybuduje spolecnost A nebo B .)
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    RIP: Konkurence = kdyz nedodas sluzbu ty, doda ji nekdo jiny. SpaceX k tomu prisla jiste k zajimavym penezum, ktere spolkne StarShip: cil je Mars, a ne monopol na internet, vi to investori.
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    RIP: ok, dík, to už zní jako věta souvislá .o))
    RIP
    RIP --- ---
    ATOMIKS: Ale jistě, řeklo sluchátko. OneWeb je rozdělaná satelitní konstelace, kterou vynášeli v Sojuzech. Ty teď nebudou. Už i bez toho měla nějaké problémy s financováním, ale tohle by byl průser. Spekulovalo se, kdo jiný to může dostat na orbitu (long story short, skoro všechno má jiný rozměr aerodynamických krytů, nebo to už končí, nebo ještě nezačlo, nebo je zabukované roky dopředu). Většina zdrojů, co jsem k tomu četl, špekulovala o indické agentuře, ale i to by bylo na dlouho. A skoro všichni tvrdili, že Musk jim to na orbitu nepošle, protože je to konkurence Starlinku. Tož.
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    RIP: mohl bys nějak rozklíčovat, o čem to vlastně hovoříš?
    RIP
    RIP --- ---
    OneWeb reaches launch deal with SpaceX - SpaceNews
    https://spacenews.com/oneweb-reaches-launch-deal-with-spacex/

    Mwuahaha, kde jsou ti, co říkali, že na Falconech to nahoru nepůjde, protože konkurence? :-)
    Napsal bych něco jako "Ten chlapík se mi začíná líbit", jenže on se mi jen pokračuje líbit :-)
    CLUMP
    CLUMP --- ---
    NASA Mourns Passing of Visionary Heliophysicist Eugene Parker | NASA
    https://www.nasa.gov/press-release/nasa-mourns-passing-of-visionary-heliophysicist-eugene-parker

    In 2018, Parker became the first person to witness the launch of a spacecraft bearing his name. NASA’s Parker Solar Probe continues its mission today in pursuit of the pioneering questions Parker first envisaged more than a half century ago.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    PRAASHEK: podle rozhovoru s nimi samotnymi, jsou jejich kombinezy zlute, protoze pry byla zluta latka navic. ;)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam