• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    RIP: super. Nicmene Vulcan je pro mne raketa 3.5 generace, ma methanove motory ale i SRB, predzvest rakety 4. generace New Glenn, ktera bude stejne jako Starship+Superheavy ciste metanovo-kyslikova
    RIP
    RIP --- ---
    SEJDA: Chybí ti tam ten nejbližší, Electron, ten má prej letět za čtyři pět hodinek :-)
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    Pripravte si popcorny .. Vulcan je na Cape (zatim nesestaveny) .. Starship uz ma za sebou wet rehearsal, ale pry taky jeste neni hotova (neco dotahnout, neco odriznout).
    KUBZ
    KUBZ --- ---
    K Zemi se řítí asteroid, ve čtvrtek bude blíž než některé družice. Objevili ho teprve včera – VTM.cz
    https://m.vtm.zive.cz/clanky/k-zemi-se-riti-asteroid-ve-ctvrtek-bude-bliz-nez-nektere-druzice-objevili-ho-teprve-vcera/sc-870-a-220415/
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    IKARI: u prvniho startu FH se pokusili o pristani vsechny stupne. Skoncil jenom horni stupen.
    VOJTECH111
    VOJTECH111 --- ---
    Dneska mi dorazila zpravicka od rodiny z Floridy (cca 30mi jizne od KSC) s popiskem:
    Dva boostery se oddělily od rakety a vrátili se zpátky na startovací plácek. Za 9 minut po startu rakety byl slyšet dvojitý sonic boom.

    IKARI
    IKARI --- ---
    SEJDA: to je asi trochu jiny pripad - jednak FH byl vice mene dokoncen v tu chvili, kdezto design Starship je ted dost work in progress - druhak test FH vypustenim nakladu vice mene skoncil, kdezto Starship se jeste musi vratit atmosferou - pokud by selhalo to vypusteni, tak to muze zbytecne ohrozit ten test
    THAIGRR
    THAIGRR --- ---
    SEJDA: tak určitě tam daj něco zajímavějšího než velkou cihlu, třeba by tam mohli dát cybertruck se spacemanem :D
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    IKARI: asi budes mit pravdu, nicmene nechce se mi verit, ze postartu FH s roadsterem, by startovali s betonovym nemonstratorem
    RIP
    RIP --- ---
    SEJDA: No to já nemám šajn, zeptej se v Hawthornu, já jen píšu, co vidím na těch souhrnech dění od nasaspaceflight :-)
    IKARI
    IKARI --- ---
    SEJDA: napr. protoze orbita starlinku neodpovida parametrum, co potrebuji pro ten test? mozna by to byla komplexita navic, kterou zatim nechteji resit? ... potencialnich duvodu by se asi nasla spousta
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    RIP: proc by nevynesli starlinky? jejich vyroba je levnejsi nez start rakety, udajne.
    RIP
    RIP --- ---
    SEJDA: Pokud jsem něco nepřehlíd, tak Starship při testovacím letu s žádným nákladem - a mám dojem, že ten prostor s nákladovými vraty je už na prototypu pěkně zasvářený, ne?
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    Mne to minulo a tak cumim jako puk. ULA dokoncila prace na 1. ostrem Vulcanu, dokonce uz ma i 2 BE-4 kysliko-metanove motory od Blue Origin.

    A tak tu mame zase neoficialni soutez, kdo jako prvni dosahne orbity s metanovou raketou :)

    Prvni mise Vulcanu ponese i mesicni lander.

    S jakym nakladem prijde SpaceX pri startu Starship, budou to jenom Starlinky? :)

    ULA set to ship Vulcan rocket to Florida for Moon lander launch
    https://www.teslarati.com/ula-vulcan-rocket-florida-transport-moon-launch/
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    Reditel ESA Aschbacher oznamil, ze se od pristiho roku na Svedskem kosmodromu Kiruna budou delat testy skoku pro ESA hopper Themis

    https://twitter.com/AschbacherJosef/status/1613929525402030082
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    Cesko navrhuje ESA projekty ke schvaleni, vybrany mohou byt az dva, rozpocet 1,4 mld. Kc. Je tam i pilotovana mise, ultrafialovy teleskop, druzice pro sledovani pocasi na Zemi nebo na Slunci, sledovani ulomku asteroidu, nebo sledovani kosmickeho zareni v hlubokem vesmiru.

    Ministerstvo dopravy představilo projekty pro ESA. Cílem je samostatný český kosmický let - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-ministerstvo-dopravy-predstavilo-projekty-pro-esa-cilem-je-samostatny-cesky-kosmicky-let-40419866
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    SUMAC: sojuzy taky muzou byt manualne dokovane ze stanice, pro pripad, ze by posadka omdlela
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    vtipne bude, pokud by jim selhal automaticky pripojovaci system na MS-23 jak se uz nekolikrat predtim stalo. nevim, jestli to jde udelat manualne z ISS tak jako se to dela s Progressem, ale snad ano, jinak by to mohlo finance polozit celou ruskou pilotovanou kosmonautiku.
    LEGI
    LEGI --- ---
    jinak NASA k tomu má tiskovku v 15 našeho času
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    LEGI: podle me (spekulace): Rusaci by ten vadnej Sojuz poslali v ramci uspor dolu s lidma v beznem terminu a posadky vystridali, ale protoze tam je na palube NASA, tak to nemuzou. Takze urychli MS-23 o mesic a poslou jej tam prazdny (driv to technicky nejde), do te doby tam bude MS-22 jako zachrana. MS-23 pujde nahoru driv a MS-22 se odpoji jen az se MS-23 pripoji (je tam volny port) takze posadka bude porad s lodi. Posadka MS-22 si to pak protahne na nejakych 270-300 dni misto 180 co bylo v planu a MS-24 odstartuje zase o neco driv nez bylo puvodne polanovano a vystridaj tuto posadku.

    NASA urcite ponese nejakou cast toho financne, a urcite ma nejaky plan pro svoje lidi v ramci Dragonu, ale Rusko urcite nema prostredky na to, resit svoje dva lidi do dragonu mimo to, co uz bylo dojednano jako cista vymena kresla za kreslo.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    LEGI: protoze by tam z rusu zustala jenom Kikina. A to na nekolik mesicu, nez by byl pripraven dalsi Sojuz, to je lepsi misi o tech par mesicu prodlouzit.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam