• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    LEGI: Bylo by to cca 40MEur. Za to by byly možná i dvě další české "ambiciózní mise", co teď spoku soutěží o realizaci za 30MEur (do čehož by se teoreticky měly vejít dvě, ale to bylo v předválečných cenách).
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    LEGI: no nevim, kdyz ted orezavaji rozpocet na vedu pod 0,5% HDP .. a to uz v tou jsou i podniky. Pokud to neda ESA ze sveho rozpoctu, tak bych radeji spolupravoval s astronautem, ktery bude do cech jezdit ..
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    LEGI: hmm, no letět v rámci ESA by mi přišlo takové... evropštější...
    LEGI
    LEGI --- ---
    Axiom 4 možná s Alešem Svobodou

    Česká republika může mít astronauta. Dostala nabídku, zbývá sehnat peníze — ČT24 — Česká televize
    https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3594042-ceska-republika-muze-mit-astronauta-dostala-nabidku-zbyva-sehnat-penize
    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---
    Dokonce dva ze tří, jak jsem si to teď ještě dohledal. Měl jsem pocit, že tam měli funkční jenom jeden.

    První start se nepovedl, podruhé tam přistáli a Lunochod 1 fungoval deset měsíců a ujel 10 km, Lunochod 2 fungoval 4,5 měsíce a ujel dokonce 37 km. Lunochod 3 už nestartoval a je v muzeu.

    Sonda LRO pak Lunochod 1 dokonce vyfotila:


    Lunokhod 1 rover in its final parking place (38.315°N, 324.992°E) on the surface of Mare Imbrium. The inset in the lower left shows an expanded view of the rover. LROC NAC image M175502049RE. [NASA/GSFC/Arizona State University].
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    STARE_CASY: diky, nemohl jsem si vzpomenout.
    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---
    SEJDA: tak Lunochod jim tam nějakou chvíli fungoval...
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    SUMAC: Rusi to narazili do Mesice nekolikrat. Jenom na nem nepristali hladce, myslim, ze ani s robotickou sondou.
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    SEJDA: bylo, zadny the Moon je tam neobjima
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    DRAGON: jako kdyby to v SSSR bylo jinak.
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    odvedle :)))

    ZMTK
    ZMTK --- ---
    ARCHIMEDES: pardon, spatny auditko..
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    ZMTK: ???
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    Tak krome toho, ze dnes odesel do kremikoveho nebe VZLUSat-1, bude o pulnoci (technicky zitra) testovaci, certifikacni zazeh 1. stupne Vulcanu

    https://youtube.com/live/UhWc8-Oyug8
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    https://twitter.com/NASASpaceflight/status/1664328602668744704
    CYBERWOLF
    CYBERWOLF --- ---
    TOXICMAN: Země je taky součástí vesmíru, že jo...
    KAERO
    KAERO --- ---
    RIP: uz jsou mezi nami. MiB.
    Koukal jsem na zabery z cinskeho startu, a ty vojenske hlaseni cajkonautu o pripravenosti ke startu by si uz mohli konecne odpustit, kdyz tam mel byt jeden civil.
    RIP
    RIP --- ---
    ERRTU: Říkal lidí, ne emzáků :-)
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    ERRTU: neznal jsem, mrknu, díky :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam