• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    tak teprv ted scrub
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    scrub
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SEJDA: Zatím to vypadá na hodinové zpoždění....
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    India launches its first on-orbit docking demonstration in 5th and final launch of 2024 – Spaceflight Now
    https://spaceflightnow.com/2025/01/03/india-launches-its-first-on-orbit-docking-demonstration-in-5th-and-final-launch-of-2024/
    Docking will also play a key role the next time India sends a mission to the Moon. The Charndrayaan-4 mission will need accurate docking in order to support the plans for lunar sample return.

    The Ascender Module and Descender Module would launch as one stack on one LVM3 rocket and the Re-entry Module, Transfer Module and Propulsion Module would launch as a separate stack on a separate rocket. ISRO plans to launch the mission to the Moon in 2028.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    [PER2 @ Elon Musk respektive jeho firmy SpaceX (Falcon / Heavy / Dragon / Starship), Tesla, Starlink, Neuralink, Boring, xAI]
    "sice to neni falcon ani starshipp 31hodin..."
    🚀 Blue Origin's New Glenn Rocket Attempts to Launch and Land for the First Time
    🚀 Blue Origin's New Glenn Rocket Attempts to Launch and Land for the First Time
    https://www.youtube.com/watch?v=7YBAsi5pY2o
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    So, they called in a ringer—famed Queen guitarist Brian May. In addition to shredding guitars, selling out stadiums across the world, and being knighted by the King of England, May is a trained astrophysicist.

    May’s focus is stereoscopy—the practice of combining two flat images to make a 3D image. May and his colleague Claudia Manzoni melded multiple images of Bennu taken at slightly different angles to transform the asteroid into an eye-popping 3D object. Potential sampling sites looked flat in regular images, “but then Brian would send the stereo, and you’re like, ‘Woah, look at that, that’s crazy—we could never get into there,’” says Lauretta.

    NASA's Plot to Capture an Asteroid and Save Humanity Almost Failed
    https://www.popularmechanics.com/space/solar-system/a62351805/nasa-asteroid-capture/
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Rival to SpaceX's Starlink Goes Dark After Failing to Account for Leap Year
    https://gizmodo.com/rival-to-spacexs-starlink-goes-dark-after-failing-to-account-for-leap-year-2000545410
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    After a 24-second test of its engines, the New Glenn rocket is ready to fly - Ars Technica
    https://arstechnica.com/space/2024/12/blue-origin-hot-fires-new-glenn-rocket-setting-up-a-launch-early-next-year/
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ATOMIKS: tady je podrobný vlákno, který vysvětluje, jak důležitou hranici ta sonda vlastně prolomila:
    John Carlos Baez: "Today the Parker Solar Probe will get 7 times clo…" - Mathstodon
    https://mathstodon.xyz/@johncarlosbaez/113709012899698113
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    Parker dnes prolétává rekordně blízko Slunce. Dosáhne rekordní rychlosti.

    Nasa's Parker Solar Probe attempts closest ever approach to Sun
    https://www.bbc.com/news/articles/c9q7lnyw25wo
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KAERO: jsme tady trochu offtopic. Ano, trosky ruských raket na hydrazin prší na kazašský venkov a taky lidem způsobují trvalé následky, ale vyspělá kosmonautika většinou nefunguje tak, že by vyhořelé stupně házela lidem na hlavu, i když házet je do oceánu samozřejmě taky není ideální, ale aspoň se už nepoužívají toxické pohonné hmoty. A RTG generátory jsou dostatečně robustní, aby v případě havárie nerozptýlili plutonium po půlce planety. Kromě toho je Pu238 silně nedostatkové a poslední dobou startují sondy s tímhle zdrojem energie tak nejvýše jedna za 10 let. (naproti tomu Rusové se snažili za studené války svoje nízko létající radarové satelity pohánět malými reaktory a navzdory do jisté míry příčetnému plánu nenechat to spadnout z té nízké dráhy na zem, ale po skončení životnosti je odklidit na vysokou parkovací oběžnou dráhu, jim to samozřejmě poměrně často nevyšlo - takže mezi radostma padajícími na sklonku studené války z nebe se reálně mohly vyskytnout i trosky miniaturního jaderného reaktoru.... což pochopitelně značně zkomplikovalo situaci těch, kdo by jaderný reaktor v kosmu chtěli použít pro něco chytřejšího, než jen vojenské satelity - dejme tomu třeba pro iontový pohon sondy do hlubokého kosmu - protože pochopitelně - čistě statisticky už se ukázalo, že spadnout zpátky na zem to může...)
    KAERO
    KAERO --- ---
    VOYTEX: jo, mel jsem napsat ze mnou uvedene cislo jsou prime nasledky. Kdyz beres i dusledky tak je to cislo mnohem vyssi, ano. Je ale hromada studii a cisla se lisi i o rady, muzes si vybrat tu ktera ti vyhovuje. Kdyz vezmes nasledky Bhopalu, tak se taky blizis k milionu. Pise se o 700 - 850 tisic.
    VOYTEX
    VOYTEX --- ---
    KAERO: Černobyl spíš milion.

    Chernobyl: Consequences of the Catastrophe for People and the Environment, New York Academy of Sciences, 2010
    Dr. Alexey Yablokov, Dr. Vassily Nesterenko and Dr. Alexey Nesterenko, Dr. Janette Sherman
    Chernobyl: Consequences of the Catastrophe for People and the Environment - PMC
    https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC2974725/

    plus samozrejme mutace, tyroidni rakoviny, kardiomyopatie,...
    Публікації - Chernobyl Health - Охорона здоров'я в зоні Чорнобиля
    https://chernobyl-health.org/
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KAERO: v podstatě jsem psal, že je podivuhodné, že se někde vysype plutonium z jaderné bomby jen tak na pole (nějaké to Palomares, nebo jak se to jmenovalo) a dohromady se nic nestane, žádná otrava světových oceánů, nebo tak něco.

    Bhopal kdyby se stal v Číně, tak to by bylo keců, jak nemají úctu k lidskému životu. Přitom statisticky tyhle průmyslový nehody byly v 19.století v Evropě a v USA víceméně běžný taky, i když tady to bylo holt hustě zalidněný. (On londýnský smog v 50.letech byl v podstatě chemická havárie, jak se ukázalo po letech, a ti mrtví nebyli náhoda... cca to samé, jako neodsířené uhelky v severních Čechách ještě v 70. a 80.letech u nás, ale tam na to zařvaly spíš lesy). Stejně tak velké množství mrtvých po protržení přehrady měla Čína (Banqiao) jako Itálie (Vajont) (přičemž těžko říct, kde hrál lidský faktor větší roli - wiki teď tvrdí, že v té Číně, kde je to dáváno za příklad bezohlednosti režimu, se přes hráz přelila 2000letá voda, zatímco ve Vajontu stačilo neignorovat varovné signály o geologické nestabilitě...).

    Abychom se vrátili k tématu - plutonia pro sondy do hlubokého kosmu bude stačit méně, pokud se místo termoelektrických článků s nízkou efektivitou použijou generátory na bázi Stirlingových motorů, což mi přijde jako zajímavý vývoj (nejsem si jistý, jestli jejich premiéra bude už na misi Dragonfly). Zatímco obří reaktory tady na Zemi jsou podle mě trochu téma k diskuzi (ano, ve Fukujimě sice nebylo moc mrtvých, ale teď je celá prefektura v podstatě evakuovaná, a nevím, jak je to s návratem obyvatelstva domů), tak v hlubokém kosmu se bez jaderné energie asi jen tak neobejdeme.

    #offtopic
    KAERO
    KAERO --- ---
    XCHAOS: asi bych rozporoval slova "dojde k průšvihu a když k němu dojde, tak je velkej". Ne ze bych to mel v grafu, ale prijde mi ze jako vsude jinde ty prusvihy jsou klasicky podle Paretova rozdeleni, neboli malych prusvihu je hodne, strednich stredne a velkych prusvihu je malo. Staci se zacist do zprav IAEA, porad je nekde v nejake jaderce nejaky maly problem. Jenze samozrejme v novinach se pise jen o tech velkych.

    A mozna ma clovek pocit ze ty velke jaderne prusvihy maji velke dopady, ale porovnejte treba s nehodami z chemickeho prumyslu, napr. Bhopal 1984 (30 000 mrtvych). O chernobylu se mluvi porad (minimum 6 000 mrtvych, odhad OSN), Bhopal uz je davno zapomenuty, a pritom dusledky jsou porad pritomny. Nebo Fukushima (asi 1 primy mrtvy) versus Beirut (300 primych mrtvych).
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VOYTEX: sorry, strašnej mišmaš. Asi bych nechtěl, aby mi RTG s Pu238 spadl na hlavu, ale je to vyrobený tak, aby to případnou havárii rakety přežilo (ostatně, nemá to žádnou vnitřní strukturu: je to prostě jen kus kovu, kterej hřeje, takže to může být zapouzdřený v dostatečně tlustý vrstvě odolnějšího kovu).

    Ano, jaderná energie je obecně bezpečná jen do chvíle, než dojde k průšvihu a když k němu dojde, tak je velkej. Ale už jsme měli i nevybuchlou vodíkovou bombu, která spadla na španělskou vesnici a rozprášila plutonium všude kolem (ano, za studené války neměli jaderné průšvihy jen Sověti, ale Američani nějak u všech svých vojenských průserů měli z pekla štěstí...). A stejně, jako tehdy to nezabilo "40 milionů lidí" (i když nic pěknýho to nebylo), tak ani RTG které používají NASA, bychom nějak přežili.
    VOYTEX
    VOYTEX --- ---
    SEJDA: Spiknuti prodavacu suntu pomoci alarmistickych videi o RTG odhaleno! 🚨💊💊💊
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    VOYTEX: Kdyz neco siris, tak s tim pracujes, ne? Uplne se myslim, a ty jsi vlastne sem to video dal, protoze jsi chtel ukazat, kolik podvodniku se mota okolo kosmonautiky?
    To vi ale kazdy, staci nejaky lukrativnejsi start a youtube ale i jine socialni site jsou plne podvodniku zneuzivajicich lakave tema k doslova inzerci svych suntu.
    VOYTEX
    VOYTEX --- ---
    SEJDA: Pracuju s podvodniky?
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    VOYTEX: jakmile zacnes psat, co prodesori Michio Kaku ve videu rika, verim, ze ti dojde taky, s jakymi podvodniky pracujes.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam