• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COMMANCHEDobyvani vesmiru a kosmonautika 🚀🛰️👩🏼‍🚀
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KAERO: eh, anglosaská miliarda, sorry. myslím, že náš bilion je v gloalizovaném světě prakticky offtopic veličina, to už jsou ve světě rozšířenější indické krore a lakh :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VOYTEX: no asi do stejné míry, jako v simulaci :-) s těmi rozměry opatrně, hele. Třírozměrný prostor má zajímavé vlastnosti. V dvoj- ani čtyř- rozměrném by zřejmě fungovat nemohl, u dvojrozměrného to napadne každého - prostá trávicí soustava ti rozdělí organismu na dva nesouvisející ostrovy - u čtyřrozměrného to pro mě není intuitivní na pochopení, ale prý ne. Takže s rozměrama opatrně... to máš trochu jako že platónských těles je taky konečný počet a další neexistují.

    Některé teorie měly až 11 rozměrů. Tuším teorie strun je úplně ze hry, protože nedokázala předpovědět jediné pozorování, jediný výsledek experimentu. Potom je to ale jen matematická hra a ne teorie, že jo... v tomhle klubu podle mě #offtopic

    Já sem obecně psal o určitém optimismu, kterým mi výzkum kosmu navzdory té prázdnotě naplňuje. Pozorování vzdáleného kosmu je zajímavá věc. A už jen když trochu povystrčíme nos ze Země, můžeme pozorovat daleko zajímavější věci na daleko větší vzdálenosti. Některá pozorování by bylo zajímavé provádět po celé generace, to ale předpokládá, že nenastane úplný úpadek civilizace. Některé podstatné věci se dozvíme až analýzou dat, která se budou hromadit celá staletí... je to prostě výzva.
    KAERO
    KAERO --- ---
    CYBERWOLF: Offtopic: Doopravdy to je priprava na utok vesmirnych upiru. Jak vime, vsechny lepsi teleskopy pouzivaji zrcadla, a tedy nevidime tu armadu upiru ve vesmiru co se pripravuje na utok. Ale pokud vysleme spoustu drevenych satelitu, tak pak staci spustit Kessleruv syndrom, coz vytvori obrovske mnozstvi trisek na obezne draze a to bude tvorit ucinnou obrannou barieru. Predstavte si vesmirneho upira propichnuteho drevenou triskou letici rychlosti tisice metru za sekundu. Van Helsing by zavidel.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KAERO: no, tady už se dostáváme #offtopic ale samozřejmě, chtít řešit úspory energie, které by mohly snížit uhlíkovou stopu civilizace, jakýmkoliv zásahem do _veřejného_ osvětlení je jedno z obrovských tabu, o kterých se prostě nesmí mluvit.
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    Lehký offtopic, rozehrál jsem včera na Xboxu hru Outer Wilds.
    Na první pohled obyčejná adventura/dobrodružná/sci-fi hra, která se odehrává v malém solárním systému, která mě ale dostala velmi dobrou simulací gravitace, přelety mezi planetkami ve své lodi, nebo jen ve skafandru s tryskami. Nepamatuji podobnou hru, která takto dobře simuluje jak se cítí astronaut, krom Kerbal Space Program, nebo historicky Osmos.
    Buy Outer Wilds | Xbox
    https://www.xbox.com/en-US/games/store/outer-wilds/c596fkdkmqn7
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    offtopic, Google dokáže občas překvapit :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KAERO: chybí nám citelně země, kde by se používání mph kombinovalo s jízdou vlevo (to už nějaký čas není ani UK).

    Fakt offtopic, v tomhle klubu. USA by prospělo, kdyby je aspoň na nějaký čas dobyl Napoleon a zavedl u nich jednotky SI. Evropě tahle procedura docela prospěla...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    ONDRA_99: tak jde o tu formu užívání si.... chci říct, že použít kosmickou loď co sám postavím a projevit důvěru v její bezpečnost je pro mě tak akorát přiměřená forma sobectví... tedy, produkovat něco, co chci sám, ale současně to nasdílet jiným abych to ufinancoval, to je pro mě jedna z prapůvodních podob podnikání - v podstatě "alokace přebytků" :-)

    Elonovi utopické cíle nerozporuji, jsou velmi blízké mým vlastním, s drobnými nuancemi, které jsem tu už zmiňoval a byly by asi považované za #offtopic

    Ale posadit se do vlastního výtvoru mi nepřijde sobecké, ale normálně zdravě odvážně. Myslím, že přínosem pro lidstvo je i odpovídající firma "vůdcovství"... líbí se mi to víc, než když je někdo pozorovatel divadla na jevišti z královské lóže...
    RIP
    RIP --- ---
    Fero Hrabal-Krondak: Ruský národ je osudově poznačen sovětským dědictvím – Forum24
    https://www.forum24.cz/fero-hrabal-krondak-rusky-narod-je-osudove-poznacen-sovetskym-dedictvim/?fbclid=IwAR3oGGrn4jJ1t1vwh3CA7i3tzM5SBVBrs62P0h21RxeMSCqYDvWLOMVyZC8
    (Zdánlivě vypadá jako offtopic, potažmo nonsequitur, ale když se začteme, najdeme tam důvody, proč chce duma zákonem zakázat a postihovat Starlink.)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CYBERWOLF: strašně jsme utekli offtopic... zajímavé, na nižších levelech si ale lidi uvědomují, že dobré udržovat 2-3 nezávislé dodavatele něčeho, třeba i NASA se o to u komerčních dodavatelů snaží...ale jak to pak šplhá dál ke klíčovým technologiím, tak narazíme na monopolní dodavatele čipů, nerostných surovin, kde čeho...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SUMAC: no ale nikdy nebylo zvykem být na "veřejném nepříteli č.1" tak masivně závislý pokud jde o dodávky každodenního spotřebního zboží... tohle už je trochu offtopic, ale obchodní postavení současné Číny ve světě je dost bezprecedentní a čísla v dolarech by nás neměly mást... v řadě oblastí si vybudovali monopol a spousta zemích není vůbec soběstačných a trvalo by jim léta domácí výrobu obnovit či rozjet od nuly (jako jasně, některé země by byly rychlejší a tu roli čínského exportu by asi převzaly, ale...)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VYHULENY_UFO: jen v mojí? [ XCHAOS @ Nepodmíněný Základní Příjem ]

    (jsi tu fakt offtopic, a ostatně, nikdy jsem neříkal, že myslím, že to funguje)

    PALEONTOLOG: ehm, vtipný, ale nemyslím, že jde o stejnou věc (v tom videu, na které pravda nemám čas, "design goes back to 1950's", zatímco tady se odvolávaj na nějakej relativně up-to-date výzkum působení vysokoenergetických laserů, se kterými se zatím experimentuje pár posledních let...). jako souhlasím, že zamaskovat blbost aby se tvářila jako seriózní výkum jistě jde. proto mě zajímá názor dalších lidí (ne nutně názor id VYHULENY_UFO, ten je jasnej)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KAERO: když jsem měl ještě vlastní e-zine, tak jsem osel.cz považoval za největší konkurenci, jeden čas :-) ale prostě já dojel na to, že jsem neměl víc přispěvatelů... no nic, začínáme tu být offtopic.
    ARCHIMEDES
    ARCHIMEDES --- ---
    Offtopic: KAERO: Potřebuju to pro výuku, takže něco, co otevře fakt každej student, většina z nich nikdy nic neprogramovala ani v tom, co mají studijně zdarma k dispozici :) Proto tak primitivně, i když u jiného problému už jsem se dostal přes limit velikosti sheetu, který umí importovat LibreOffice :)
    KAERO
    KAERO --- ---
    ARCHIMEDES: tomu rikam komplikovany proces :)
    mno, vim ze interni predpisy NASA urcuji SI. jen vzdycky premyslim, jak je to doopravdy, protoze preucit lidi je problem a predpis neni zakon. No a vzhledem k tomu, ze vetsina jejich popularnich materialu co jsem videl pouzivala americke blbomiry, tak ve me hloda cervik pochybnosti

    OFFTOPIC:
    mimochodem bavil jsem se ted s amikem z velke americke firmy co vyrabi metrologicke pristroje, jestli je pravda ze americke automobilky jedou v SI, jenom srouby od kol aut (a par dalsich drobnosti co si lidi sami na aute opravuji) jsou v palcich. a amik tvrdil, ze to byla pravda tak deset let zpatky, dneska uz je SI uplne cele auto. holt globalni trh a vyrobni zavody po celem svete.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    (jenom poslední offtopic: v tomhle směru mi přijde, že to co dělá Elon Musk, to v podstatě už není klasická reklama, ale spíš propaganda, se vším všudy - resp. je to fúze nejzažší formy propagandy - "zachraňování lidstva" s nejzažšími formami reklamy, která zahnuje vše - od spotřebního produktu, který ovšem po bližším přezkoumání plní roli spíš trochu luxusnějšího a pojízdného reklamního letáku, přes skutečný produkt, kterým jsou akcie, přes napojení na veřejné finance a tedy nutnost mít politickou oporu, až po kult osobnosti. jedinou další osobností, která stejně obratným způsobem využívá fúzi propagandy a komerční reklamy, co jsem tak měl možnosti vidět, bude asi Si Ťin Pching :-) a to říkám jako fanoušek SpaceX, Tesly a nakonec i osobnosti Elona Muska... jenom konstatuju, že my jsme v 90tkách díky Linusovi Thorvaldsovi věřili na něco jiného.. ale John Carmack, který tomuhle stylu mohl být asi nejblíž, svojí garážovou kosmonautiku vzdal, i když space dot com bublinu rozjížděl skoro jako jeden z prvních... a Paul Allen v duchu nejlepších tradic západních mecenášů dokonce umřel dřív, než jím zafinancované obří letadlo dostalo šanci poprvé vzlétnout, což mi přijde trochu smutné.. snad se startu dožije aspoň Burt Rutan... )
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    BIDAK: ...a jak se budeš tvářit ty v případě té nepravděpodobné náhody, že by kovový vodík přeci jen zůstával stabilní při skoro-pokojové teplotě a tlaku? :-)

    (no nic, asi je tady tahle flamewar offtopic :-) každopádně kovový vodík byl po dobu celého 20.století jedno oblíbené unobtainium - spolu se supravodiči při pokojové teplotě, ostrovem stability supertěžkých prvků, apod.)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Ok, já se jen těším, jak mi id REDGUY s jeho obligátním mínuskem vysvětlí tu kvantovou kryptografii (i když asi taky už souhlasím, že v tomhle klubu je offtopic, byť to Čína střílí do kosmu) (a odpověď "přečti si o tom něco za domácí úkol" se opravdu nepočítá...)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JUNIPETRUS: dobrý, ale stalo se před dvěma lety... já tu na solární letdla mám celý klub:
    [ Solární letadla a vzducholodi (pilotovaná/bezpilotní+stratosférické/elektrické létání+rychlostní rekordy solárních aut) ]
    tady je to mírně offtopic, protože stratosféra není kosmos (jen nevím, jestli zrovna tobě jsem o tom měl říkat :-)
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    XCHAOS: Jestli chces porad hystercit o minuskach, odblokuj si me v poste a presun se tam. Tady na to hadam neni nikdo zvedavej.

    Omluva ostatnim za offtopic 8)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam